Hastalıklar

Deli Dana Hastalığı

Deli Dana Hastalığı

Hastalığın hayvanlarda bulunma durumuna Bovine Spongiform Ensefalati (BES) ya da deli dana hastalığı denilmektedir. İnsanlarda görüldüğünde ise Jakop- Creutzfeldt Hastalığı (JCH) adını alır.  JCH hastalığı Türkiye’de pek rastlanılmayan bir hastalık çeşididir. Yakın geçmişe kadar Avrupa’da bu hastalığı bilmiyordu. Fakat İngiltere’de yaşanılan şüpheli ölümlerin hepsi bu hastalığa bağlanılarak hayvanlarda ve insanlarda salgın halinde olduğu gözlemlendi. Yalnız bu hastalık hala Türkiye’de bir insana tanı olarak koyulmamıştır.

Deli dana hastalığı çoğunlukla bu hastalığın olduğu hayvanın etinin yenmesiyle insanlara bulaşmaktadır. Başka geçiş yolları ise organ nakli ya da sağlık personellerine kan yoluyla da geçiş sağlanmaktadır. Fakat en nadir görülen geçiş nedeni ailesel yoldur. Bazı insanlar bu hastalığı genetik olarak taşıyabilirler.

Deli Dana Hastalığının JCH Belirtileri Nelerdir?

Deli Dana Hastalığı

Deli dana hastalığı belirtileri yavaş yavaş uzun bir süreden sonra kendini belli etmeye başlar. İnsanları tanımada bozukluk, unutkanlık, yazma bozukluğu, konuşma bozukluğu, sol sağ gibi yönleri karıştırmada bozukluk gibi beyin çalışmasını etkileyen bozukluklar meydana gelmektedir. Hasta bireylerde dizlerde ağrı ve hareket kontrolünde zorlanmalar meydana gelir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde kas iskelet sisteminde istem dışı kas hareketleriyle hasta yatağa düşer ve kımıldayamaz hale gelir. Hasta artık yatağında ölümü beklemektedir. Bu hastalığın teşhisi otopsi ile yapılabilmektedir. Eğer ki hastanın beyni tam olarak süngerimsi bir yapı almışsa bu kişiye JCH tanı koyulmaktadır.

Deli Dana Hastalığının BSE Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtileri çoğunlukla 4 ya da 6 yıl sonra görülmektedir. Erken rastlanılan belirtiler hayvanın dişlerini gıcırdatması, hayvana temas ettiğiniz anda aşırı korku ve saldırgan davranışlar sergilemesidir. Hastalığın daha ileri ki boyutlarında sığırların kulak hareketleri hızlanmakta, kulaklarının ve başlarının duruşu normalden çıkmakta, böğürlerini ve burunlarını anormal bir şekilde yalamaya başlarlar. Daha sonralarda hayvanlarda aşırı titreme ve bacak hareketlerinde kontrolsüzlük görülür. Hayvanlar sürekli kaşındıkları için kafa derileri yaralanmıştır. Hastalığın son evresinde düşerler ve felç olurlar. Genellikle 2 3 ay içerisinde ölürler.

Deli Dana Hastalığına Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı?

Deli dana hastalığına yakalanmamak için İngiltere’de çok rastlanılan bir hastalık olduğu için oradan ithal edilen dana ya da koyun eti alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu