Sağlık

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Nedir?

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Nedir?

 

Dispozofi hastalığı önemsiz eşyaları biriktiren kişilerin sergilediği psikolojik bir davranıştır.  Kişilerin yaşamında ciddi etkileri olan Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) hastalığı sorunlu bir davranış biçimidir.

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) belirtileri arasında eski defter, kitap, fatura, kağıtlar ve kapları biriktirmek ve bunları atmakta zorluk çekmek gelmektedir. Bu rahatsızlık sonrasında kişilerin evleri oldukça dağınık bir hal almakta ve sosyal yaşamında davranış bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Biriktirme hatalığı nedeniyle sosyal yaşamda kendilerine yer bulamayan bireylerin evleri de yaşam alanı olmaktan çıkmaktadır. Pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) nedeniyle sorunlu davranış sergileyen insanların sayısında artış meydana gelmiştir.

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Nedir?

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Rahatsızlığı Kimlerde Görülmektedir?

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) rahatsızlığı yaşayan kişilerin büyük bir kısmı obsesif-kompulsif bozukluk yaşayan kişilerden meydana gelmektedir. Biriktirme hastalığı yaşayan kişiler ciddi anlamda bir obsesif-kompulsif bozukluklar yaşamasına neden olmaktadır.

Bu tür bir rahatsızlık yaşayan kişiler dürtülerini kontrol edemez ve tik bozukluğu gibi sorunlar yaşamaya başlar. Çok fazla görülmemekle birlikte çağın hastalıklarından biri olma haline gelen Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) rahatsızlığı çocuk yaşlarda başlayabilmektedir.

Ancak bu durumu çocuk yaşlardan itibaren anlamak mümkün değildir. Bir akrabada biriktirme rahatsızlığının olması durumunda kişilerde de böyle bir rahatsızlığa rastlamak olasıdır.

Biriktirme Hastalığının Hayata Etkileri

Biriktirme hastalığı olan kişiler küçük ve büyük tüm eşyaları biriktirmek istemektedir.  Biriktirme hastası olan kişiler bit pazarları, çöp toplanılan yerler ve kullanılmayan eşyaların bulunduğu yerlere giderler.

Bu hastalığa sahip kişiler eşyaların çok değerli olduğuna inanmakta ve işine yarayacağını düşünmektedir.  Birçok Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) rahatsızlığı olan kişi eşyalarını arkadaşları yerine koymakta ve onları kaybetmek istememektedir.

Onları kaybetmek suçluluk duygusu hissettirdiği için çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) rahatsızlığı olan kişilerin çevresinde pek arkadaşı kalmaz. Evinin düzgün olmaması ve normal bir davranış sergilememeleri nedeniyle pek çok kişi onlardan uzaklaşmaktadır. Bu sebeple atık eşyaları arkadaşları yerine koymaktadırlar.

Takıntılı denebilecek kadar hasta olan kişiler eşya biriktirdiğini kimseyle paylaşmazlar. Bu durumdan utanan biriktirme hastaları kendilerini gizlemeye çalışır.  Kişisel ilişkileri gitgide güçleşen hastalar hayatlarını hastalığı nedeniyle bekar geçirmekte ve çalışmamaktadır.

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) Rahatsızlığının Teşhisi Nasıl Konulur?

 

Dispozofobi (Biriktirme Hastalığı) rahatsızlığı olan kişiler bu rahatsızlığı nedeniyle doktora veya terapiste gitmelidir. Bir terapiste gittiğinde büyük bir rahatlama yaşayacak dispozofobi hastalarının teşhisi  aile doktoru, psikolog ya da psikiyatrist tarafından yapılmalıdır.

Teşhisi yapabilmek için sorulan sorular bulunmaktadır. Bu sorulara verilen cevaplar  aile doktoru, psikolog ya da psikiyatrist tarafından biriktirme hastası olup olmadığınıza dair yapılacak teşhisi kolaylaştırmaktadır.

Eşyalarınızın düzensiz olması, evinizdeki dağınıklığın sizi utandırıp utandırmadığı, dağınıklık yüzünden evinizin ne kadarlık bir kısmını kullandığınız, eşyalarınızı elinizden çıkarırken zorlanıp zorlanmadığınız ve eşyaları toplamak isteyip istemediğiniz biriktirme hastalığının teşhisinde kullanılan sorulardır.

Biriktirme Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Biriktirme hastalığı olan kişiler Anafranil (Klomipramin) ya da Praxil (Paroksetin)  ilaçlara cevap vermemektedir. Biriktirme hastalığı olan kişilerde bilişsel ve davranışçı bir tedavi uygulanmalıdır.

Biriktirme hastalığının tedavisinde hastalığın başkalarına duyurulması, depolama için alanların azaltılması ve dağınıklığın organize edilmesi çok önemlidir. Biriktirme rahatsızlığı olan kişiler doğru tedavi yöntemleri uygulanması halinde başarılı olabilir ve biriktirme rahatsızlığından tamamen kurtulabilirler.

Biriktirme rahatsızlığı yaşayan kişiler çevresindekiler tarafından da olumsuz tepkilere maruz kalabilmektedir. Kendi içinde büyük bir utanç yaşayan biriktirme hastaları için doğru tedavi teknikleri uygulanması için işinde uzman ve biriktirme hastalığı tedavisini yürütebilecek bir psikolog ya da psikiyatristten yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu