Hastalıklar

Dış Gebelik – Ektopik Gebelik

Dış Gebelik Nedir?

 

Dış gebelik veya ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın (fertilize ovum) rahim boşluğu dışında yerleşmesiyle oluşan bir gebelik komplikasyonudur. Oluşan gebelikte embriyo canlılığını sürdüremez. Anne için oldukça tehlikeli bir durumdur. İç kanama gelişebilir, fark edilmezse gebeliğin ilk 3 ayında anne ölümü görülebilir.

Ektopik gebelik en sık olarak Fallop Tüplerinde   görülür ve tubal gebelik adını alır.  Fallop tüpleri büyüyen bir embriyo tutmak için uygun değildir. Bu nedenle bir tubal gebelikte döllenmiş yumurta gelişemez ve tedavi edilmelidir. Bununla birlikte yumurtalıkta, servikste, abdomende de görülebilir. Hatta rahimi alınmış kadınlarda bile oluşabilir.

 

Dış Gebelik Neden Oluşur?

 

Tam olarak neden çoğu zaman saptanamayabilir. Genelde saptanacak nedenler arasında, kadın üreme sisteminde var olan bir anormallikler, fallop tüpünün bir enfeksiyonu, geçmiş bir enfeksiyondan ya da tüpteki cerrahi prosedürden elde edilen skar dokusu da yumurtanın hareketi engellenebilir ya da pelvik bölgedeki veya tüplerdeki geçmiş ameliyatlar adezyonlara neden olabilir.

 

Dış Gebelik Kimler Risk Altında

 


Gebe kalabilecek her kadın risk altındadır. Fakat 35 yaş üstü anne adaylarında, önceki gebeliğin dış gebelik olması, pelvik ya da abdominal bölgede ameliyat öyküsü olan, geçmiş kürtaj, gebelik tedavisi olan kadınlar da  risk daha yüksektir.

 

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

 

Dış gebelik, çoğunlukla hamileliğin 5. ve 14. haftaları arasında belirti vermeye başlar.

 

  • Normal gebelik belirtileri görülebilir.
  • Şiddetli vajinal kanama
  • Karın/ kasık Ağrısı: Tek taraflı, alt karın bölgesinde
  • Adet gecikmesi
  • Omuz başı sancısı
  • Gebelik testinin çoğu zaman pozitif çıkması
  • Bayılma
  • Mide bulantısı ve baygınlık hissinin oluşması

 

Dış Gebeliğin Tedavisi Nasıl Olur?

 

Dış gebeliğin tedavisi cerrahi yollarla yapılır. En yaygın yöntem laparoskopik yöntemlerdir. Bu yöntem dış gebeliği sonlandırmak ve etkilenen fallop tüpünü onarmak veya çıkarmak yapılır. Dış gebelik laparoskopik olarak çıkarılamazsa, laparotomi adı verilen başka bir cerrahi işlem uygulanabilir. Dış gebelikte uygulanan bir başka yöntem ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavidi yalnızca embriyonun kalp aktivitesi yoksa ve uygun hormon değerleri mevcutsa uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu