Sağlık

D Vitamini İhmale gelmez!

D Vitamini İhmale gelmez!

Yazın tatile gitmeyi ve güneşlenmeyi hepimiz isteriz. Bronz bir cilt için güneşin altında kalırız. Ancak güneş ışınlarının vücudumuz için faydalı olduğunu cildimizden D vitamini üretildiğini biliyor musunuz? Peki, D vitamini nedir? Görevleri Nelerdir?  Eksikliğinde vücudumuzda neler olur? Neden D vitamini ihmale gelmez? Hepsini sizler için derledik.

D Vitamini İhmale gelmez!

D Vitamini Nedir?

D3 Vitamini insanlarda ve hayvanlarda bulunan yağda eriyerek kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamindir. Vücudumuzdaki her hücrenin D3 vitaminine ihtiyacı vardır bunun için hücrelerimizin giriş kapısı da diyebileceğimiz reseptörler vardır. Bu kapılar sayesinde gerekli olan vitaminle, besinler, hormonlar hücre içine girip çıkabilir. D3 vitamini hayat kaynağımız güneşin ışınları cildimize ulaştığında üretilebilmektedir.

D Vitamini Görevleri

Bağışıklık sistemimizde vücudumuzu savunan akyuvarların çalışmasında D vitaminin rol oynadığı günümüzde artık bilinmektedir. Yani güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini düzeyinizin normal sınırlarda olması gerekir. Belki de en çok bilinen D vitamini görevleri arasında kalsiyumun emilmesini sağlamasıdır. Böylece kemik gelişimini sağlar. Üstelik sadece kemikler için değil aynı zamanda da dişler için faydalıdır. Dişlerin yapısında bulunan fosforun vücuda alınıp kontrol edilmesi de D vitamini tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca son yapılan araştırmalara göre D vitaminin kontrolsüz hücre çoğalmasını önleyerek kansere karşı vücudu koruduğu düşünülmekte.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklar Yapar?

D Vitamini eksikliği genellikle yeterince güneş görmeyen kişilerde görülüyor. Çünkü daha öncede söylediğimiz gibi D vitamini sadece güneş ışığının cilde değmesiyle üretile biliniyor. En sık bilinen çocuklarda raşitz denilen şekil bozukluğuyla ortaya çıkan kemik hastalığı yetişkinlerde ise kemik erimesi.  Ancak sadece bu hastalıklarla sınırlı değil. Son yapılan çalışmalar bazı beyin hastalıklarıyla D vitamini arasındaki ilişkiyi ortaya koyar niteliktedir. Alzaymr, Parkinson, Epilepsi, Şizofreni gibi beyin hastalıklarında düşük D Vitamini seviyesi tespit edilmiştir. Ayrıca kan şekerini dengeleyen insülin hormonu üretiminde katkı sağladığı bilinmekte. Nitekim Prof. Dr. Canan Karatay yayınlarında D vitamini eksikliğine bağlı görülen hastalıkları sıralarken “insülin direnci, metabolik sendrom ve bunların sonucu tip-2 diyabet hastalığı” olduğunu belirtmekte. Eksikliği tedavisinde ağızdan ya da kalçadan yapılan D Vitaminiampulü formları olmakla birlikte gıda takviyesi de yapılmalıdır.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için en çok yumurta sarısı, karaciğer, yağlı balık, tereyağı, peynir, mantar, süt gibi besinlerde bulunur. Örneğin somon balığı 100 gramı yüzde doksan ihtiyacı karşılar. Karadeniz bölgesinin vazgeçilmezi ve daha milli bir balık olan hamsi 100 gramı yüzde on ihtiyacı karşılıyor. Günlük ihtiyaç ise 0-30 yaş arası 200 IU, 31-50 yaş arası 300 IU, 51-70 yaş arası 400 IU olarak belirtile bilinir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu