Doğal Tedaviler

Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Bazı zamanlarda mutsuz hissetmek veya çabuk sinirlenmek hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Ama ruh haliniz sürekli olarak düşükse, kendinizi devamlı olarak mutsuz hissediyor ve öfke kontrolünü yapamıyorsanız depresyonda olma ihtimaliniz çok yüksektir. Oldukça fazla derecede yaşanan bu duygu bozukluğuna sebep olan depresyon, derecesine bağlı olarak genellikle terapi ile ilaçların birlikte kullanıldığı bir tedaviyle geçmektedir. Ama hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde ise bazı bitkiler kullanmanız daha iyi olabilmektedir. Depresyona iyi gelen bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Depresyona İyi Gelen Bitkiler Doğal Tedaviler

Depresyona İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre sarı kantaron otu ve ginkgo bitkisinin yaprakları depresyona karşı oldukça etkili olduğu belirlenmiştir.

Sarı kantaron otu, aynı zamanda binbirdelik otu ismi ile de bilinmektedir. Uykusuzluk, dikkat bozukluğu ve yorgunluk gibi hastalıkların tedavisinde oldukça sık kullanılan bu bitki, depresyon içinde birebirdir. Sarı kantaron otu, beyinde bulunan sinir hücrelerinin mutluluk hormonu salgılayan serotonini emmesini durdurarak, beyni rahatlatmaktadır. Bundan dolayı depresyona karşı oldukça önemlidir.

Ginkgo bitkisi yaprakları, aynı zamanda mabet ağacı olarak da bilinmektedir. Ginkgo bitkisi yaprakları, Alzheimer ve düşünme bozuklukları gibi birçok sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Depresyon tedavisi için de bitkisel bir alternatiftir.

Depresyona İyi Gelen Bitkiler Doğal Tedaviler

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Genel olarak sakinleştirici ve oldukça rahatlatıcı olan bitki çayları, depresyon tedavisinde de çok önemli rol oynamaktadır. Özellikle sinir sistemini etkileyen ancak depresyon için tedavi edici olan bitkiler ve bitki çayları, hafif ve orta dereceli depresyon tedavilerinde kullanılabilmektedirler.

Papatya çayı oldukça sakinleştirici, rahatlatıcı ve uyku sorunu çekenler için tam bir çözüm merkezidir. Uzun süredir depresyon ve stres tedavisi için kullanılan papatya çayı, merkezi sinir sisteminde oldukça etkilidir.

Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan adaçayı, sabah ve akşam olmak üzere içilmesi tavsiye edilmektedir.

Lavanta çayı, her yönü ile depresyona karşı çok etkili bir bitkidir. Özellikle lavantanın kokusunun, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Melisa otu, rahatlatıcı yapısı nedeniyle depresyona karşı alternatif çözümlerin başında gelmektedir. Gerginliği minumum düzeye indiren melisa otu, stres, kaygı ve depresyona karşı önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu