Sağlık

Doğum Kontrol Hapı Hamileliği Engeller Mi?

Tüm dünyada en çok tercih edilen gebelik önleme yöntemi olan doğum kontrol hapları, günlük hayatı etkilememesi, pratik olması gibi avantajları ile kadınlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu haplar ile ilgili en çok merak edilen soru ise uzun süreli kullanımda hamileliğe engel olup olmadığı oluyor. Düzenli kullanıldığında gebe kalma riskini %90 oranında ortadan kaldırsa da, hiç bir doğum kontrol yöntemi için kesin sonuç yoktur. Dolayısıyla doğum kontrol hapı kullanırken de hamile kalınabilir. Üstelik düzenli kullanmadığınızda bu risk daha da artar. Önümüzdeki yıllar için gebelik planı olmayan kadınlarda en ekonomik ve pratik yöntem ise yine bu haplardır. Peki, doğum kontrol hapları hamileliğe engel mi?

Doğum Kontrol Hapı Hamileliği Engeller Mi?

Bu yöntemi kullanırken gebe kalmaya karar verdiğinizde, hapları almayı bıraktıktan yaklaşık 2 ay sonra hamile kalma şansınız %80 oranlarındadır. Dolayısıyla doğum kontrol haplarının gebeliği önlediği, gebe kalma şansını düşürdüğü gibi düşünceler yaygın ama yanlış inanışlardır.

Her ne kadar uzun süreli kullanımlar için kadınların kafasında endişeler ve soru işaretleri olsa da, hapın kullanımına ara verildikten kısa bir süre sonra doğurganlık yeniden başlar. Hamile kalmayı planlıyorsanız, bundan 2 ay önce doğum kontrol hapı kullanımını bırakmanız öneriliyor. Bunun nedeni bebeğin herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmesini engellemek. Doğurganlığı engellediği inanışının yanı sıra bu hapların kilo artışına, cinsel isteksizliğe ya da kısırlığa neden olduğu gibi inanışlar da doğru değildir. Yine de gebelik oluşumunu engellemek için doğum kontrol hapı kullanımına başlamadan önce jinekolojik muayene olmanız gerekmektedir.

Bir Yorum

  1. Merhaba
    Yaklaşık 1 yıldır evliyim.Doğum Kontrol hapı hiç kullanmadım.Aslında önlem için kullanmak istiyorum ancak zararları ve ilerde cocuk olmama riski olunduğu söyleniyor ne kadar dogrudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu