Sağlık

Diyabet Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Diyabet Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Diyabet, pankreas tarafından vücuda insülin salgılanmaması ve hastanın ömür boyu taşıdığı bir hastalıktır. Diyabet kendi içinde de tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet şeklinde ayrılmaktadır. Bazı hastalar ömür boyu ilaç kullanarak bu hastalıkla başa çıkmaya çalışırlar. Bazıları için ise ilaç tedavisi artık yetersiz gelmekte ve yerini insülin iğnesi ile aldığı bir tedavi alır. Diyabet hastaları bu hastalık hayatlarına girdiğinde genelde çok kilolu olan kişilerdir. Ne yaparsa yapsın kilo veremez, ağızda kuruluk, gece idrara çıkma, su içme ihtiyacı, açlık durumunda halsizlik ve baygınlık hissi gibi durumlar diyabetin habercisidir. Bu belirtileri yaşayan kişinin acilen bir doktor muayenesine girmesi şarttır. Kişinin açlık ve tokluk şekeri takibe alındıktan sonra diyabet hastası olduğu tespit edilirse acilen tedaviye ve özellikle kilolu kişiler için diyete başlanması sağlanmalıdır.

Diyabet Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Tip 1 Ve Tip 2 Diyabet Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tip 1 diyabet, diyabet hastalığının hap ile tedavi edilemediği, sürekli yüksek bir şeker ölçümünün kaydedildiği diyabet çeşididir. Hasta bu aşamada hap tedavisinin yanı sıra insülin ilacını kullanmaya başlamaktadır. Ayrıca insülin kullanan hastanın beslenme alışkanlığı da son derece önemlidir. Tatlıdan, hamur işlerinden, özellikle pirinç pilavından uzak durulmalıdır. Hasta günde tam olarak 6 öğün alışkanlığını kazanmalıdır. Bu altı öğün her öğünde hastanın oturup tabak tabak yemek yemesi değildir tabiî ki. Altı öğünden kasıt şudur; sabah, öğle ve akşam öğünlerinden iki saat sonra alınan ara öğün takviyeleridir. Ara öğünlerde hastaların yemesi gerekenler ise süt, ayran, yoğurt, meyvedir. Meyve yeniliyor ise yanında muhakkak küçük bir iki çorba kaşığı yoğurt yenmelidir. Tip 2 Diyabet ise hastanın sadece hap kullanarak tedavi olduğu diyabet çeşididir. Ağızdan alınan kan şekerini düşüren ilaçlar ile hastalık kontrol altında tutulabilmektedir. Ancak tip 1 de olduğu gibi tip 2 diyabette de aynı şekilde düzenli beslenme şarttır. Aç kalma neticesinde ani kan şekeri düşüşleri ya da yükselmesi hastayı bedensel olarak önemli ölçüde sarsar. Hasta kan şekeri düştüğünde soğuk bir terleme yaşar, büyük ölçüde halsizlik ve yerinden kalkamama durumu gerçekleşir. Böyle durumlarda hastanın kan şekerinin düştüğü, şeker ölçüm aletleri ile ölçülüp tespit edildikten sonra hastanın iki adet kesme şeker tüketip bol su içmesi sağlanmalıdır. Aksi taktirde hastanın kan şeker seviyesi fazlası ile düşecek hasta düşük şeker komasına girecektir. Koma sonucunda birçok hasta komadan çıkamamakta ve durum ölümle sonuçlanmaktadır.

Diyabet Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken unsurların başında kesinlikle beslenme alışkanlığı gelmektedir. Ara öğünler atlanmamalı, aşırı tatlı ve şeker tüketiminden kaçınılmalıdır. Hastanın kullandığı ilaçlar zamanla böbreklerini kötü yönde etkileyebileceği sebebi ile su tüketiminin günde 2 buçuk 3 litre civarında olması sağlanmalıdır. Hasta stres ve sorunlu bir hayattan uzaklaşmalıdır. Her hastalığın anası olan stres diyabette de kendini önemli ölçüde hissettirmektedir. Aşırı stres anında hasta ne kadar su tüketirse tüketsin sürekli su içme ihtiyacı hissetmektedir. Bu durum ise kan şekeri seviyesinin yükselmeye başladığının habercisidir. Diyabette dikkatli bir yaşam tarzı seçmek yaşam kalitenizi arttıracak ve daha sağlıklı yaşamanızı sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu