Kadın

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğum sonrası cinsel yaşam annelerin kafasını kurcalayan en önemli sorunlardan biridir. Eşinin cinsel yaşamdan keyif alıp almayacağı, canının yanıp yanmayacağı, vajinası eskiye oranla nasıl bu gibi şeyleri düşünürler sürekli. Ancak genellikle endişelenecek bir durum yoktur. Peki, doğum sonrası cinsel yaşam nasıl ve ne zaman olmalıdır?

 

Doğumdan Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Başlanmalı?

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye başlanmalı? Doğum sonrası ilk 6 hafta içerisinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Doğum şekliniz sezaryen ya da normal doğum olsun rahminizin kendini toplaması gerekmektedir. Lohusalık diye isimlendirilen bu zaman içerisinde rahim ağzı kapanır ve önceki halini alır. Bu dönemde yine yara ve dikiş varsa iyileşir, kanama kesilir. Bu sebeple doğum sonrası dönemde kanamanız ne zaman biterse o zaman cinsel ilişkiye girmelisiniz. Öncesinde cinsel ilişkiden uzak durmanız sağlığınız acısından çok önemlidir.

Doğum sonrası dönemde günler geçtikçe kanama renginizde açılma olur ve akıntı şeklini alır. Doğum sonrasında akıntı ve kanama olmasının nedeni plasentanın ayrıldığı dokudan iyileşme sürecine girmesidir. Akıntı ve kanama devam ederken cinsel ilişkiye girerseniz enfeksiyon kapma riskiniz artar. Bunun için lohusalık dönemi bitinceye kadar cinsel ilişkiden uzak durmalısınız.

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam Kadın

Doğum Sonrası Cinsel İlişkide Canım Acır Mı?

İlk kez cinsel deneyim yaşayacak kızların aklını kurcalayan bu soru doğum sonrasında tekrar canlanır. 40 hafta hamilelik süreci geçirmek ve doğum yapma rahmi tutan bağların gevşeyerek dokuların sarkmasına sebep olmaktadır.

 

Doğum yapan kadınlar penisin rahmi ittirmesine bağlı olarak biraz rahatsızlık hissedebilirle. Fakat kesinlikle acıya sebep olmaz. Bu rahatsızlığı pozisyon değiştirerek giderebilirsiniz. 6 hafta sonra girilen cinsel ilişkide genellikle acı hissi duyulmamaktadır. Fakat cinsel ilişki sırasında gerçekten acı duyuyorsanız doktorunuza muayene olmalı ve herhangi başka bir sorunun olup olmadığı anlaşılmalıdır.

Yırtık ya da epizyotomi olan kadınlarda var olan nedbe dokusu acıya yol açabilmektedir. Ayrıca fiziksel olarak cinsel ilişkiye hazır olabilirsiniz. Fakat bu ruhsal açıdan hazır olduğunuz anlamına gelmiyor. Hem bebekle ilgili sorunlar hem de yorgunluk cinsel ilişkiden soğumanıza neden olabilir. Emzirmeyle ilgili olan proloktin hormonu cinsel isteği azaltmaktadır.

Doğumdan Sonra Vajinam Gevşer Mi?

Evet, doğumdan sonra vajinanız gevşeyecek. Vajina ne kadar esnek bir organ olsa da doğum sonrasında ne yazık ki gevşeyecektir. Bu durum bazı kadınlar da çok büyük sorunken bazı kadınlarda problem olmamaktadır.

Vajinanın gevşemesinin daha az olması için ve vajina kaslarının güçlenmesi için kegel egzersizlerini uygulamanız gerekmektedir. Peki, nasıl yapacaksınız kegel egzersizini? Kegel egzersizini yapmak için idrarınızı yaparken kullandığınız kasları belli aralıklarla kasıp gevşetmeniz gerekir. Bu egzersizleri ne kadar çok deneyimlerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız. Hatta kegel egzersizlerini cinsel ilişki sırasında da yapmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu