Güzellik

Diş Eti İltihabı Belirtileri Neden Olur Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Eti İltihabı Belirtileri Neden Olur Ağrısı Nasıl Geçer?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Diş Eti İltihabı Belirtileri Neden Olur Ağrısı Nasıl Geçer? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Diş Eti İltihabı Belirtileri Neden Olur Ağrısı Nasıl Geçer? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Diş Eti İltihabı Belirtileri Neden Olur Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş eti iltihabı çok yaygın görülen ve hafif seyirli bir diş eti hastalığıdır. Temel olarak diş etlerinin orta derecede iltihaplanmasıdır. Herkesde diş eti iltihabı oluşabilir ve çoğu insan bunun farkına bile varmayabilir.

Bu sorunun oluşmasının arkasındaki en büyük neden ağız sağlığına dikkat edilmemesi sonucu bir araya gelen bakteri plaklarıdır. Bakteri plakları ise dişleri ve diş etlerini rahatsız eden ince, yapışkan, bakterilerden oluşmuş bir film yapıdır.

Eğer tedavi edilmez ise enfeksiyon ilerleyerek periodontitis adında daha ağır bir enfeksiyona neden olabilir ve hatta diş kaybına neden olabilir.

Yapılan bazı araştırmalara göre diş eti iltihabının, şeker hastalığı, kalp krizi ve akciğer riskini de arttırabileceği belirlenmiştir. Ayrıca hamile kadınlarda erken doğuma da neden olabilir.

Dişlerinize iyi bakmanızın bunun yanında, evde uygulayabileceğiniz bazı metotlarla de diş eti iltihabını önleyebilirsiniz. Aşağıda diş eti iltihabına karşı evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz.

Diş Eti İltihabı Belirtileri

 1. Diş etilerinde şişme ve kızarıklık
 2. Diş etlerinde hassasiyet, dokununca ağrı duyma
 3. Diş eti üzerinde beyaz leke yahut plak
 4. Ağzın kötü kokması
 5. Diş fırçalarken yahut diş ipi kullanırken diş etlerinde kanama
 6. Ağızda bir araya gelen kötü tat
 7. Diş etlerinin ağrıması
 8. Yemek yerken zorlanma
 9. Ağzın kapanışında yahut diş diziliminde değişme
 10. Diş kaybı

Karbonat

Karbonat diş eti iltihabına iyi gelen popüler bir metottur. Ağzınızın içindeki asit miktarını azaltarak, diş çürümesini ve diş eti hastalıklarını önler. Ayrıca enfeksiyon önleyici olarak görev yapar.

 1. Çeyrek tatlı kaşığı karbonat ile bir miktar suyu karıştırıp macun kıvamına getirin.
 2. Bu macunu diş etlerinize sürün.
 3. 1-2 dakika boyunca bırakın ve sıcak su ile yıkayın.
 4. Bu yöntemi haftada 2-3 defa uygulayın.

Nane

Bakteri ve virüs önleyici özellikleri aracılığıyla nane de diş eti iltihabını iyileştirmek için kullanılabilir. Nane bunun bunun yanında ağız kokusuna neden olan iltihap ve bakterileri de yok eder.

 1. Birkaç adet ezilmiş nane yaprağını bir miktar suya koyup, 30 dakika boyunca bilave edin. Daha sonra bu su ile günde 2-3 defa ağzınızı yıkayın.
 2. Alternatif olarak, sert bir nane çayı yapıp yemekleriniz içinde içebilir veya soğumasını bekleyerek, gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.
 3. Ayrıca nane kokulu diş macunu kullanıp günde iki defa dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal içinde curcumin adı verilen bir bileşen barındırır. Bu bileşen iltihap önleyici ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bunun yanında bakteri plaklarını, acıyı, şişmeyi ve iltihabı azaltabilir. Ayrıca, ağız içindeki bakteriyel aktiviteyi azaltır.

 1. Aktardan toz zerdeçal alın.Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozunu, yarımşar tatlı kaşığı tuz ve hardal yağı ile karıştırarak bir macun oluşturun. Günde iki defa bu macunu diş etlerinize sürüp, masaj yapın.
 2.  Alternatif olarak yarım tatlı kaşığı zerdeçalı, biraz su yahut E vitamini yağı ile karıştırın. Bu karışımı diş etlerinize sürün ve 10 dakika bekledikten sonra sıcak su ile yıkayın.
 3. Bir başka seçenek ise bir miktar zerdeçal tozu ile suyu karıştırıp, bu karışıma diş fırçanızı batırarak dişinizi fırçalamaktır. Bunu birkaç hafta boyunca günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’dan Diş Eti İltihabına Doğal Çözüm

Diş eti iltihabından muzdarip olanlara Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu nar suyunu tavsiye ediyor. Dr. Saraçoğlu her seferinde taze sıkılmış nar suyu öneriyor. Günde iki-üç defa birer çay bardağı dolusu nar suyunu ağzınızda bekleterek yudum yudum içmelisiniz.Portakalı yahut limonu sıkar gibi sıkma makinesinde sıkmanız en güzelidir. Narın tanelerini ayırıp da yalnızca tanelerini bu biçimde sıkmak yeterli gelmez. Bıçakla narı ortasından kesin ve ikiye ayırın. İkiye böldüğünüz narı, normal portakalı sıkar gibi sıkınız.  Çünkü etkili maddeler, nar tanelerinin bağlı olduğu buruk ve kekremsi tadı olan etli bölümünde bulunurlar.

Aloe Vera

Aloe veranın bakteri ve mantar önleyici özellikleri diş eti iltihabı ile savaşmada çok başarılıdır. Diş eti iltihabına neden olan bakterinin birikmesini önler. Ayrıca iltihaplı diş eti sebebiyle bir araya gelen acıyı dindirerek, rahatlama sağlar.

 1. Bir aloe vera yaprağını ortadan kesip, içindeki jeli çıkartın.
 2. İltihaplı bölgeye bu jeli doğrudan sürün.
 3. 10 dakika boyunca bilave edip, soğuk su ile gargara yapın.
 4. Durumunuz düzelene kadar günde birkaç defa uygulayın.

Yağ İle Gargara Yapma

Yağ ile gargara yapma, Ayurveda tıbbında sıklıkla uygulanan ve diş eti iltihabına neden olan bakterileri azaltan bir uygulamadır. Bu yöntem bakteri plağını azaltıp, diş etlerini kuvvetlendirip sağlıklı bir ağıza sahip olmanızı sağlar.

 1. Bir yemek kaşığı susam yahut hindistan cevizi yağını ağzınıza koyun.
 2. 15-20 dakika boyunca ağzınızda çalkalayın.
 3. Tükürüp, sıcak su ile iyice ağzınızı yıkayın.
 4. Bir ay boyunca sabahları dişlerinizi fırçalamadan önce her gün bu yöntemi uygulayın.

Not: Bu yağ ile gargara yapmayın ve yağı yutmayın.

Diş Eti Neden Şişer, Nasıl İner Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir? Tıklayınız

Doğal Bitkisel Organik Diş Macunu Nasıl Yapılır? Uzmanlardan Tarifler Tıklayınız

Diş Eti Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Kesin Doğal Bitkisel Çözümler Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu