GüzellikKadın

Doğal Saç Boyası

Doğal Saç Boyası

             Saç boyaları fazlası ile kimyasal maddeler taşımaktadır. Özellikle artan beyazlar nedeni ile saç boyasına başvuranların sayısı da oldukça fazladır. Bazı genetik sorunlar nedeni ile kimi kişide çok erken yaşlarda saç beyazlaması görülmektedir. Bu gibi durumlarda kişiler çok erken yaşlarda kimyasal saç boyaları kullanmak durumunda kalmaktadır. Oysa saçlarınızı daha doğal bir şekilde boyamanız mümkün. İçerisinde hiç bir kimyasal taşımayan tamamen bitkilerden oluşan saç boyaları ile sizlerde doğal saç boyası yapabilirsiniz. Kimi markalar doğal bitkilerden üretilmiş saç boyası kullanmaktadır. Fakat bu markaların içerisinde dahi az da olsa kimyasal bulunabilmektedir. Her şeyden önce bu markalarda koruyucu olması bile bu boyaların doğallığından ödün vermektedir. Bunun yerine evde tamamen doğal bitkiler ile kendi saç boyanızı yapabilirsiniz.

Doğal saç boyası yapmak için öncelikle saç rengine karar vermeniz gerekmektedir. Sarışın, kızıl, kahve, siyah gibi renkleri doğal boyalar ile elde edebilirsiniz. Doğal saç boyası yapmak için doğru bitkileri kullanmanızda fayda vardır. Saç boyası yapmak için bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz. Öncelikle suyunu kaynattığınız bitkileri iyice kurutmanız gerekmektedir. Kurutulan birilerin posası iyice çıkarılarak bir karıştırıcı yardımı ile macun haline getirilmelidir. Daha sonra tıpkı bir boya gibi saçınızı boyama işlemine geçebilirsiniz. Saçınızı bu süre içerisinde güneşte kurutabilirsiniz. Güneş boya renginin daha fazla çıkması için yardımcı olacaktır.

Doğal saç boyası ile kahverengi bir saç elde etmek istiyorsanız kahve, adaçayı, siyah çay gibi bitkilerden yararlanabilirsiniz. Daha koyu kahveler için bir kaşık kına ekleyebilirsiniz. Bu saç rengi önceleri koyu olacaktır. Fakat zamanla açılmaya başlayacaktır. Eğer saçlarınızı sarı olarak kullanmak istiyorsanız sarı bitkilerden yararlanmalısınız. Örneğin papatya, aslanpençesi, sarı kök, mahunya gibi bitkilerden faydalanabilirsiniz. Sarı suyu çıkan tüm bitkileri, eğer saç için herhangi bir zararı yok ise, kullanabilirsiniz. Güneş özellikle sarı saçlar için canlılık katacaktır.

Eğer saçlarınızı kızıl tonlarında kullanmak istiyorsanız koyu kırmızı bitkilerden faydalanmanız gerekmektedir. Örneğin mor havuç, pancar, kırmızı nar gibi meyve ve bitkilerden yararlanabilirsiniz. Doğal saç boyalarının saça iyice işlemesi için 3-4 saat bekletilmesi uygundur. Hatta mümkün ise gece bu şekilde uyunup sabah yıkanması boyanın saçlarınıza daha iyi girmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu