Sağlık

Dolgu Tedavisi

Dolgu Tedavisi

Diş pulpasının artık geri dönülmez bir şekilde iltihaplanması sonucunda uygulanan bir tedavidir. Dişteki damar ve sinir paketi içeren pulpanın alınması ile gerçekleştirilir. Eğer oluşan bu iltihap sadece pulpayı etkilememişse diş canlıdır fakat diş apeksini etkilemiş bir iltihap ise diş canlılığını yitirmiştir.

Kanal tedavisi akut durumda biraz ağrılı olabilir ama normalde kanal tedavisi ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş tamamen işlevini yitirmez. Aynı şekilde kullanılmaya devam eder.

Kanal tedavisi yöntemi gerektiği zamanlarda ağızdaki bütün dişlere uygulanabilir. Fakat tedaviden sonra diş belli bir süre tamamen hissiz hale gelir. Sıcağı, soğuğu pek fazla hissedemez. Hissiyat dışında dişte fazla bir fonksiyon kaybı olmaz. Bu hissizlik durumu da geçici bir süre için geçerlidir.

Tek seansta uygulanan basit ve kolay bir yöntemdir. Ağrının ve acının hissedilmemesi için dişe anestezi uygulanır. Eğer dişteki çürük çok büyük değilse kanal tedavisine fazla gerek duyulmaz. Bunun yerine dolgu yapılacak yere porselen kuron yapılır. Tedavi süresi ve seansı dişin ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Dolgu Tedavisi

Dolgu Tedavisinin Aşamaları

İlk başta ağısız bir tedavi olması için dişe anestezi uygulanır. Çürük temizlenir. Dişin özüne ulaşılınca hastalıklı doku çıkartılır. Sinirler ve doku artıkları temizlenir. Tedavi seansları arasında diş iyileşene kadar dişin üzeri geçici dolgu malzemeleri ile kapatılır.


İltihabın üremesi durduktan sonra ve artık iltihap gelmemeye başladığı zaman diş kanalının içerisi özel bir dolgu malzemesi ile diş köküne kadar doldurulur.

Kuron kısmı ise dolgu, porselen dolgu veya kuron kaplama yapılır. Olası bir duruma karşı tekrardan kırılmaması ya da çürümemesi için restore edilir.

Tedavi esnasında uygulanan anestezi neticesinde farkında olunmadan dil, dudak ya da ağızın iç kısmı ısırılabilir. Bu durumdan dolayı anestezi etkisi geçene kadar hiçbir şey yenilip içilmemelidir.

 

Tek Seferde Yapılan Bir İşlem

Tedavi seansları arasında uygulanan dolgu geçici dolgu malzemesi olduğu için sırada çok fazla sert gıdalar tüketilmemesi gerekmektedir. Ağrılardan dolayı tedaviyi bırakan birçok hasta vardır. Ağrının geçmesi tedavinin bittiği anlamına gelmez. Seans aralarında uygulanan dolgu malzemesigeçici olduğundan ve çabuk kırılabilir olduğundan tedavi yarım bırakılmamalıdır.

Birçok hastada ise tedavi aralarındaki seanslara bile gerek duyulmadan tek seferde tedavi mümkün olmaktadır.Kanal tedavisi yapılmış dişlerdeki dolgular zamanla aşınabilir fakat dolgu malzemesi diş tabanında bulunuyor ve orayı kapatmaya yetiyorsa fazla bir sorun teşkil etmez. Ama dolgu artık kanalları kapatmıyorsa ve çok fazla aşınmışsa dolgunun yenilenmesi gerekir.

Buradaki en önemli şey kanal tedavisi uygulanmış dişi mümkün olduğunca uzun süre kullanabilmektir. Kanal tedavisi uygulanmış diş en azından kişinin kendi dişi olarak kalmıştır. Kişi kendi dişi ile yiyip içebilmekte ve çiğneyebilmektedir. Dolgunun uzun süreli kullanımı için dişlere uygulanan temizlik ve bakımın ihmal edilmeden her gün tekrarlanmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu