Hastalıklar

Doğuştan Rahim Yokluğu Nedir

Doğumsal olarak rahmin mevcut olmamasına müllerian agenezi denilmektedir. Bu durumda vajenin üst bölümünden üçte biri bulunmamaktadır. Çok ender olarak vajen hiç gerçekleşmemiş de olabilir. Genellikle ürogenital sistemden oluşan kısa bir vajen vardır. Gelişme ve büyümeleri normal düzeyde devam etmektedir. Yine kadının genetik yapısı ise 46 kromozom şeklindedir.

Doğuştan Rahim Yokluğu Nedir

Doğuştan rahim yokluğunda yumurtalıklar bulunur ve normal işlevlerini gerçekleştirirler. Görülme sıklığı 5000 bin doğumda birdir. Müllerian ageneziyi oluşturan nedenler bilinmemektedir. Bu hastalığa sahip olan kadınlarda adet kanaması görülmeyebilir. Adet görmeme şikâyetiyle doktora başvurulduğu zaman sorun tespit edilebilir.

Bu kişilerin ikincil cinsel karakterleri yani memeler gibi organlar büyür fakat hasta diğer ergenlik belirtilerine rağmen adet sorunu yaşamaktadırlar. Hastaları cinsel ilişkileri çok sıkıntılı ve çok ağrılı geçmektedir. Hasta cinsel ilişki sırasında ağrıdan ağlayabilir. Bu sorunun çözümü için doktor kesin tanıyı koyduktan sonra uygun olan tedavi yöntemini sizin için seçecektir.

Müllerian Agenezili Hastaların Vücut Gelişimi

Bu hastaların vücutlarının gelişimi normal olarak devam eder. Adölesan dönemde ikincil cinsel karakterler de normal gelişirler. Fakat genellikle vajen kısadır. Bu nedenle de cinsel ilişkide birtakım sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunun haricinde yaklaşık olarak 3 hastadan birinde üriner sistem anomalileri görülebilir. İskelet anomalileri ise yüzde onluk kısımda görülür. Üriner sistem anomalilerini araştırmak için IVP çekilebilir. Kromozamal bir anamoli var mı diye kontrol etmek için kromozomlarında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için Testiküler Feminizasyon (Androjen İnsensitivite Sendromu) hastaları da kromozom değerlendirmesi yaptırmak için başvurabilirler.

Cinsel Hayat Nasıldır?

Bu hastalığa sahip kişiler cinsel hayatlarında ki sorunları düzeltmek için operasyon ile vajinalarının normal uzunlukta olması sağlanmalıdır.  Bunun için Frank yöntemi denilen ameliyatsız vajen derinliği oluşturulmalıdır. Fakat her zaman başarı sağlanmayabilir. McIndoe ve Williams vajinoplasti denilen cerrahi müdahale gerekebilir.

Doğuştan Rahim Yokluğu Nedir

Doğuştan Rahim Yokluğu Kimlerde Görülür?

Doğumsal olarak rahmin mevcut olmamasının nedeninin kaynağı bilinmemektedir. Ancak bu kişiler ayrıntılı bir tetkik yaptırmalı ve özel olarak değerlendirilmelidir. Doğuştan rahim yokluğu sorunu çoğunlukla böbreği olması gerekenden farklı yerde yerleşen kadınlarda ya da bir böbreği olmayan kadınlarda görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu