Diyet

Diyetimde Hangi Sebze ve Meyveleri Pişirsem?

Diyetimde Hangi Sebze ve Meyveleri Pişirsem?

Hemen hemen her kadının korkulu rüyası kilo almaktır. Kışın aldığımız kiloları kışın vermek isteriz. İşte bu noktada aklımıza hemen diyet yapmak gelir. Biz kadınlar ya bir türlü diyete başlayamayız ya da diyetimizi ertesi gün bozuveririz. Aslında kilo vermek sanılanın aksine karmaşık ve zorlu bir yol değildir. Günlük tükettiğimiz ve evimizde rahatlıkla bulabileceğimiz sebze ve meyvelerle sağlıklı bir şekilde aç kalmadan zayıflayabilir ve istediğimiz vücut ölçülerine sahip olabiliriz. Peki diyetimizde hangi meyve ve sebzeleri tercih etmeliyiz? Kalorisi düşük ve faydalı besinler hangileridir?

Diyetimde Hangi Sebze ve Meyveleri Pişirsem?

Ara Öğünümde Ne Yesem?

Buradaki püf nokta vücudumuzun bizden istediklerini yerine getirmektir. Örneğin öğün aralarında vücudumuz bizden mutlaka besin takviyesi isteyecektir. İşte bu nokta kesinlikle abur-cuburlara yönelmemeliyiz. Bunun aksine ara öğünlerde gönül rahatlığınca diyetlerin vaz geçilmezi olan elma yiyebiliriz. İçindeki B ve C vitamini vücut direncimizi arttırırken lifli yapısı tok tutmaya yardımcı olur. Elma aynı zamanda metabolizma hızlandırıcıdır. Ayrıca orta boy bir elmanın kalorisi sadece 70-75 kaloridir. Üstelik bu 100 gr vanilya kremalı bir gofretin kalorisinin yarısı bile değil! Bir diğer ara öğünde kullanabileceğiniz meyve, yaz mevsiminin vazgeçilmezi çilek. Düşük şeker içeriği kan şekerini birden yükseltmediği için ara öğünlerde sıklıkla tercih edilmelidir. Bir porsiyonunda 8-10 adet bulunmakta ve sadece 50 kaloridir. Sadece yaz mevsiminde değil kışında diyet yapmak istiyorum diyenler için, kışın rahatlıkla bulabileceğimiz greyfurt her ne kadar çilek kadar lezzetli olmasa da içeriğinde en az %90 oranında su olduğu için diyette tok tutar ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Diyet yaparken gençliğimi de korumak istiyorum diyenler var mı peki aranızda? Öyleyse sizlere yaban mersinini öneririz. Çünkü içeriğinde bulunan yaşlanma karşıtı antioksidanla hem bir gençlik kaynağı hem de düşük kalorisi bakımından ideal bir ara öğün seçeneği.


Diyetime Hangi Sebzeleri dâhil etmeliyim?

Bugüne kadar sebzelerin sayısız faydasını hepimiz duymuşuzdur. Çok yararlı olmasına rağmen çoğumuzun sebzelerle pek arası yoktur. Bunun nedeni tadından mıdır bilinmez fakat diyet yapmaya karar verdiysek sebzeler mutlaka tüketmemiz gereken besin kaynağı grubudur. Ispanağın faydalarını Temel Reis sayesinde hepimiz öğrendik. Ispanak demir ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Ayrıca iyi bir idrar söktürücüdür ve sindirimi kolaylaştırır. Bu da kilo vermemizi hızlandırır. Ispanak içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yağın sindirilmesini kolaylaştırarak tokluk hissi sağlar ve diyette kesinlikle önerilir. Çünkü 100 gr ıspanak sadece 23 kaloridir. Bir diğer mucizevi sebze ise kerevizdir. Mucizevi diyorum çünkü kereviz kanı temizler, idrar söktürücüdür ve bedeni güçlendirici toniktir. İçeriğinde büyük oranda su vardır ve bu yüzden kalorisi oldukça düşüktür. Gıda şeklinde alınabildiği gibi suyu da içilebilir ve bu da metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Haydi hanımlar bu kadar faydalı olan kerevizi diyet listemize alalım!  Bağırsak tembelliği ya da kabızlık diyette çok can sıkıcı ve istenmeyen bir durumdur. Çoğunlukla da diyette karşılaşılan sorunlardan biridir. İşte bu nokta da kabak devreye giriyor. Lif oranı yüksek olan kabak bağırsakları tembel olanlar için kesinlikle tüketilmesi gereken bir besindir. Kalorisi oldukça düşük olan kabakta potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi madensel elementler vardır ve bedeni temizlemeye yardımcıdır. Yurdumuz bu kadar sebze ve meyve bakımından zenginken diyet yapanlar için ideal birkaç sebze ve meyveyi sıraladık sizlere. Biraz egzersiz, biraz azim ve sebze-meyvelerin sihirli dünyasıyla ideal vücut ölçülerimize inmememiz mümkün değil.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu