Hastalıklar

Diş apsesi

Diş apsesi ve diş problemleri

Diş apsesi ve ağız; Sindirimin başladığı yer olan ağızda dişlerin önemi büyüktür. Dişler, besinlerin paralanması, öğütülmesi gibi görevleri üstlenirken konuşma kalitesinde de etkilidir. Eksilen dişerin bazı sesleri zorlanarak çıkarmasının yanında çiğneme ve ısırma güçlükleri olmasına da neden olur.

Ağız içerisindeki yaşanan olumsuzlukların diş sağlığının bozulmasının yanında sindiriminde olumsuz etkilenmesine neden olur. Ağız içi, mikroplar açısından yaşamlarını sürdürmek adına elverişli ve besi yeri olduğundan temizliği, bu mikropların hastalık oluşturmaması açısından önemlidir.

İrinli olarak iltihaplanma ve iltihap birikimi sonrasında diş apsesi oluşur. Dişin yanındaki damakta çıkan apse, akyuvar ölü doku ve bakteriler ile oluşan kötü kokulu bir sıvıdır. Oluşumu nedenleri arasında bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonla meydana gelir. Bölgenin şişmesi ile kendini gösteren apseler, dişin kökü veya diş ile diş eti arasında meydana gelir.

Diş kökü apseleri

Diş yaralanmaları, diş tedavisi veya çürük olan dişler yüzünden olur.

Diş eti apseleri

Ağız bakımı ve sağlığına dikkat edilmediği durumlarda meydana gelir.

Bu apseler şiddetli ağrı olarak bir başlangıç yaparlar. Ağrılar zamanla çeneye, boyuna ve kulağa varabilir. Yüzlerde apse yüzünden olan şişlik bu nedenledir. Ağız kokusunu bozan ve soğuk ile sıcaklarda sancı gösteren bu apseler aynı zamanda ateş, halsizlik, yutkunma güçlüğü ve ağız açmayı zorlaştırabilir.

Diş apsesinde dikkat edilmesi gereken ise;

Bağışık sistemi zayıflatıcı diyabet gibi hastalıkların apseye neden olabileceği, çürümüş dişler, dişlerde biriken atıklar, diş minesindeki kırıklar, çatlaklar ve yumuşak dokuya karşı makteri oluşturarak diş apsesine neden olurlar.

İyileşmesi zor olan bu apse kendi kendine tedavi edilmesi güçtür ve dişçiye gidilerek yapılacak kontroller ardında apsenin boşaltılması veya kurutulması için öneriler alınır ve tedavisi yapılır. Önce apsenin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ağız ve diş sağlığı

Diş apsesi Hastalıklar
Diş apsesi ve diş sağlığı sorunları

Ağızda meydana gelebilecek sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ağız kokuları,
 • Diş çürümeleri,
 • AFT ve uçuklar,
 • Diş taşı veya tartarı,
 • Diş apsesi,
 • Diş etinde iltihap,
 • Dişlerin gelişim bozukluğu,

Diş çürümesi

Diş apsesi Hastalıklar
Dişin genel yapısı, mine dentin, çürük, kanal, apse

Dişte çürük ve apse sorunlarını önlemek

Bütün mekanizmayı etkilen diş sorunları bütün mekanizma üzerinde etkili olarak sürekli enfeksiyon odağı olabilir ve kalpi eklemler ve böbrek gibi yapılarda sorunlar yaşatabilir. Diş çirimeleri bu nedenle önemlidir.

Ne yapmalısınız?

 • Günlük en az iki sefer fırçalamalı,
 • Diş ipini hergün kullanmalı,
 • Başkalarının fırçasını kullanmamalı,
 • Diş macunu alırken florürlü olmasına dikkat edilmeli,
 • Diş kontrolleri sürekli hale getirilmelidir.

Diş apsesi

Eğer dişlerde oluşan çürüklere zamanında müdahale yapılmazsa, diş apsesi oluşabilir. Dişleri çürüten bakterilerin diş kökleri ve çevre kemiklere yayılması ile apseler gerçekleşir. Diş kökü şişerek ağrıları meydana getirir.

Diş apsesi belirtileri

Diş apselerinde baş gösteren genel belirtiler şu şekildedir;

 1. Sürekli olarak veya zonklama şeklindeki ağrılar,
 2. Sıcak yiyecekler veya soğuk yiyecekler yerken sızı/sancı oluşması,
 3. Yiyecekleri çiğnerken ağrılar,
 4. Ateş ve genel bir kırgınlık hali,

Diş iltihaplanması

Diş sağlığı sorunları arasında en önemlisi diş iltihaplanmasıdır. Diş etlerindeki kolay kanama olarak kendini gösterir. Diş yuvaları, ağız tabanı ve diş etlerinde Diş eti iltihapları genel ediş eti hastalıklarıdır. Tedavi edilmezse iltihaplanmalar çene kemiklerinde de görülebilir.

Apse için faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu