Bebek ve Çocuk

Diş çıkaran bebeklerde ateş nasıl düşürülür, bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürer

Diş çıkaran bebekte ateş, dişi çıkan bebeğin ateşi nasıl düşürülür, ne yapılır?

Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde yani dişi çıkan bebekte ateşlenme hemen her bebekte olur. Üstelik bu ateşlenme 37 derece ile 38 derece arasında bile olabilir. Şiddetli durumlarda ise 40 dereceye kadar ateş görülebilir. Bebeğinizde çıkan ateş ve aynı zamanda huzursuluğun nedenini anlayamayabilirsiniz. Bebekler 5. aydan sonra diş çıkarmaya başlayabilir ve sıkça 6-7. aylarda çıkarır. Bu dönem huzursuz, iştahsız, uyku sorunları ve ateş ile geçer. Bebekte bu dönem aralığında salyalanma, tuttuğu cisimleri sürekli ağzına götürme gibi belirtiler görüyorsanız damaklarını kontrol edin. Şişlik, kızarıklık gibi belirtilerle diş çıktığı belli olur.

Bebeklerde diş çıkarırken ateş çıkması normal mi?

Bebeklerde diş çıkarırken ateş çıkması normaldir. Huzursuz ve bolca diş kaşıntıları ile iştahının kesilmesi de normaldir. Çıkan ateş düşürmek için doktorların önerdiği ateş düşürücü ilaç calpoldür. Eğer ateşi yine de düşmüyorsa bu sefer paranoks fitil verilebilir.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürer?

En çok endişe duyulansa bu dönemlerde ateşin uzun süreli oluşudur. Bu konuda sizi sıkıntılı 1 hafta kadar süre bekliyor olabilir. Bebeklerde ateşlenmeler 7 ile 10 gün sürebilmektedir.

Diş ateşi nasıl anlaşılırdiş çıkarırken ateş nasıl düşürülür?

Diş çıkarma dönemlerindeki ateşlenmeyi anlamanın yolu diğer belirtileri gözlemlemekten geçer. Eğer bebeğinizde diş çıkarırken ateş, diş eti kaşıntısı, uykusuzluk, huzursuzluk, iştahsızlık, salyalanma gibi belirtilerde varsa diş ateşi demektir.

Diş çıkarma yüzünden çıkan ateşlerde calpol kullanımı sıktır. Önerilen yan etkisi az olan ateş düşürücüler arasındadır. Bununla beraber parasetamol şurup yine tavsiye edilenler arasındadır. Bebeğin diş etlerini rahatlatmak için diş kaşıyıcı, Calgel jel ya da dentinox jel de kullanılmaktadır.

Not: Bu yöntemler doktor onayı olmaksızın kullanılmamalıdır. Sonuç olarak bebeklerde bu dönemlerdeki ateşlenmeler, iştahsızlık, huzursuzluk, salyalanmalar gibi geçici döneminizi diş çıkarma yüzünden çıkan ateşi düşürmekte (calpol), dişlere sürülmek üzere kullanılan jeller (calgel-dentinox) ve bunlara ilave olarak bebeğin ağzını rahatlatmak adına soğuk meyve parçacıkları veya soğuk içecekler ile diş eti bölgelerinde rahatlama sağlayabilirsiniz. Bebeklere yine dş kaşıyıcıları buzdolabında bekleterek ağzına verip kemirmesini sağlamak rahatlatıcıdır.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu