Diyet

Doğal Sivrisinek Kovucu En İyi En Etkili 8 Yöntem Hangisidir?

Doğal Sivrisinek Kovucu En İyi En Etkili 8 Yöntem Hangisidir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Doğal Sivrisinek Kovucu En İyi En Etkili 8 Yöntem Hangisidir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Doğal Sivrisinek Kovucu En İyi En Etkili 8 Yöntem Hangisidir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Doğal Sivrisinek Kovucu En İyi En Etkili 8 Yöntem Hangisidir?

Yaz aylarının en büyük korkularından birisi sivrisineklerdir. Bu ufak kan emiciler yazın hiç durmadan üredikleri için özellikle artış gösterirler. Yazın da açık olan pencerelerden rahatlıkla eve giren sivrisinekler ısırdıkları zaman bi hayli rahatsız edici olabilirler. Bu makalemizde çevrenizdeki sivrisineklerden hangi metotlarla rahatlıkla kurtulabilirsiniz bunlardan söz edeceğiz.

Sivrisinek son zamanlarında özellikle İstanbul halkının kabusu oldu. Siz de bu probleme çözüm bulmak istiyorsanız işte sivrisinekten korunmanızı sağlayan en etkili formüller;

Sivrisineklerden Korunmanın Doğal ve Etkili Yolları

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antiseptik, antimikrobiyal ve iltihap sökücü yönünden çok zengin bir yağdır. Son senelerda uzman kişiler aracılığıyla yürütülen araştırmalar göstermiştir ki çay ağacı yağı oldukça etkili bir böcek ve sivrisinek kovucu güce sahiptir. Bunun için bir sprey şişesine çay ağacı yağından birkaç damla ve biraz su koyun. Hazırladığınız bu karışımı cildinize her uygulamadan önce çalkalayın ve böcek ve sivrisinek ısırığı korkusundan kurtulun. Lakin bu yöntemde vurgulanması gereken bir şey mevcuttur ki, çay ağacı yağının kokusu ağır olduğundan bazılarına çok  kötü gelebilir. Lakin çay ağacı yağı piyasada satılan diğer sinek kovuculardan çok daha sağlıklı ve doğal bir metottur. Bundan dolayı sıklıkla tasviye edilen bir yağdır.

Lavanta Yağı

Sivrisineklerden kurtulmak için lavanta yağı da kullanabilirsiniz. Çünkü sinekler lavanta kokusunu sevmez ve vücuda sürüldüğünde birinin yakınına dahi gelmez. Sivrisineklerden korunmak için vücudunuza biraz lavanta yağı döküp bunu cildinize, ellerinize, bacaklarınıza sürün. Ek olarak eğer kaşıntılı sivrisinek ısırıklarıız varsa ısırığın üzerine 2 damla lavanta yağı uygulayarak kaşıntı ve kızarıklığı geçirebilirsiniz. Alternatif bir yöntem olarak ufak bir tencere içine 2 bardak su ve 2 yemek kaşığı tepeleme kuru lavantayı ilave edip 8 dakika kadar kaynattıktan sonra süzüp elde ettiğiniz lavanta suyunu tüm vücudunuza sürebilirsiniz. Bunun için sprey şişe kullanabilirsiniz.

Limon Yağı

Son senelerde yapılan araştırmalar neticesinde, uzman kişiler limon otu yağının oldukça etkili bir sivrisinek kovucu olduğunu ispatlamıştır. Limon otu yağı sivrisinek başta olmak üzere böcekleri iten bir yağdır. Bunun için bir sprey şişesinin içine 1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen yahut nane yağını alıp iyice çalkalayın. Elde ettiğiniz bu karışımı da cildinize sıktığınızda sivrisineklerin yaklaşmadığını göreceksiniz. Ek olarak yine bir sprey şişesi içine herhangi bir marka limon ve lavanta yağını karıştırıp sivrisineklerden korunmak için kol ve bacak gibi bölgelerinize sürebilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Sivrisineklerden kurtulmaya yardımcı bir diğer doğal yağ ise okaliptüs yağıdır. Bunun için bir şişeye okaliptüs yağı, lavanta yağı ve limon yağını karıştırın ve cildinize uygulayın. Okaliptüs yağı çok kuvvetli bir kokuya sahip olduğu için sivrisinekler bu kokudan kaçmaktadır.

Fesleğen

Fesleğenin yoğun kokulu bir bitki olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yönüyle fesleğen sivrisinekleri kovan bir bitkidir. Bundan dolayı evinizde özellikle cam kenarlarında fesleğen veya lavanta yetiştirebilirsiniz. Her iki doğal bitki de etkili sivrisinek kovucudur.

Limon Okaliptüs Yağı

Etkili ve doğal sivrisinek kovucularından birisi olan limon okaliptüs yağı 1940’lardan beri kullanılmaktadır. Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezlerinin açıkladığı verilere göre okaliptüs yağındaki etkili maddeler sivrisinekleri kovmaktadır.

Sivrisinekleri Kovan Formül

Sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmak istiyorsanız bir kaba 2 bardak su, 4-5 damla lavanta yağı, taze nane yaprağı, biberiye ve adaçayını alıp karıştırın. Ardından elde ettiğiniz karışımı süzgeç ile süzdükten sonra biraz bekletip bir sprey şişesine boşaltın. Hazırladığınız bu doğal formülü vücudunuza sıkarak uygulayın. Bu formül sivrisinekleri kovmak ve ısırmalarını için oldukça etkili ve bi hayli hızlıdır.

Nane Yağı

Nane yağı, başta sivrisinekler olmak üzere bir çok zararlı böceğin uzak durduğu bir yağdır. Bunun için bir sprey şişesine 1 bardak su, 5 damla limon yağı ve 10 damla kadar da nane yağını koyup karıştırın. Bu karışımı cildinize sıkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu