Güzellik

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadınların süsü olarak tabir edilen saçların, canlı ve dolgun görünmesi oldukça önemlidir. Fakat kullanılan boyalar, yapılan maşa ya da düzleştiriciler saçları oldukça yıpratıyor. Bunun için evde yapılabilecek doğal bakımları tercih edebilirsiniz.

Evde Saç Bakımı

Zeytinyağı saç bakımında önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağı ile 15-20 dakika saçlı kafa derisine masaj yapın. Ilık suya batırılan havluyu başınızın etrafına sarın. Bu işlem sayesinde hem başınızdaki zeytinyağı emilmeyecek hem de saçınıza buhar sağlanacaktır. Buhar, zeytinyağı emilimini de kolaylaştıracaktır.

Yağlamanın ardından şampuanlamaya geçebilirsiniz. Yağlamanın ardından 2 ya da 3 saat geçmesini bekleyin. Bu süreden sonra doğal şampuan ile saçınızı yıkayın ve ılık su ile durulayın.

Şampuanı ılık su ile iyice duruladıktan sonra kimyasal içermeyen saç kremini saçınıza uygulayın. Kremin kayganlığının gitmesinin ardından kafa derinizi durulayın.

Evde Uygulanacak Saç Maskeleri

Lavantalı Saç Maskesi: Kaynamış olan 3,5 su bardağı suyun içerisine 50 gram lavanta ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Ilıdıktan sonra lavantalı suyu süzün ve elde ettiğiniz su ile saçlarınızı yıkayın. 30 dakika bekleyin ve ardından durulayın.


Ballı Saç Maskesi: Balın her şeye olduğu gibi saça da etkisi büyük. Parlak bir saça kavuşmak için yarım tatlı kaşığı kadar balı, 4 su bardağı sıcak suyun içerisine ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Saçlarınızın dibine değdirmeden yıkayın ve durulamadan kurulayın. Saçlarınızın canlılığını görünce çok şaşıracaksınız.

Yumurtalı Saç Maskesi: Yıpranmış, cansız ve kuru saçlar için kullanılabilir. Saçınız kısa ise 1 yumurta, uzun ise 2 yumurtayı köpürene kadar çırpın. Islak saça uygulanan bu karışımı, saç derinize masaj yaparak sürün. Kalan kısmı ise kökten uca doğru sürün ve 20-25 dakika kadar bekletin. Süre dolduktan sonra soğuk ya da ılık su ve şampuan yardımı ile yıkayın. Haftada bir kere yapılan bu maskenin, saçlarınız üzerindeki etkisine inanamayacaksınız.

Saç Bakımı İçin Öneriler

  • Saçınızın ve saç derinizin temiz olmasına dikkat edin.
  • Saçı çok sıcak su ile yıkamak, saçtaki yağı yok eder. Bu yüzden saçınızı sıcak su ile yıkamayın.
  • Saçınızı sürekli yıkamak saç derisini ve saçı kurutacağı için çok sık yıkamamaya dikkat edin.
  • Güneşin zararlı ışınları cildimizi etkilediği gibi saçlarımızı da etkiliyor. Saçınızı güneş ışınlarından korumaya dikkat edin.
  • Saçınızı saç kurutma makinesi ya da maşa gibi aletlerle kurutmak yerine, havlu ile hırpalamadan kurutun ve doğal kurumaya bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu