Bebek ve Çocuk

Diş çıkaran bebeğe ne yedirilir, dişi çıkan bebeğe ne yedirilmeli?

Dişi çıkan bebeğe ne yedirilir, diş çıkaran bebeğin beslenmesi nasıl olmalı?

Bebeklerde 6. aydan sonra diş çıkarmalar sıkça görülür. Doğal olarak bu dişin çıkmaya başlamasıyla bebek 7-10 gün arasında bir ateşlenme süreci ile aynı zamanda iştah kesikliği, huzursuzluklarda yaşar. Bu dönemde iştahsızlığın verdiği yeme azlığı ile bebek daha güçsüz kalabilir. Beslenmesi rahatsız olduğu dönemde önemlidir. Bu yazımızda neler yapabileceğiniz ve bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz konularında bilgi paylaşımı yapacağız.

Öncelikle bebeğin diş çıkarıp çıkarmadığını şu belirtileri gözlemleyerek anlamaya çalışalım;

Diş çıkarma belirtileri

 1. Diş çıkaran bebekte salyalar akar.
 2. Ateşlenme görülür.
 3. Elleri dahil tutabildiklerini kemirmeye çalışır.
 4. Bebek huzursuzdur.
 5. Uyku düzeninde sorunlar yaşanmaktadır.

bu belirtiler bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde sıkça görülürler.

Diş çıkaran iştahsız bebeğe ne yedirilir, dişi çıkan bebeğe ne yedirilmeli?

Diş çıkarma dönemlerinde diş etleri hassastır. Kaşıktan veya besinlerden uzak durmaya çalışabilir. Dönem içinde kilo alımında azalma veya durma görülebilir. Bu olası durumları göz önüne alarak normal bir süreç olarak kabullenmelisiniz.

Şunları yapın;

 1. Daha çok sıvımsı kıvamda olan yiyeceklere ağırlık verin. Yoğurt, çorba, meyve suları, püreler gibi. Soğuk yiyecekler ayrıca bebeğin diş etinde rahatlama yapacaktır.
 2. Sıcak yiyecekler vermek yerine soğunu tercih etmek, bebeğin rahatlamasına yaradığından bebekte yeme isteği artacaktır. Püreler ve muhallebiler fayda sağlayacaktır.
 3. Dişlerindeki bu rahatsızlığa iyi gelecek olan elma, salatalık, kavun gibi kemirmeye uğraşacağı soğutulmuş meyvelerden verin. Hem besler hem de su ihtiyacını karşılar. Yeşil soğanı kemirmesi ve rahatlarıcı özelliğinden faydalanabileceği aklınızda bulunsun.
 4. Anne sütüne devam edilmelidir.

Bebeğin rahatlaması için ne yapılabilir?

 • Soğuk diş kaşıyıcılar.
 • Diş jelleri
 • Ateşine calpol
 • Temiz parmaklarla diş etlerine masaj

Bebeklerde diş çıkarma iştahsızlığı kaç gün sürer?

Bebeklerde ısrarcı iştahsızlık süresi ortalama 3 ile 5 gün arasında değişir. Tümüyle açılması ise 7-10 gün arasını bulabilir. Dişin çıkışını takiben + dişlerde çıkmaya başlıyorsa 1-2 hafta kadar sabırlı olmanız gerekecektir.

Not: Bu dönemde ateşlenme 37,38, 39 dereceye kadar çıkabilir. Yine iştahsızlık süresinde olduğu gibi aynı şekilde diş çıkarma süresi boyunca bebeğinizde ateşlenme görebilirsiniz. Kullanabileceğiniz ilaçlar konusunda doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyin.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu