Güzellik

DETOKSA İHTİYACINIZ VAR MI?

DETOKSA İHTİYACINIZ VAR MI?

Detoks, vücudunuzu ve ruhunuzu arındırma işlemidir. Sadece zayıflamak olarak düşünülmemesi gerekir. Aşağıda yer alan maddelerden 5 tanesi size uyuyorsa, sizin de detoks programı için kolları sıvamanız gerekir.

 • Şehirde yaşıyorsanız,
 • Ofis ortamında çalışıyorsanız,
 • Sıkça yeraltı taşımacılığı kullanıyorsanız,
 • Trafiğin yoğun olduğu yerlerde yürüyüş yapıyorsanız,
 • Sürekli olarak cep telefonu kullanıyorsanız,
 • Sıkça bilgisayar başındaysanız,
 • Düzenli ya da sık sık ilaç kullanıyorsanız,
 • Düzenli olarak alkol kullanıyorsanız ya da hafta sonları sosyal içici durumundaysanız,
 • Sigara kullanıyorsanız,
 • Yıl içinde 3 defadan fazla grip ya da nezle oluyorsanız,
 • Dişlerinizde civalı dolgu varsa,
 • Gün içerisinde kahve, musluk suyu ve gazlı içecek içiyorsanız,
 • Her gün tatlı, çikolata, şeker, beyaz ekmek, dondurulmuş ürün, konserve, kızartma, cips, hazır gıdalar ya da kremalı tatlılar tüketiyorsanız,
 • Kahve ve çayınıza şeker ekliyorsanız,
 • Yemekleri tuzlu tüketiyorsanız.

Yukarıdaki maddelerden 5 tanesi size uyuyorsa, detoks yapmak için daha fazla beklemeyin.

Bu maddelerin 10 ya da daha fazlası size uyuyorsa, vücudunuzda oldukça fazla toksin atık taşıyorsunuz demektir. Midede gaz, ağız kokusu, ter kokusu ya da kötü bir ten sorunlarını yaşıyor olabilir veya en kısa sürede yaşayabilirsiniz. Kronik bir rahatsızlığınız yoksa uzman bir diyetisyen yardımı ile detoksa başlayabilirsiniz.

Detoksun Başlıca Kuralları

İnsan biyoritmini hava ve mevsim değişiklikleri olumsuz yönde etkilemektedir. Hava kirliliği, havadaki ağır elektrik yükü, trafik yoğunluğu ve sanayi atıkları belirtileri daha da artırmaktadır. İnsan üzerindeki bu yoğun yük; sinirlerin gergin olmasına, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, omuz, kas, boyun ve sırt ağrılarına, neşesizliğe, konsantrasyon bozukluğuna, hafızanın zayıflamasına, aşırı derecede sinirli olmaya ve uyku bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu gibi durumları siz de yaşıyorsanız, en iyi yöntem arınma programlarıdır.

Detoksun temel amacı elbette ki zayıflamak değil ancak dolaylı yoldan zayıflamaya yardımcı olduğu ve metabolizmanın arınmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Diğer bir söylem ile, zayıflama diyetlerine zemin hazırlar. Mevsim geçişlerinin de ‘hastalık ayı’ olarak adlandırdığımız, bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemde hasta olmayı da ciddi derecede engeller.

Toksinlerden kurtulmak amacı ile dış çevreden tamamen sıyrılmak mümkün değil. Bu süreçte beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz, o kadar verimli sonuç alırsınız. Bundan dolayı beslenmenizde zaman zaman bedeninizi detoksifiye edecek yeni bir düzene de geçmek gerekir. Diyet zamanı tarafından vücut analiziniz, beslenme hikayeniz ve programa uygunluğunuz değerlendirildikten sonra ihtiyacınıza yönelik detoks listesi hazırlanır.

Detoks uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de kafeini, katkı maddelerini ve şekeri hayatınızdan uzak tutarak; zencefil, hindiba, meyve ve sebze suları, rezene, ısırgan ve yeşil çay gibi içeceklere yönelmenizdir.

Detoksun Süresi Kişiye Özeldir

Detoksu uygulamaya karar verdiyseniz ve belirtilen maddeler doğrultusunda ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, uzman bir doktor tarafından kendinize liste hazırlatıp uygulamalısınız. Fakat detoksun süresinin kişiye özel olduğunu da unutmayın. Daha dinç ve enerjik hissetmek istiyorsanız, buna ek olarak da zayıflamak istiyorsanız, bu süre en az 7 ila 10 gün arasında olmalıdır. Fakat elbette ki menülere dikkat etmeniz gerekir. Zira yanlış menülerden kaynaklanan bazı yan etkiler olmaktadır. Kan şekeriniz düşebilir, sersemlik hissi yaşayabilir ya da baş ağrıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Detoksun diğer bir özelliği de bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir. Beslenme planınızda mevsimsel meyve ve sebzeleri tüketmeye dikkat edin. Detoks uyguladığınız süre boyunca detoks çayları, detoks suları ve özel detoks tariflerini dikkate almalısınız.

Detoks sizi yanlış beslenme alışkanlıklarından, çevresel etmenlerden, stresten ve vücutta oluşan toksinlerden uzaklaştırmak için var olan bir programdır. İhtiyacınız olduğuna karar verdiğiniz anda yaşamınızı daha kaliteli bir hale getirmek ve bu ışığı hiç kaybetmemek için hiç durmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu