Doğal Tedaviler

Diş iltihaplanmasına iyi gelen bitkiler (Diş apsesi)

Diş iltihaplanmasına ne iyi gelir?

Diş ve diş etlerinin deforme olması ve bakterilerin neden olduğu bir iltihaplanmadır. Çürüyen dişe müdahale edilmediğinde zamanla apse oluşmasına zemin hazırlanmış olur. Dişlerin meydana getirdiği apseye aynı zamanda diş tedavileri ve kırılmalarda apse oluşması için yeterli olabilir.

Bakteri ve miroplarla oluşan apseler müdahale edilmediğinde ileride büyük sorunlar yaşamaya bile neden olabilir. Apsenin boşaltılması ve iltihapların kuruması doktor kontrolünde takip edilmesi gereken bir süreçtir. Birçok hastalık için davetiye çıkaran diş iltihaplanması kalp-damar hastalıkları gibi önemli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Diş iltihaplanmasına yakalanmadan önce dişlerin düzenli bakımlarının yapılması bu sorunu en aza indirir. Düzenli fırçalama ve bakımları ihmal edilmemeli ayrıca, düzenli bir doktor muayenesi alışkanlık haline getirilmelidir.

Diş apsesine ne iyi gelir

Yukarıda da belirttiğimiz şekilde apse tedavisi doktor nezaretinde olmalıdır. Bununla beraber alternatif tıp olarak kullanılan şifalı bitkilerde ayrıca rahatsızlığın giderilmesinde fayda sağlayabilmektedir.

Diş apsesine ne iyi gelir?

  • Ekinezya diş apsesine iyi gelir mi?

Diş apseleri için ekinezya çayı gargara yaparak ağza alınarak kullanılabilir.

  • Papatya çayı diş iltihaplanmasına iyi gelir mi?

Papatya çayı diş apsesi için faydalıdır. Gargara yapılarak kullanılabilir.

  • Çağ ağacı yağı diş apsesi için kullanılır mı?

Gargara yapılarak kullanılabilir. Bir fincan su için bir iki damla damlatılarak hazırlanır.

  • Sarımsak diş iltihaplanmasına iyi gelir mi?

Diş eti iltihaplanması için sarımsak faydalıdır. Sağı veya çiğ sarımsağın suyu ile apse enfesksiyonlarına karşı koruma sağlanabilir. Apseli bölgeye içine karanfil eklenerek hazırlanan sarımsak suyunu sürmek fayda sağlar. Hazır sarımsak suyu yerine kendiniz suyunu çıkartın.

  • Nane yağı diş iltihaplarına faydalı mı?

Apseli bölgeye nane yağı kullanmak fayda sağlar ve rahatlatır. Bu en yaygın kullanılan yöntemler arasındadır.

  • Diş iltihaplanması için karanfil yağı

Enfeksiyonlar üzerine faydalı olan bu yağ, diş ağrıları, diş eti sorunları ve diş apsesi için kullanılır. Diş fırçasına 1-2 damla damlatılarak şiddetli ağrıların giderilmesinde kullanılabilir. Bir pamuk üzerine 1-2 damla damlatılarakta sürülebilir.

  • Diş apsesi için hindistan cevizi yağı

Diş apselerinden dolayı meydana gelen ağrılar için faydalıdır. Yağ apseli bölge üzerinde 30 dakika kadar bekletilir ve tükürülür. Yağı yutmayın.

  • Diş iltihaplanmasına çay ağacı

Gargara yapmak için bir fincan içine 1-2 damla kadar koyarak kullanın.

  • Diş apsesine oregano yağı

Ağız çalkalaması olarak kullanabileceğiniz bu yağı, 1 bardak suya 2 çorba kaşığı kadar zeytin yağı ile 2 damla oregano yağı ekleyerek çalkalayın ve tükürün.

Apse için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu