Bakım ve Güzellik

Doğum kontrol hapı şampuana nasıl katılır, erkeklerde saç çıkarır mı, saç dökülmesine iyi gelirmi

Doğum kontrol hapı saç dökülmesini önler mi, saç çıkarır mı, saçı gürleştirir mi?

Doğum kontrol hapları konusunda doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Hemen her aile bireyinden birinde saç dökülme sorunu kadın veya erkeklerde sürekli olmasa bile dönemsel olarak görülür ve doğal olarak saç dökülmesine çare arayışına iter. Bu yazımızda doğum kontrolü için kullanılan ve sıkça sorulan şu sorulara yanıt vereceğiniz; doğum kontrol hapı şampuana nasıl katılır, erkeklerde saç çıkarır mı, saç dökülmesine iyi gelirmi, doğum kontrol hapıyla saç çıkarma, saç maskesi, saç gürleştirme, şampuan erkek,  saç dökülmesini önler mi gibi sorularınızın işte yanıtı;

Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı?

Doğum kontrol hapı hakkında yanlış bilinenlerden biri saç çıkarmasıdır. Hapın saç çıkarma etkisi yoktur. Yani doğum kontrol hapı kullanarak, şampuana katılarak, karışım veya direk sürülmesi ile dökülen saç geri gelmez. Aklınıza şu soru gelebilir; madem çıkarmıyor o zaman neden doğum kontrol hapı saç çıkarıyor dedikodusu dolaşıyor. Bunu iki sebep olarak düşünebilirsiniz;

1. sebep; hapın ticari satış hacmini arttırmak,

2. sebep; özellikle kadınlarda ilaçların yan etkisi olarak kıllanma oluşu

ilaçların yan etkileri arasında kıllanma, kıl çıkarma gibi belirtiler oluşabiliyor. Bu sebeple kullanılan haplardan dolayı saç çıkarmaya etkisi olabileceği düşünülebiliyor.

Doğum kontrol hapı saç dökülmesine iyi gelir mi? Saçı gürleştirir mi?

Saç çıkarma etkisi olmayan bu hapın saçı tedavi etme özelliği vardır. Saç dökülmesine engel olarak saçlarda gürleşme sağlayabilir.

Doğum kontrol hapı saç dökülmesini nasıl önler?

Testesteron hormonu artışı ile saç dökülmesi yaşanabiliyor. Eğer kişide bu sebepten dolayı saç dökülmesi varsa doğum kontrol hapının antiandrojenik etkisi sayesinde bu dökülmeye karşı etki yaratabilir.

Doğum kontrol hapı saç uzatır mı?

Saç uzatma konusunda bilimsel olarak kanıtlanmış veya araştırma yapılmış bir sonuç bulunmuyor. Doğum kontrol haplarının anti androjenik özelliği sayesinde saçı beslediği ve dökülmesini engellediği bilinir.

Hapın içerisindeki kadınlık hormonu erkeklik hormonunun karşıtıdır. Saç ve cilt üzerinde olumlu etki yaratmasının nedenleri arasındadır.

Doğum kontrol hapı şampuana nasıl katılırdoğum kontrol hapı şampuan erkek

Hormonel yapısı olan hapın saçlara olan etkisi sürekli olarak gündeme gelmektedir. Bir doktora danışarak hapı şampuana katmak veya şampuanla karıştırmak yerine yutmak daha etkilidir. Erkekler veya kadınlar kullanmadan önce doktor onayı almalıdır.

Hapın şampuan yerine yutulmasının önerilmesindeki neden ise; haptaki östrojen etkisinin yutularak daha güçlü hale gelmesini sağlamaktır. İçerseniz saç dökülmesininde aynı zamanda önüne geçmiş olursunuz.

Doğum kontrol hapı saçı gürleştirir mi?

Gürleştirmeye etkisi ise saçın dökülmesini engelleyip beslediği düşünüldüğündendir.

Doğum kontrol hapı saça nasıl sürülür?

Saç maskesi yapmak için şunları hazırlayın;

  • Doğum kontol hapı 8 tane
  • Ezmek için malzeme
  • Organik şampuan

Tarifi:

Temiz bir bez üzerinde hapları ezin ve toz yapın. Küçük kapaklı bir kab içerisine şampuanı ve toz hapı dökün ve iyice çalkalayıp karışmasını sağladıktan sonra 4 gün öylece bekletin. Sonrasında normal banyo düzeninde şampuanınızı kullanın.

Not: Burada geçen uygulamalar doktora sorulmadan kullanılmamalıdır. Saç maskesi için verilen doğum kontrol haplı şampuan karışımı saç çıkarmak için değil, saç dökülmesini önlemek içindir.

Faydası olabilecek diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir