Bebek ve Çocuk

Doğum öncesinde kişisel bakım ve temizlik nasıl olmalı?

Doğum öncesinde kişisel bakım ve temizlik nasıl olmalı?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Doğum öncesinde kişisel bakım ve temizlik nasıl olmalı? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Doğum öncesinde kişisel bakım ve temizlik nasıl olmalı? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Doğum öncesinde kişisel bakım ve temizlik nasıl olmalı?

Her kadının kişisel bakımına, beden temizliğine dikkat etmesi gerekir. Beden sağlığı yönünden bi hayli mühim olan kişisel temizlik, bilhassa hamilelik zamanında daha özenli bakıma ihtiyaç duyar. Çünkü hamilelikle birlikte değişen hormonların etkisiyle cilt problemleri çoğalabilir ve vücut daha hassaslaşır. Sıkıntısız ve sorunsuz bir gebelik geçirebilmek için için anne adayının vücudunun tamamını temiz tutması gerekirken, bikini bölgesi temizliğinde ayrı özem göstermesi gerekir.

Doğum Öncesi Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Kişisel temizlikte en önemle üstünde durulması gereken bölgelerden biri genital bölgedir. Genital bölge temizliği normal zamanda bile bu kadar mühimyken, hamilelik zamanında daha da oldukça önem arz eder. Hamileliğin sonlarına doğru karnın iyice büyümesiyle, genital temizlik bi hayli zor hale gelir. Vajinal temizliğe yeterince hijyen sağlanmadığında ise, vajinal enfeksiyona yol açar. Bu durum ise hem kadının hem de bebeğin sağlığı açısında tehlikeye yol açmaktadır.

Doğum öncesi genital bölge temizliği nasıl yapılır;

Hamilelikten önce epilasyon yaptırmayan kadınların genital bölgesinde kıllanma devam eder. Hamilelik zamanında en gelensek temizlik metotları ağda ve jilettir. Ağda ve jilet yaparken muhakkak hijyen kaidelerina uyulması gerekir. Jilet kullanırken hijyene dikkat edilmesi şart olup her temizlemede jilet yenilenmelidir. Aksi taktide jilette biriken mikroplar vajina bölgesinde enfeksiyona neden olabilir.

Uzmanlar hamilelik zamanında ağda ve jilet kullanımından kaçınılması gerektiğini dile getiriyorlar. Özellikle 6. aydan sonra yapılan ağdanın erken doğumu tetiklediğini vurgulayan doktorlar, genital bölgedeki tüylerin makas yardımıyla kısaltarak yapılmasını öngörmektedir. Bunun dışında tüy dökücü kremler deri üzerine uygulandığından kana karışma olasılığı daha yüksek olduğundan hamilelik zamanında kesinlikle uzak durulmalıdır.

Doğum Öncesi Kişisel Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Çiçeği burnunda anne adaylarının, gebelik sürecinde beslenmeden tutun da kişisel temizliğine kadar normalinden daha çok özen göstermesi gerekir. Çünkü bu sürede değişen hormonlarla birlikte vücutta bazı değişimler olur. Bu nedenle hamile kadınların saç bakımı, cilt bakımı, ağız-diş bakımı da dahil tüm beden temizliğini özenle yapması gerekir. Doğum öncesi kişilsel temizlikte önemle üstünde durulması gerekenler;

Cilt Bakımı;

Hamilelik zamanında değişen hormonlarla birlikte ciltte birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle burun ve çene etrafında siyah noktalar daha da çoğalır. Hamilelikte siyah noktalardan kurtulmak için kimyasal içerikli ürünler tercih etmek yerine doğal metotlar tercih edilmelidir. Siyah noktaları temizlemek için yulaf ve yoğurttan yardım alabilirsiniz. 1 yemek kaşığı yoğurdu, 1 yemek kaşığı yulafla güzelce karıştırın. Temiz cildinizde siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye bu karışımı sürün ve 10-15 dakika kadar cildinizde bekletip, ılık su ile durulayın.

Saç Bakımı;

Çiçeği burnunda anne adayının, gebelik zamanında sağlıksız ve yetersiz beslenmesi durumunda saçları olduğundan fazla dökülebilir. Hamilelik zamanında tüm vücut hassas olduğu gibi saçlarda hassas olur. Saçlar eski canlılığını yitirebilir ve daha bakımsız görünebilir. Bunun için hamilelik döneminin 3. yahut 4. ayından sonra saçlarınızın ucunu kestirebilir hatta daha da kısa kesip saçlarınızın kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Yıpranmış saçlarınızı ucundan kestirdiğinizde saçlarınız hem kendini toparlamaya başlayıp bakımlı görünecek hem de saç dökülmesi problemi daha aza inecektir.

Ağız ve Diş Bakımı;

Hamilelik zamanında vücudun daha narin ve hassas olması dişleri de olumsuz etkiler. Bazı tüketilen yiyecekler diş minesini negatif yönde etkileyerek diş çürümesine yol açar. Bu nedenle hamilelik zamanında dişinizde ağrı hissetmeseniz bile diş doktoruna görünmelisiniz. Ağızdaki mikropların ölmesi için ise Eczaneden antiseptik sıvı alarak ağzını çalkalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu