HastalıklarTedaviler (Tıp)

Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir?

Pankreasın yeterli derecede insülin üretmemesi ya da vücudun ürettiği insülini kullanamamasından doğan,  genellikle kalıtımsal ya da çevresel faktörlerin birleşimi ile oluşan metabolik bir bozukluktur. Bu hastalık ömür boyu sürmektedir. Kişinin yediği besinlerden vücuduna geçen şekeri yani glikozu kullanamaması sonucunda kan şekeri yükselmektedir. Vücudun ihtiyacından fazla glikoz vücuda alınmışsa vücut bunu karaciğerde ve yağ deposunda saklar. Halk arasında bu hastalığa şeker hastalığı da denilmektedir. Kişi sürekli susuyor ve sık sık tuvalete çıkıyorsa diyabet rahatsızlığı olduğundan şüphelenebilir. Diyabet hastalığının en yaygın iki tipi vardır. Birinci tip diyabette normal kilodaki kişide aniden ortaya çıkmaktadır ve otuz yaşından önce başlamaktadır. Bu gruptaki kişiler insülin iğnesi vurulmak zorunda olanlardır. İkinci tip diyabette ise kişiler kiloludur ve ileriki yaşlarda meydana çıkmaktadır.

Diyabet Tanı ve Tedavisi Nasıl Olur?

Diyabeti olmayan bir kişinin açlık sırasında kan şekeri oranı 120mg/dL iken tokluk sırasında ise 140mg/dL’nin üstüne çıkmaması gerekir.  Bu değerlerin üstünde olan kişiye diyabet tanısı konulur. Bir kişinin kan şekeri düzeyi normal orandan yüksekse; ama yeterli yükseklikte de değilse kişiye halk arasında gizli şeker tıp dilinde prediyabet denilmektedir.  Prediyabet OGTT yani Oral glikoz tolerans testi yapılarak belirlenmektedir. Diyabet hastalığı tedavisindeki amaç kan şekeri ayarını sağlamaktır. Diyabet hastalığında hasta yeterince bilgilendirilmeli, hastaya diyet desteği verilmeli, hasta yeterli egzersizlerini yapmalı ve kendi kan şekerini kontrol edebilmelidir.  Tip birincide olan diyabet hastaları, kana geçen şekerin vücut tarafından kullanılmasını sağlayan insülini kullanmaları gerekmektedir. İkinci tipteki kişilerin de insüline ya da ağız yoluyla alınan ilaçlara ihtiyacı olabilmektedir.

Diyabetli Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Öncelikle kan şekeri oranının hızlı bir şekilde yükselmesine neden olacak şeker ve onu içeren besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Süt, yoğurt gibi besinleri tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Egzersizlerine önem vermelidir. Diyabet hastalığı hakkında yeterli bilgiyi almış olmalı ve kendi kan şekeri oranını kendi ölçmeyi öğrenmelidir. Alkollü içeceklerden mutlaka uzak durmalı ve yemek porsiyonlarını azaltıp yemek öğünlerini en az üç olacak şekilde ayarlamalıdır. Yemek saatlerinin aynı saatte olması kişinin yararına olacağından alışkanlığını bu yönde kazanmaya özen göstermelidir. Doktorun dediklerinin aynen yapılması da muhakkak ki çok önemlidir. İlaçları da doktor kontrolü olmadan değiştirmemek gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu