Sağlık

Doktor (Doctor) – TIP

Doktor

Yazıdaki ana başlıklar

Doktor, latince kökenli docēre‘den gelen bu kelime bir ünvan olup, ingilizce “doctor” olarak, kısaltılması ise “Dr.”dir. Tıp alanında uzman ve doktora çalışmalarını bitirmiş tabiplere (hekim) verilmiş ünvandir. Şahsın isminin önüne Dr. olarak kısaltılma ile eklenir.

Doktor ünvanı

Doktor (Doctor) – TIP
Doktor, konusunda uzmanlık alanını başarı ile bitirmiş kişidir.

Dünya üzerinde kullanılan “doktor ünvanı” bin yıldan fazla zamandır kullanılmaktadır. Üniversitede öğretici olanlara (hoca) olarak isimlendirilir.

Ünvan, akademik seviyeye ulaşan ve bu alanda çalışmaların getirdiği saygınlık olarakta gösterilir. Latince olarak “öğretici kişi” olarak anlamının yanında, üniversitelerde uzun zaman eğitim çalışmaları sayesinde kendine kazandırdığı bir hitap şekli ve ünvandır.

Ortaçağ avrupasına bakacak olursa, yaşamını öğrenmeye ve öğrendiklerini yaymaya çalışan ve bu işe kendini adayan kimselere denilmektedir.

Ülkemizde tıp doktoru ünvanı alabilmek için 6 yıllık tıp fakültesini eğitiminn preklinik ile klinik evrelerini tamamlayarak başarılı şekilde bitirip mezun olanların aldığı ünvandır. “Tıp doktoru” yüksek lisans derecesidir.

Doktor kelimesinin yanlış olarak kullanım alanlarına bakacak olursak doktora/uzmanlık alanından eğitimi tamamlayamayan hekimlere de doktor olarak hitap etme şeklidir.

Lisans olarak tıp eğitimi alan kişilere pratisten hekim denilmekte olup doktor denilmesi yanlıştır.

Ünvanlar

Günümüzde çoğu kişinin, Hoca, Hekim, Doktor, Profesör, Doçent olaran kullanımları çok farklılaşmakta ve bu ünvaların nerede kullanımı gerektiği konusunda aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

 

Stayjer : Tıp fakültesinde okumakta olan 4 ve 5. sınıf öğrencilerine takılan ünvandır.

İntern : Tıp fakültesinde okumakta olan son sınıf öğrencilerine verilen ünvandır. Kelime olarak anlamı “stajyer” ifade ediyor olsa bile farklı bir anlam şekli varmış gibi kullanılır.

Pratisyen hekim : Doktorların 1. basamağıdır. Tıp fakültesinden mezun olunarak elde edilir ve “Dr.” kısaltılması kullanılılır.

Aile hekimi : Tıp fakültesinden mezun olarak aile sağlığı merkezlerinde görev yapan pratisyen hekimlerdir.

Uzman aile hekimi : Tıp fakültesinden mezun olurlar. TUS’ta başarı elde ettikten sonra 3 yıl uzmanlık eğitimin ardından elde edilir.

Uzman doktor : Tıp fakültesinden mezun olunarak, TUS’ta elde edilen başarının ardında seçtiği bölüm üzerine 4 ile 6 yıllık doktora eğitiminin tamamlayarak uzman doktor olurlar ve isimlerinin başına “Uzm. Dr.” eklenir.

Operatör doktor (Cerrah) : Cerrahi olarak tıp bilimi uzmanıdır. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra TUS başarısına istinaden ilgili bölümün eğitimi tamamlanılarak cerrah olunur. İsimlerin başına “Op. Dr.” kısaltılması gelir.

Psikiyatr : Tıp fakültesinden mezun olarak TUS sınavından başarılı olanların “Psikiyatri” bölümünü seçmiş ve burada 4 yıllık eğitimin tamamlanmasının ardından bu ünvan alınır. “Psikiyatr Dr.” olarak kısaltılır.

Doçentlik: Bu ünvanı alabilmek için aday kişinin doktora veya tıpta uzmanlık derecesini alıp lisansüstü çalışmalarına bağlı kalmadan çalışabileceğini kanıtlaması gerekit. Senede iki sefer doçentlik sınavı açılır, 3-5 kişilik jüriler ile doçent adayının çalışmaları incelenilir.

Profesör: Akademik ünvanların en yüksek mertebesidir. En yüksek seviyede uzman olan kişilere bu ünvan verilir. “Prof.” olarak kısaltılan bu ünvan 1938 yılından bu güne kadar kullanılmaktadır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu