Ana sayfa » Sağlık » Dilde siyahlaşma, dilde siyah sivilce, dilde kahverengi leke

Dilde siyahlaşma, dilde siyah sivilce, dilde kahverengi leke

Dilde siyahlaşma, dilde kararma (dil kararması)

Dilde kararma, dilin bir kısmının veya tamamının siyahlaşması ile oluşur. Dildeki bu kararma aynı zamanda siyahlaşan yerde kıllanmada beraberinde olabilir. Dilde kararma olduğunda kişinin ağız tadı bozulur ve kurur. Dilin kararması bir enfeksiyon veya kullanılan ilacın yan etlisi olabalir. Bebeklerde ve çocuklarda da olabilir.

Dil kararması neden olur, dil siyahlaşması nedenleri

Ölü hücreler

Dil mukoza ile kaplanmış kastan meydana gelen ağızdaki bir organdır. Dilin üzerindeki küçük olan çıkıntılara papilla isimi verilir. Çıkıntılar büyüdükçe ve dilde ölen hücreler birikerek siyah nokyalar veya siyahımsı leke şeklini alırlar. Bu olası siyahlaşma dilin arka kısmında başlayarak ön tarafa doğru ilerleme gösterebilir.

Nikotin

Sigara gibi zararlı alışkanlıklar yüzünden dilin renginde bozulma meydana gelebilir. Daha çok koyu kahverengi tonlarda olur.

İlaçlar

Antibiyotik gibi çeşitli ilaçlar yüzünden ağız içi bakteri dengesinde bozulma yapabilir. Bu ilaçların yarattığı biryan etkidir. Bizmutlu ilaçlarda dilde siyahlık görülebilir.

Bakteriler

Genelde ağız bakımı yapmayanlarda görülür. Düzenli fırçalama ve ağız bakımı imallerinde bakterş birikmesi yüzünden dilde kararma olabilir.

Ağız yoluyla nefes alma
Ağızdan nefes alıp vermenin bakterileri daha fazla almaya neden olduğunu belirten kaynaklar bulunmaktadır. Dilde gelişen bu bakteriler yüzünden ağızda kararma olasılığı bulunmaktadır.

Gargara

Kullanılan gargaralar dilde siyahlaşma meydana gerirebilir bunlar peroksit, witch hazel, mentol, astringent ve diğer oksitleyici ajan içerikli olanlardır.

Dilde kararma nasıl geçer, dildeki siyahlığa ne iyi gelir?

Dilde oluşan kararma ve siyahlık nedeni kişi tarafından belirlenemezse dahiliye veya cildiye doktoruna gidilir. Doktor yapacağı incelemelerle neden olan etkeni tesbit edecektir.

  • Diş ipi, diş fırçalama, dil fırçalama gibi ağız içi bakımı muhakkak düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız içi bakterileri için bitkisel gargaralar kullanabilirsiniz.
  • Günlük az su içenlerin bu miktarı 8-10 bardardak oranına kadar çıkarmaları gerekmektedir.
  • Eğer normalde bir gargara kullanıyorsanız gargaranızı, peroksit ve mentolsüz olanlarla değiştirin.
  • Size reçete edilmiş ve kullanımına devam etmeniz gereken bir ilaçsa muadili alınmalıdır. Kendi başınıza karar vererek ilaç kullanıyorsanız ilacı bırakın veya değiştirin.
  • Ananas ile bitkisel bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Ananası emebileceğiniz parçalar haline getirerek emin ve sakız çiğner gibi çiğneyin. 1 hafta 10 gün arasında bu işlemi sabah akşam yapın.
] }
1 Yorum

Bengisıu says: - 11 Aralık 2017, 18:32

Bebegım 3 aylık ve dilinin ortasında kararma var… Fakat bebegım gogsumu tutsun dıye ucuna çilek recelı suruyorum acaba bu karartmiş olabilir mı?