Doğal Tedaviler

Diyabetik ayak bakımı – Sağlıklı ayaklar için bakım nasıl olmalı?

Sağlıklı ayaklar için ayak bakımı – Diyabetik ayak bakımı

Diyabetik ayak bakımı ve sağlıklı şekilde ayaklara bakım yapmak için aşağıdaki uygulamalar tüm yükü kaldıran ayaklar için önemlidir ve uygulamalar aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır. Ayaklardaki dolaşım ne derece artarsa ayak sağlığı o derece rahatlar!

Diyabet rahatsızlığı bazı sorunlarla birlikte ayrıca sorumluluk gerektiren ömür boyu süren bir hastalıktır. Diyabeyik ayak ise hastalarda en ciddi bölge olarak kabul edilir. Diyabet hastalarının yarısında diyabetil ayak gelişme riski bulunur. Ayak sorunlarının önemi bu sebeple büyüktür. Kan şekeri çok yüksek ve düzensiz olduğunda ayaklarda sorunlar yaşanmaya başlar. Sebebine gelince; damarlardaki kan dolaşımının bozukluğundan kaynaklanmasıdır. Dolaşım bozukluğunun olduğu zamanlarda damarlar tahrip olur ve yeteri kan ulaşamadığı organlarda işlev bozuklukları oluşur.

Ayak bakımı

Ayaklardaki cilt tabakası yumuşak ve kuru halde olmalıdır. Deriyi nemlendirmek adına deri (cilt) kremleri kullanabilirsiniz.

Bakımda neler yapmalısınız?

 1. Bakımın haftalık olarak 2 kez veya 3 sefer 10 dakika gibi bir zaman ayırarak ılık şekilde küvet veya leğen yardımı ile özellikle ayakların yorgunluğunun sebep olduğu ağrılar ve dolaşım hızı adına çok önemlidir. Bu uygulama ile, ayak derisinde oluşan ölü hücre/doku ortadan kalkarak temizlik sağlanmış olur.
 2. Ayaklarda çok terleme gelişiyorsa bunun önüne geçmelisiniz.
 3. Tırnakları tek seferde yani bir hamle ile keserek kısa ve düz olmasını sağlayın.
 4. Tırnakların altında dış atıklar, ölü deri tabakaları veya kir dokusu bırakılmamalı zarar vermeden yumuşak malzemeler ile bunlar temizlenmelidir.
 5. Ayakkabıların sıkışma yapmaması, baskı ile sürtünmeyi arttırmaması bu bakım öncesinde önemlidir. Rahat ayakkabılar giyilerek terlemenin önüne geçilir.
 6. Mümkünse günde 2 sefer ayakkabı değiştirilmelidir.

Ayaklara ılık ayak banyosu ardından bir masaj uygulaması yaparak, ölü derinin daha kolay atılması, kan dolaşımını daha fazla arttırması, kas ve ligamentleri rahatlatmak adına ayak bakımında yeri büyüktür. Ayak masajı konusunda bilgili değilseniz, fizik tedavi ve rahabilitasyon uzmanlarının önereceği yöntemleri deneyebilirsiniz.

Diyabetik ayak bakımı

Diyabet hastaları ayak bakımını nasıl yapmalıdır?

Diyabet hastaları için ayaklara yapılacak bakım, zayıf olan kan dolaşımı ve sinirlerde oluşabilecek hasar riski adına günlük bakım çok önemli yer tutar.

Şeker hastası olanların ayaklardaki bakım adına daha çok bilgili olmaları ve bilgi almaları gereklidir. Bilinçlenmek adına bu bakım önemlidir. Önleyici bir ayak bakımı bu gruptaki hastaların istemeyecekleri sonuçla karşılaşma risklerini ortadan kaldırır. Diyabetik durumuna maruz kalan hastaların kan şekeri seviyelerini kontrol altında bulundurmaları, yaptıkları diyetler ve ilaç alışkanlıklarını mutlaka tamı tamına yerine getirmeleri gerekir. Bu diyet ve ilaç konusuna dikkat edilirse ayaklarda oluşabilecek sinir ve damar hasarlarına karşı önemli derecede korunma sağlanmış olur.

Diyabetik ayak bakımında neler yapılmalı?

 1. Günlük aksatılmadan ayaklar kontrol edilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon veya yaranın oluşabileceğine dair ayaklarda renk değişmesi, şişme veya sertlik olup olmadığı kontrol edilmeli.
 2. Ayak yıkama suyu çok sıcak tutulmamalıdır ve ılık olmalıdır. Yıkamanın tamamlanmasının artından sadece diyabetli kişinin kullandığu temiz havlu ile iyice kurulanmalıdır.
 3. Diyabetik ayak kremi: Nemlendirici kremler kullanılabilir ancak dikkat edilmesi gereken parmak arasına krem sürülmemelidir.
 4. Nasır oluşumu gözlenen yerler çok dikkatli temizlenmeli, hastanın kendisi yapmalı ve yakıcı maddeler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 5. Tırnak kesiminde dikkat edilmesi gereken konu; kısa olmasının yanında düz kesilmeli ve kenar uçlarının diğer parmağa teması engellenmelidir. Tırnakları keserken buna dikkat edin. Sivri uçlu ayakabılar giyilmemelidir.
 6. Sert ayakkabı almayın ve giymeyin, topuklu ayakkabılardan uzaklaşın ve çıplak ayaklar ile yürümeyin. Mutlaka ayakkabıları giymeden önce içine bakın, kesici, yaralayıcı, taş, toprak vs. cisimler olmadığından emin olun.
 7. Kan dolaşımı için dar elbiseler giymeyin, bacakları sıkacak dar kot pantalon tercih etmeyin.
 8. Diyabetik olanlarda sandalate ve tokyo tarzı ayak giyecekleri tercih edilmemeli.
 9. Üşüyen ayaklara çorap giyilmesi gerektiğinden, ısıtıcılar, sobalar ve sıcak su torbaları üşümeyi geçirmek adına tercih edilmemelidir.
 10. Bacak bacak üzerine atılarak oturmak dolaşım bozukluğu yaratacağından oturmayınız.
 11. Hergün  ayakların alt ,üst, topuk ve parmak kısımları el ile dokunularak his kaybının olup olmadığına bakılmalıdır.

Diyabet hastalarında ayaklarda sorun görüldüğünde doktora gidilmesi gerekir ve önemlidir. Hastaya yataklı konaklama (hastana) veya damardan antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bunların yanında hastanın yeni hücre ihtiyacı ve deri iyileşimi için tedavi şekilleri yapılabilir.

Modern tedavide;

 • Ozon tedavi,
 • Oksijen tedavileri,
 • Özel çoraplar,
 • Özel ayakkabılar,

bu hastalar için umut vericidir.

Diyabetik ayaklarda hangi durumlarda doktora gidilmeli?

 • Ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu
 • Tırnak batması
 • Nasır oluşumu
 • Deride çatlakların oluşumu
 • Ciltteki yaralar ve kesiler
 • İçe doğru büyüyen tırnaklar
 • Ayaktaki renk değişiklikleri (morarma, solukluk)
 • Bölgesel ısı artışı
 • Ağrı ve his kaybı

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

 1. Ayak bileği ağrısı için hangi tedaviler uygulanır?
 2. Ayak ağrısı için bitkisel tedavi yöntemleri
 3. Burkulan ayağa ne sarılır, ayak burkulmasına evde doğal tedavi nasıl yapılır?
 4. Ayak kasılmasına ne iyi gelir, Ayak kasılması nasıl geçer?

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu