Diyet

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? *2020

Detoks Nedir?

Herkes bir yerlere koşturuyor. İşe, okula, toplantıya… Teknolojinin ilerlemesiyle sosyal yaşantımızda da değişiklikler oldu. Alışkanlıklarımızda, beslenmemizde, çalışma hayatımızda kısacası her şeyde.Etrafımız da detoks diyeti yapanlar diye bir kitle bulunuyor. Artık daha hızlı yaşıyoruz ve bu hızın içinde vücudumuza gereken önemi göstermiyoruz. Hiç mi soğuk bir kola içmediniz ya da alkol? Peki, soluduğumuz hava ne kadar temiz? Ve ya trafikte kalıp hiç mi sinirlenmediniz? Tüm bunlar sanayinin gelişmesiyle toplumlarda meydana gelen sorunlar. Bize ne mi yapıyor? Vücudumuzda toksinlerin birikmesine neden oluyor. Toksin ise insan vücudunda istenmeyen ve vücuda zarar veren zehirli maddeler. Peki, ne yapacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Cevap mı? Ben arınma diyorum. Bilinen adıyla detoks diyeti.

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? *2020

Detoks Tam Olarak Nedir?

Çeşitli yollarla örneğin soluduğumuz havayla yada tükettiğimiz hazır gıdalarla aldığımız toksik maddelerin vücudumuzdan temizlenmesidir. Aslında sabah erken ve akşam saatlerinde vücudumuz lenf sistemi, sindirim sistemi gibi sistemleriyle kendini temizlemeye programlamıştır. Ancak günümüzde o kadar toksik madde alımı yapıyoruz ki bunların bir kısmı organlarımızda birikiyor. Biriktiğindeyse metabolizmamızı yavaşlattığı gibi bağışıklık sistemimizi de zayıflatıyor. Bu atıklar, ağrılara, asabiyete, yorgunluğa, gribal enfeksiyona sık yakalanmaya, hazımsızlık, bağırsak sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığa neden oluyor. Detoks ise fiziksel, ruhsal ve bedensel arınmayı sağlayarak kişinin ömrünü uzatıyor ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırıyor. Günümüz de çok fazla duyduğumuz detoks tarifleri ise trendleri yakalamış durumdalar. Peki, bu arınmayı nasıl yapmalıyız? Elbette ki dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

Detoks Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle doğru nefes almalıyız. Yani diyaframımızı kullanarak nefes almalıyız. Çünkü kanımızdaki oksijen oranının düşük olmaması gerekir. Oksijen hem var olan en iyi antioksidan hemde vücuttaki toksinlerin atılması için öncelikle oksijene tutulması gerekir. Bu konuda var olan nefes egzersizleri programlarına katılabilir ya da ozon-oksijen tedavisi görebilirsiniz. Yediğimiz içtiğimiz şeyler sağlıklı olmalı. Hazır gıdalardan, asitli içeceklerden, kafeinden, alkolden uzak durmalı doğal meyve sularını, başta yeşil çay olmak üzere bitki çaylarını, doğal gıdaları tercih etmeliyiz. Pişirme sırasında kızartmalardan kaçınmalı ya da yağı çok fazla kızdırmadan yemekleri yapmalıyız. Daha çok haşlama ya da buharda pişirme tekniklerini kullanmalıyız. Yapacağınız meditasyon, yoga yada yürüyüş gibi en basit spor bile hem rahatlayarak hem de doğru nefes aldığınız için toksik maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır. Ve elbette ki içtiğimiz su. İdeal su ph’ı 7.35-7.60 arasında olmalıdır. Çünkü detoks yaparken amacımız asit oranımızı ph.7 oranında tutmak ve oksijen oranımızı yükseltmek olmalıdır. Eğer deniz kenarında oturuyorsanız her gün birkaç damla deniz suyunu içme suyuna katabilirsiniz.

Detoks Diyetleri Nedir?

Üzerinde en çok konuşulan konu detoks diyeti. detoks suları ,sadece su içilen oruç şeklindeki diyetlerden tutunda sadece meyve-sebze yenilen çok geniş bir yelpaze söz konusu. Ancak tek taraflı beslenmeden önce mutlaka bir hekime danışılması gerekli. Unutulmamalı ki internet ortamında ya da kulaktan dolma duyduğumuz tek taraflı diyetlerin faydasından çok zararı olabilir. Bunlardan halk arasında en çok bilineni lahana diyetidir. Bir hafta boyunca yapılan bu diyette ana yemeğiniz her öğünde (kahvaltı dahil) lahana çorbasıdır. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi hekimler tarafından hem tek taraflı beslenme olduğundan hem de bir hafta gibi çok kısa sürede kilo verdirdiği için önerilmemektedir. Bu diyetler yerine sizlere sofranızdan meyve-sebzeyi eksik etmemenizi, mümkünse kırmızı et, sakatat, konserve gıdalar, şeker, tuzu kaldırmanızı yada çok az tüketmenizi öneririz. Bunun yanında limon vücudumuz için ideal bir asidik düzenleyicidir ve her gün bir miktar tüketile bilinir. Aynı şekilde sarımsak yan etkisi olmayan bir antioksidandır ve belirli aralıklarla sarımsak kürü yapıla bilinir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu