Sağlık

Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm

Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Darbe sonrası tırnak morarmasını hemen geçiren 4 doğal çözüm

Birçoğumuz aşağı yukarı her gün ufak ev kazaları atlatırız. Ey yaygın görülen kazalardan bir diğeride tırnak morarması diyebiliriz. El yahut ayak tırnağında bir araya gelen morarma, genelde parmağın kapıya yahut dolaba sıkışması yahut darbe neticesinde gelişen bir çeşit tırnak yaralanmasıdır. Tırnağın yaralanması sonucu, tırnak yatağının altında bulunan damarlar hasar görür ve tırnakta morluk meydana gelir. Morarmayla birlikte şiddetli bir ağrı varsa birinin muhakkak doktora görünmesi gerekir. Bunun dışında morarmanın diğer nedenlerini içeriğimizin devamında dile getirdik, buyurun birlikte göz atalım;  

Tırnak Morarmasına Neden Olan 5 Durum

Yanlış Ayakkabı Tercihi

Ayak tırnak morarmasının başlıca nedenlerinden biri sağlıksız ayakkabı tercihidir. Ayağı sıkan dar ayakkabılar, çok düz yahut topuklu ayakkabılar ayak parmaklarına baskı uygular. Bu baskı neticesinde ayak tırnaklarında morarma gerçekleşir. Bu nedenle ayak sağlığı için doğru ayakkabı tercih edilmelidir.

Kalp ve Akciğer Problemleri

Kalp ve akciğerlerde yaşanan hastalık neticesinde da ayak tırnağında morarma görülür. Ayak tırnak morarmasına ek olarak, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı yahut nefes darlığı belirtiler de görülür.

Uzun Tırnak

Tırnak morarmasının bir diğer nedeni ise tırnakların çok uzun olmasıdır. Ayak tırnağı uzun olduğu zaman ayakkabının ön kısmına fazla baskı uygular ve bu da tırnağın içeriye doğru itilmesine yol açar. Tırnak geriye itildiğinde ise tırnakta morarma gerçekleşir.

Tırnak Mantarı

Tırnak morarmasının bir başka nedeni de tırnak mantarıdır. Tırnak mantarı “dermatofit” ismi verilen organizmalar aracılığıyla bir araya gelen bir hastalık olup tırnak dibine yerleşir. Tırnakta bir araya gelen mantar, tırnağın morarmasına neden olmaktadır.

Kansızlık

Tırnak morarmasına neden olan bir diğer durum ise kansızlıktır. Kansızlıktan muzdarip olan bir çok kişide tırnak morarması görülür. Kansızlık tırnak morarmasına yol açtı ise, birinin kan tahlili yaptırması çok mühimdir. Doktor duruma göre birinin vücudundaki demir emilimini yükseltebilmek adına C vitamini takviyesi verebilir.

Tırnak Morarmasını Geçiren 4 Farklı Doğal Çözüm

Tuzlu Su

Tırnağınızı olabilecek olduğunca kısa kesmeye çalışın. Daha sonra bir kabın içerisine ılık doldurup içerisine tuz ilave edin. Tırnağınızı bu tuzlu suyun içinde 15-20 dakika kadar beklemede bırakın. Morarma ayak tırnağında ise, ayağınızın sığabileceği bir kabın içerisine tuzlu su hazırlayıp, yine aynı biçimde ayağınız kovanın içinde 15-20 dakika beklemede bırakın. Tırnaktaki morarma geçinceye kadar bunu her gün bir kez tekrar edin.

Limon

Renk açıcı özelliğine sahip olan limon tırnak morarmasını da doğal olarak tedavi etmektedir. Bunun için yarım adet limonun suyunu sıkın ve bir kabın içerisine ilave edin. Ardından moraran tırnağınızı limonun içinde 15 dakika kadar beklemede bırakın. Daha sonra temiz bir diş fırçası ile tırnağınızın üst yüzeyini çok bastırmadan fırçalayın.

Zerdeçal

Antibakteriyel detaya sahip olan zerdeçal bunun yanı sıra bi hayli hızlı iyileştirici özelliğine de sahiptir. Bir kabın içerisine 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ilave edip kaşık yardımıyla karıştırın. Elde edilen karışımı morarmış tırnağınızın üzerine güzelce sürün.

Hardal Yağı

Hardal yağının iyileştirici özelliği mevcuttur. Hardal yağını aktarlardan yahut güvenilir internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Hardal yağını morarmış tırnağınızın üzerine sürün ve parmağınız ile masaj yaparak yedirin. Bu işlemi tırnaktaki morarma gidinceye kadar her gün tekrar edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu