Diyet

Doğru İçeceklerin Diyette Önemi

Doğru İçeceklerin Diyette Önemi

Diyet yapanların sıklıkla yaptığı yanlışlar arasında içecek tüketimi vardır. Bu konu ile ilgili doğru bilinen o kadar çok yanlış vardır ki. En önemlisi basit bir içecek olarak tükettiğiniz ürünler, size diyeti bile bozdurabilir. Zayıflamak için doğru içecek tüketimine dikkat etmelisiniz.

Doğru İçeceklerin Diyette Önemi

Diyet Yaparken Hangi İçecekler Tüketilmelidir?

Su: Su, diyetin vazgeçilmez bir içeceğidir. Daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışmasına da yardımcı olur. Kabızlık sorununu önler ve kan dolaşımını düzgün bir şekilde sağlar. Vücuda zarar veren ögelerin atılmasını sağlar. Diyetteyken günde 1.5 litre su tüketimi en ideal olandır.

Mineral açısından zengin sular: İçeriğinde potasyum ile magnezyum olan sular hem diyet yapanlar hem de egzersiz yapanlar için son derece önemlidir. Diyette büyük bir problem haline gelen kabızlığı önler.

Maden Suyu: Maden suları, içerdikleri mineraller sayesinde sağlığınızı korur ve geliştirir. Günde bir kere tüketilmesinin yeterli olduğu bir içecektir.

Sebze suları: Sebze sularının kalorisi oldukça düşüktür ve tokluk hissi yaratır. Diyet için doğru bir içecek olduğu bilinmektedir.

Yarım yağlı süt: Yarım yağlı süt de içeriğindeki protein sayesinde tokluk hissi yaratır. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Kalsiyum minerali düzenli olarak alınırsa, göbek çevresinde oluşan yağlanmayı önler. Kalori miktarı, tam yağlı sütlere nazaran daha azdır. Günde 2 bardak tüketilmelidir.

Filtre kahve: Gün içerisinde 3-4 bardak kahve tüketmek hem konsantrasyonu güçlendirir hem de metabolizmayı hızlandırır.

Yeşil çay: Diyet yapanların vazgeçilmezi yeşil çay metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. Günde 2 bardak tüketilmesi gerekir.

Meyve çayları: Meyve çaylarının iştah azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Kalorisi olmayan içecek türleridir. Diyet yaparken su içemeyenler için meyve çayları su yerine geçmektedir.

Diyet Yaparken Tüketilmemesi Gereken İçecekler

İçeceklerin diyetteki yeri son derece önemlidir. Çünkü bazı diyet yapanlara göre, içecekler ne kilo yapar ne de kalori içerir. Oysa aşağıda yazan içecek türleri hem kalori açısından çok zengin hem de kilo vermenize engel olacak içeceklerdir. Diyet yaparken kesinlikle tüketmemeniz gereken içecekler şu şekildedir:

Şekerli ve asitli içecekler: Bazı düşüncelere göre, diyet yaparken bir şeyler içmek herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Oysa diyet yaparken doğru içecekleri tüketmek son derece önemlidir. Örneğin Ice tea diyet yapanların tercih ettiği bir içecektir. Fakat içeriğindeki şeker oranı, diyet bozduracak niteliktedir. Kola, gazoz gibi içecekler de kilo vermenize yardımcı olmak yerine kilo almanıza neden olur. Diyet kola olsa bile!

Kremalı kahveler: Filtre kahve metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olabilir. Ancak kremalı kahve kilo almanıza neden olabilir. Bu içecek bir hamburger kalorisi kadar kalori eder. Tüketmek için ısrarcıysanız, ara öğün yerine küçük boy içebilirsiniz.

Enerji içecekleri: Yüksek kafein içeren enerji içecekleri, kalori ve şeker bakımından oldukça yüksek değerlere sahip içecek türleridir.

Alkollü içecekler: Alkolün bir gramı 7 kalori içermektedir. Vücudun yağ yakımını güçlendiren alkol, aynı zamanda ödem tutmaya da neden olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu