Güzellik

Doğal Yöntemlerle Kepek Sorununu Önlemek

Doğal Yöntemlerle Kepek Sorununu Önlemek

Saçlarda kepek sorunu hemen hemen herkesin en büyük problemlerinden biridir. Genellikle erkeklerde rastlansa da bayanlar da görülme oranı da azımsanmayacak kadar çoktur. Erkeklerin saçı kısa olduğu için kepekli deri kendini daha çok belli etmektedir. Kepeklenme bir cilt problemi olup hastalığın da gözle görülür belirtileri arasındadır.

Bazı bebeklerde ve çocuklarda da kepeklenme sorunu görülebilir. Saçlardaki kepek problemi için öncelikli olarak yapılması gereken dermatoloğa başvurularak kepek önleyici tedaviye başlanmasıdır. Kepeğin nedeni belirlenerek gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması süreç de önem taşımaktadır.

Doğal Yöntemlerle Kepek Sorununu Önlemek

Saç Bakım Ürünleri Ve Kepek Problemi

Farkında olunmasa da şampuanlar, saç jöleleri, saç spreyleri saç derisinin kepeklenmesine neden olmaktadır. Saçların her gün düzenli olarak bol su ile yıkanması alınabilecek önlemler arasında bulunmaktadır. Saçları bol su ile masaj yaparak yıkamak gerekmektedir. Kozmetik ürünlerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Fazla kozmetik ürünleri ve kalitesiz saç bakım ürünlerinin kullanımı da saçlarda kepeklenmeye neden olabilmektedir. B ve D vitaminlerinin eksikliği de kepek sorunlarına yol açabilmektedir. Güneşlenmek ve vitamin serumları uygulamak saç derisinde kepeklenmeyi engelleyecektir.

Doğru Gıda Tüketiminin Kepeği Önleyen Etkisi

Hazır yiyeceklerin ve fazla miktarda fast-food gıdaların tüketimi de beslenmeye bağlı olarak kepeklenmeye neden olabilir. Düzenli beslenmek, hafif gıdalar tercih etmek, daha az kızartılmış gıdalarla beslenmek kepek oluşumunu önleyebilecektir. Kepek önleyici ürünleri doktorlar tarafından da uygulanmaktadır.

Kepek önleyen şampuanların kullanılması da kepeklerden kurtulma da önemli rol almaktadır. Kortizon ilaç tedavisi uygulamak, mantar ilaçlarını kullanmak gibi doktor gözetiminde gerçekleşen tedavilerle iyileşmek kısa sürede mümkün olmaktadır. Bu durumlarda aşırı kepeklenme ileride ciddi hastalıklara dönüşmemesi için kullanılır.

Doğal Tedavilerle Kepek Sorununun Çözümü

İlaç tedavisi kepek sorununun tedavisinde çok sık tercih edilmemektedir. Kepek önleyici ilaçlar ileri de ciddi hastalıklara dönüşme riskini artırabilir.  Kepek önleyici şampuanları sürekli olarak değiştirmeden devamlı olarak kullanmalıyız.

Isırgan otu tedavisi saç için en iyi doğal tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Isırgan otunu kaynatarak suyu ile saçları yıkamak, pamukla saç derisine uygulamak saçları hem güçlendirir. Hem de kepeklenme sürecinde kepekleri azaltacaktır. Kekik ve şampuanlarda kepekler için en doğal çözümler arasındadır.

Evde Alınabilecek Önlemler

Karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenmek, bol su ile saçları günde iki üç kez yıkamak, masaj yaparak saçları bol su ile yıkamak, bol miktarda su içmek de saç derilerinde biriken kepeğin giderilmesinde etkili durumdadır.

Saçlarda bulunan ölü derinin pul pul dökülmesi şeklinde kendini göstermektedir. Saç derisine gerekli yapımlar yapıldığı takdirde saç derisi sıcak ve soğuğa maruz kalmayacaktır. Kepek önleyici fiyatları ise cüzi şekildedir.

Ciltte kızarıklık ve kaşıntı kepek sorunu sonrasında sıkça gözlenebilmektedir. Sık aralıklarla saçların düzleştirilmesi ya da fön çekme işlemlerinden uzak durulması gerekmektedir. Kepek probleminin giderilmesinde bu yöntemler etkilidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu