Ana sayfa » Tedaviler (Tıp) » Dişte Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Dişte Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Dişte Kanal Tedavisi Nedir?

Diş kaybı önlenmesinde en fazla tercih edilen kaliteli ve güvenilir diş tedavi yöntemleri arasında yer alan dişte kanal tedavisi nedir kanal tedavisi uygulaması, doğrudan dişim merkezinde yer alan diş özünün yani pulpanın yerinden alınarak akabinde kalan boşluğun temizlerek özel dolgu maddesi sayesinde yeniden doldurularak şekillendirilmesi işlemidir. Yüzde yüze yakın neticeler sunması sayesinde oldukça güvenilir bir diş onarım tedavi yöntemi olan kanal tedavisi bu sayede mevcut dişin korunması açısından diş hekimleri tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Her yaştan bireylere uygulanabilen kanal tedavisi sayesinde diş çürüğü kökten uca temizlendiği gibi, mevcut dişin yerinden alınmasına gerek duyulmadan tedavi edilen dişin günlük olarak düzenli bir şekilde bakımının yapılması durumunda ömür boyu olarak sağlıklı bir şekilde korunması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca, ekonomik olması sayesinde genellikle 1-2 seansta uygulanan kanal tedavisi, bu sayede yalnızca 30 ila 60 dakikalık kısa süreç içerisinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kanal Tedavisi Uygulandığı Durumlar İse Şunlardır;

  • Diş özünün zarar görmesi durumunda
  • Dişte gece ağrıları başlaması durumunda
  • Diş ve diş çevresinde çürüme sorunu söz konusu olması durumunda
  • Diş veya dişlerde ağrı ve çürüme problemi söz konusu olması durumunda kanal tedavisi uygulanacak durumlar söz konusu olmaktadır.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Yöntemi Mi?

Bilinenin aksine kanal tedavisi doğrudan lokal anestezi uygulaması ile gerçekleştirildiğinden ağrı durumu söz konusu olmamaktadır. Bu sayede, anestezi uygulamasında dişin uyuşturulması sonucunda hastanın herhangi bir ağrı veya sızı durumu hissetmesi söz konusu olmamaktadır.

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi sonrasında mevcut diş veya dişlerin korunması ve uzun ömürlü olması açısından günlük olarak düzenli bir şekilde bakımı yapılması, diş ve diş etine zarar verebilecek tüm faktörlerden kaçılması gerekmektedir. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen kanal tedavisi tavsiye tedavi seçeneğinde dişin gerekli bakım ve korunması düzenli olarak gerçekleştirilmesi durumunda kanal tedavisinden geçen dişin diğer dişlerde olduğu gibi bir ömür boyu sağlıklı bir şekilde kalması söz konusudur.

Dişte Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

kanal tedavisi

Kimler Kanal Tedavisi Olabilmektedir?

Riskler söz konusu olmaması sayesinde ciddi kronik sağlık sorunu olmayan herkes kanal tedavisi olabilmektedir. Ancak, hiper tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol gibi ciddi sağlık sorunları bulunanların kanal tedavisi öncesinde ilgili doktora danışması ve doktorun oany sunması halinde kanal tedavisinden faydalanması gerekmektedir.
Kanal Tedavisi İçin Nereye Başvurulmaktadır?

Özel diş hastanelerinde ve devlet diş hastanelerinde uygulanan kanal tedavisi başvurusu için tercihiniz doğrultusunda özel diş hastanesine, devlet diş hastanesine veya diş hekimine ait olan özel diş bakım ve tedavi merkezine başvuru yapmanız yeterlidir. Özel diş hastanesinde ve özel diş kliniğinde ücretli olarak uygulanan kanal tedavisinde tercihiniz doğrultusunda yeşil kartınız üzerinden devlet diş hastanesi üzerinden de kanal tedavisine başvurabilmektesiniz.

Kanal Tedavisi Birden Fazla Dişte Uygulanabilir Mi?

Tek veya birden fazla dişte uygulanabilen kanal tedavisi, tek bir dişte genellikle tek bir seans üzerinden uygulanması söz konusu iken, birden fazla dişte ise genel olarak diş sayısına bağlı olarak birden fazla seans üzerinden uygulanmaktadır. Bu bakımdan birden fazla dişin kanal tedavisinde seans sayısı diş doktorunuz tarafından karar verildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.,

Dişte Kanal Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

kanal tedavisi acıtır mı

Kanal Tedavisi Sonrası Uyarılar İse Şunlardır;

  • Kanal tedavisi sonrasında dişin hassas olması söz konusu olduğundan bireyin en az 2 saat boyunca besin almadan kaçınması gerekmektedir.
  • Kanal tedavisi sonrasında dişte bir müddetliğine de olsa hafif düzeyde ağrı durumu söz konusu olabildiğini ve bu durumun genel olarak 48 saat kadar devam edebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.
  • Kanal tedavisi sonrasında dişin hassas olması sebebiyle, 48 saat süre ile tedavi edilen dişe baskı yapılmaması, dişin sıkılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kanal tedavisi sonrasında dişin hassas olması sebebiyle, tedavi edilen dişin dış etkenlerden korunması sağlanmalıdır.
  • Kanal tedavisi sonrasında dişin hassas olması sebebiyle, 24 saat süreç ile aşırı soğuk ve aşırı sıcak besinlerden kaçınılması gerekmektedir.

Ağrıyan veya çürümüş olan dişinizin kaybedilmemesi açısından tavsiye edebileceğimiz kanal tedavisi uygulanışı tedavisi sayesinde dişinizi uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanabilmektesiniz. Gelişmiş diş tedavi teknolojisi üzerinden gerçekleştirilen kanal tedavisinden faydalanmanızı tavsiye etmekteyiz.

] }
Henüz Yorum Yok