Psikoloji

Değişken Duygular Borderline İşareti Mi?

Değişken Duygular Borderline İşareti Mi?

Borderline Kişilik Bozukluğu, gittikçe yaygınlaşan psikolojik rahatsızlıklar arasında ön sıralarda geliyor. Hepimiz, günlük hayatımızda dönem dönem iniş-çıkışlar yaşıyor olsak da; bunların sıklığı, olumlu-olumsuz duygularımızın yoğunluğu ve bu gel-gitlerin hayatımızı ne kadar etkilediği gibi ayrıntıların doğru değerlendirilmesi; hem teşhis hem de tedavi açısından  son derece önemli aslında.

Değişken Duygular Borderline İşareti Mi? Psikoloji

Borderline Kişilik Bozukluğu (BKB) Nedir?

Sınırda Kişilik bozukluğu olarak da bilinen Borderline Kişilik Bozukluğu; bireylerin duygulanımlarındaki ani değişimlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Borderline Kişilik Bozukluğuna sahip bireyler bir uçtan bir diğer uca uzanan duygulara ani ve hızlı bir şekilde geçiş yaparlar. Kendilerini çok mutlu ve huzurlu hissederken; bir anda depresif, kaygılı, üzgün ya da aşırı gergin bir ruh hali içinde bulabilirler. BKB; bireylerin sosyal yaşamlarını, düşüncelerini ve duygularını büyük oranda etkileyen bir hastalıktır. Birçok psikolojik rahatsızlıkla benzer belirtiler gösterdiği için bu hastalığın teşhisinde uzman bir psikolog ya da psikiyatristin değerlendirmesi son derece önemlidir.  Borderline Kişilik Bozukluğu’nun nedenleri konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü hastalığın ortaya çıkmasında tek bir faktörden çok bir çok nedenin kombinasyonundan söz edilebilir. Genetik faktörler, çevresel faktörler, beyin anormallikleri bireylerde BKB’nin ortaya çıkma nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Borderline Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Borderline Kişilik Bozukluğu’nun belirtileri oldukça belirgindir aslına bakılırsa. Kendinizde veya bir yakınınızda bu kişilik bozukluğunun olabileceği endişesini taşıyorsanız; aşağıdaki belirtiler bir uzman desteğine başvurmanız gerekip gerekmediği konusunda size fikir verebilir.

  • Ani duygu değişkenlikleri yaşıyorsanız
  • Hayati konularda bile kolayca risk alabiliyorsanız
  • Kendinizi sık sık riskli cinsel ilişkiler, hesapsız harcamalar, dikkatsiz araba kullanmak ya da kumar oynamak gibi durumların içinde buluyorsanız
  • Yoğun bir terk edilme ve yalnız kalma korkusu yaşıyorsanız
  • Sonradan pişman olabileceğiniz ani ve anlık kararlar alıyorsanız
  • Sık sık intihar ya da kendine zarar verme gibi girişimlerde bulunuyor yahut bunu aklınızdan geçiriyorsanız
  • Kendinizi stresli ve baskı altında hissettiğinizde gerçeklik algınızı kaybediyorsanız
  • Aşırı derecede alkol ya da uyuşturucu tüketiyorsanız
  • Ani ve nedensiz öfke nöbetleri geçiriyorsanız
  • Sık sık boşluk duygusu yaşıyorsanız

Ve bu belirtilerin büyük bir kısmını taşıyorsanız, mutlaka bir uzmana görünerek, görüşlerini almanızı tavsiye ederiz.

 

Borderline Kişilik Bozukluğu’nun Tedavisi Mümkün Mü?

Borderline Kişilik Bozukluğu’nun tedavisinin olup olmadığı; Borderline sevgilisi, eşi, akrabası ya da arkadaşı olanlar tarafından en çok merak uyandıran konulardan biridir. Elbette ki; pek çok psikolojik hastalık gibi BKB’nin de tedavi edilmesi mümkündür. Tedavi sırasında hastalığın şiddetine bağlı olarak ilaç tedavisi ve psikoterapi yeterli olabileceği gibi; şiddetli seyreden Borderline Kişilik Bozukluklarında doktor tarafından bireyin hastanede tedavisi daha uygun görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir