Sağlık

Daha Fazla Su İçmemiz İçin 10 Sebep!

Daha Fazla Su İçmemiz İçin 10 Sebep!

O olmadan yaşayamayız! Öyle ki insan vücudunun çok büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Bu oran yetişkin bireylerde %60’dır. Ve hücre içinde gerçekleşen hayati tüm metabolik olaylar su sayesinde gerçekleşmektedir.  Hayatımız için bu kadar önemli olan suyu neden daha fazla tüketmiyoruz? İçtiğimiz asitli içecekler daha mı faydalı bizlere? Elbette ki hayır. Doğanın bir mucizesi olan,  az tüketilmesi halinde vücudu ve beyni ciddi zarara uğratan bu hayat kaynağını daha fazla tüketmemiz için geçerli 10 sebebi sizler için derledik…

Daha Fazla Su İçmemiz İçin 10 Sebep!

Hepimizin Bildiği gibi diyetin vaz geçilmezi!

Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori almanıza yardımcı olur. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır.

Sindirimi Kolaylaştırır!

Yemekten sonra içilen su gıdaların sindirim sisteminde daha kolay sindirilmesini sağlar. Ayrıca bağırsaklarda dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı önler

Güzel Bir Cilt İçin Bol Bol Su İçin!

Pürüzsüz ve bakımlı bir cilde kim hayır der ki? Güzelliğine önem veren kadınların dikkat etmesi gerekenler arasında şüphesiz su içmek vardır. Zira az tüketilen su cildimizin için oldukça tehlikeli olabilir. Uzmanlar, yeterli su kaynağı olmadığında deri hücrelerin parçalanacağını, deriyi oluşturan yapıların sertleşeceğini ve esnekliğini kaybedeceğini belirtiyor. Bunun sonucundaysa cilt kurur, incelir ve zamanla sarkık bir görünüme bürünür.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır!  

Vücutta dolaşan kanın %80 i sudan oluşmaktadır ve bu su kanın akışkanlığını sağlamaktadır. Su oranı az olduğunda yani kanın akışkanlığını kaybetmesi durumunda özellikle kalp ve damar hastalığı olan kişilerde kalp krizi ve felç riskini artmaktadır.

Vücudu Arındırır!

İdrar ve ter yoluyla oluşan metabolik artıkların vücuttan atılmasını sağlar ve bu da vücut için önemli bir olaydır. Nitekim Detoksun vaz geçilmez unsurlarından biri bol bol  su içmektir.

 

 

Böbrek taşı oluşmasını Önler!

Böbrekler vücuttaki artık ürünleri süzer ve onları üre olarak vücuttan uzaklaştırır. Üre içindeki bazı tuzların yoğunluğu böbrek taşına sebebiyet vermektedir ve bu tuz yoğunluğu ancak su sayesinde seyreltilmektedir.

Enerji Verir!

Su tek başına enerji kaynağı değildir fakat susuzluk durumunda enerjinizin ciddi oranda azaldığını göreceksiniz. Bunun sebebi kas hücreleri yeterli suyu almadığında yapısındaki elektrolitler büzülür ve bu da size halsizlik olarak yansır. Bu sebeple kilo vermek istediğimizde programımızı egzersizle desteklersek bol bol su içmeliyiz.

Vücudun Besleyicisi!

Yapısında büyük oranda su bulunan kan vücudu dolaşarak tüm organ ve hücrelere besin ve oksijen taşımaktadır.

Güneş Çarpmasını Önler!

Sıcak günlerde vücut kendini soğutmak için normalden daha fazla terler ve bu yöntemle sıcaklığını korur. Su eksikliğinde ise dehidratasyon oluşur ve vücut aşırı ısınır. Sıvı elektrolit dengesi bozulur ve böylelikle ciddi hasarlara yol açan güneş çarpması gerçekleşebilir.

Ucuzdur!

Su bu kadar sağlıklı olmakla birlikte kolaylıkla ulaşabileceğiniz kadar ucuz ve doğal bir içecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu