Sağlık

Diş etlerim kanıyor ne yapmalıyım, dişlerim durduk yere kanıyor

Diş etim kanıyor, dişlerimi fırçalarken dişlerim kanıyor ve acıyor, durduk yere diş kanaması

Diş kanamasından kasıt aslında diş eti kanamasıdır. Diş etlerindeki kanama, koku, acıma, fırçalarken veya temaslarda kanamalar eğer sürekliyse diş fırçaladığınız esnada kanama devamı varsa C vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

C vitamini eksikliğinde diş etleri kanama yaparken diğer hastalıklarında çabuk gelişimine olanak sağlar. Bu sebeple diş etleri sağlığınız için öncelikle şu besin kaynaklarını kullanarak C vitamini temin edin;

Limon, portakal, mandalina, greyfurt, ıspanak, biber, domates, lahana, karnabahar, brokili gibi besin kaynalarını kullanabilirsiniz.

Diş eti neden kanar, diş eti kanaması neden olur?

Diş etlerindeki kanamalar yaygın şikayetler arasındadır. Kanamaların önüne geçmek için diş fırçalamayı terketmek ise çürük ve diş kayıplarına neden olurken aynı zamanda diş eti hastalıklarına da sebep olacağından gereken tedavi uygulanmalıdır.

Diş etlerimin sağlıklı olduğunu nasıl anlarım?

Eğer dişinizde fırçalama veya elmaya benzer meyvelerden ısırdığınızda dişlerde kanama olmaması gerekir. Kanamalar oluşuyorsa özellikle sert meyvelerden sonra, diş eti sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Ağız temizliğinin yeterince yapılmaması yüzünden bakteriler, vitamin eksikliği, sigara gibi sebepler en sık diş eti kanaması nedenleri arasındadır.

Diş eti kanaması hangi vitamin eksikliğinden olur?

En fazla kanama nedeni C vitamini eksikliğidir. Bununla beraber şu vitaminlerin yetersizliğinden de diş eti kanaması olur; K, B-12, niyasin ve folik asit eksiklikleri diş eti kanamalarının sebepleri arasındadır.

Diş eti kanaması nedenleri, diş eti kanaması nasıl geçer

İltihaplanma

Diş etlerinde kırmızılık, diş etlerim şişti kanıyor gibi durumlar, gingivitis olarak adlandırılan diş eti rahatsızlığının hafif halidir. Bu hastalığın nedeni ağız temizliğinin yapılmamasıdır. Yiyecek atıklarından gelen bakteriler, diyabet, sigara, yaşlılık, genetik, beslenme bozukluğu, ergenlik hormonları, gebelik, HIV ve bazı ilaçlar sebep olarak iltihaplanma yapar. Tedavisi; doktorun vereceği yöntemlerle uygulanır.

Bu rahatsızlık tedavi edilmezse; diş etlerinden kemiklere ilerler ve diş plağı etin arkasına geçip büyür. Bakteriler diş eti ve dokuları tahriş edere periodontitis hastalığı yapar. Sonuç olarak; diş dökülmeleri ve sallanmasına sebep olur.

Yaş ilerledikçe diş eti kanaması olur mu?

İlerleyen yaşlarda diş eti sorunları yaşayan ihtiyarlar görür ve yaş yüzünden bu sorunların ortaya çıktığını düşünebilirsiniz ama yanlıştır. Beslenme, bakım ile bu rahatsızlıklarla ilerleyen dönemlerde de karşılaşmama olanağınız vardır.

Yaşın ilerlemesi ile tükürük salgısındaki azalma bakterilerin kolay çoğalmasını sağlar. Hastalık, iltihaplanma ve güçsüzlük gibi sorunlar çıkabilir. Su, ilaç ve yetersiz besinler yüzünden bu bakterile kolay çoğalır. Durum böyle ilerlerken yaşlılıkta diş ve diş eti sorunları görülür. Önceden önlem alınmalı ve doktor tavsiyeleri ile korunma sağlanmalıdır.

Sigara içenlerde diş eti kanaması olur mu?

Sigara dişler için büyük sorundur. Diş taşı ve bakteriler için önemli bir etkendir. Yaraların iyileşmesi ve doku yenilenmesine zorlaştırır. Damarlara ve dokulara zarar vererek diş etlerini hassaslaştırır.

İlaçlar diş eti kanaması yapar mı, Doğum kontrol ve depresyon hapları diş ve diş etine zarar verir mi?

Doğum kontrol hapları ve antidepresan ilaçlar diş ve ağız sağlığına zarar verebilir. Eğer ilaca başladıktan sonra diş eti kanaması ve acı, ağrı gibi sorunlar yaşıyorsanız ilacın muadili alınabilir veya doktora durum anlatılabilir. İlaçların yan etkisinden dolayı olur.

Tuz ve şeker diş ve diş etine zararlı mı?

Bunun ismi kötü beslenmedir. Yeteri besin alamamak vücudu savunmasız yapar. Bol tuz ve şekerli özellikle hazır gıda tüketimi fazlaysa dişler o kadar çok risk altındadır.

Hamilelerde diş eti kanaması neden olur?

Gebelik ve hamilelik haftaları hormonel değişimlerin yaşandığı ayladır. Bu dönemde diş eti iltihaplanması ve kanaması hormonlar yüzünden kaynaklanabilir. Enfeksiyon olabilir, bakteriler çoğalabilir. Dişlerde plak birikimi ve diş eti iltihapları riski artar. İkinci çeyrek gebelik haftalarında daha sık görülür.

Ayrıca şunlardan dolayı da diş etlerinde kanama görülebilir;

  1. Diyabet,
  2. Lösemi,
  3. Kalp damar hastalıkları,
  4. Kan incelten ilaçlar,
  5. Diş fırçası seçimi,

gibi nedenler dişlerde ve diş etlerinde kanama yapan faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu