Güzellik

D Vitamini Eksikliği Neler Yol Açar? Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini Eksikliği Neler Yol Açar? Eksikliğinde Görülen Hastalıklar, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde D Vitamini Eksikliği Neler Yol Açar? Eksikliğinde Görülen Hastalıklar ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. D Vitamini Eksikliği Neler Yol Açar? Eksikliğinde Görülen Hastalıklar ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

D Vitamini Eksikliği Neler Yol Açar? Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D vitamini eksikliği vücudumuzda yeterli miktarda D vitamini olmadığından meydana gelir ve bu noksanlık saç dökülmesinden depresyona kadar çeşitli sorunlara neden olmaktadır. D vitaminin en mühim kaynağı Güneştir. D vitamini %90 güneş ışığı aracılığıyla sağlanır. Cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında, cildin derin tabakalarında vitamin D üretilir. Her gün en az 15-20 dk güneşlenmek bile D vitamini eksikliğinden sizi koruyacaktır. D vitamini bunun bunun yanında süt ve süt ürünleri, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, patates, yağlı balıklar gibi çeşitli besinlerde de bir miktar bulunur. Güneş ışığından gelen morötesi ışınlarla vücutta üretilen bu vitaminin, bağışıklık sistemini güçlendirmek, iltihabı önlemek, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmak gibi birden fazla görevi mevcuttur. D vitamini bunun bunun yanında şeker hastalığı, yüksek tansiyon, glukoz intoleransı, Ms hastalığı (multipl skleroz) ve diğer otoimmün hastalıklar gibi farklı sağlık problemlerinin önlenmesi ve nasıl tedavi edileceğinde de anahtar rol oynar. Gün içinde yeterince güneşlenmiyorsanız yahut D vitamini yönünden zengin gıdaları pek tüketmiyorsanız D vitamini eksikliği yönünden risk altındasınızdır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

D vitamini eksikliğinin en mühim belirtisi bağışıklık sisteminin zayıflamış olması ve bunun sonucu olarak çok sık hasta olmaktır. D vitamini, istilacı bakteri ve virüsleri arayıp yok etmekle görevli T hücrelerinin harekete geçmesine yardımcı olmaktadır ve onları destekler. “The Journal of Investigative Medicine” tıp dergisinde 2011 senesinde yayımlanan makaleye göre D vitamini üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda bu vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Kemiklerde Ağrı

D vitamini, kemik, kıkırdak ve kas özelliği, bu dokuların düzgün çalışması, sağlıklı işleyişi için mühim bir vitamindir. D vitaminin eksikliğinde kas ağrısı, kaslara kramp girmesi ve kronik eklem ağrısı gibi belirtilerle karşılaşılır. Vücutta D vitamini yetersiz olduğunda kemikler, kaslar aracılığıyla kalsiyum mineralinin emiliminde sorun yaşanır bunun neticesinde kemik ve kas ağrıları görülmektedir. D vitamini eksikliği ms hastalığı (multipl skleroz), eklem romatizması, kireçlenme, kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır. Tüm bu sağlık problemlerinin ortak bir belirtisi mevcuttur o da eklemlerde ağrıdır.

Halsizlik, Çabuk Yorulma

D vitamini eksikliğinin en mühim belirtilerinden bir diğeride halsizlik, enerji düşüklüğüdür. Fiziksel aktivite yapmadığınız halde kendinizi sürekli olarak yorgun, güçsüz hissediyorsanız mutlaka Dahiliye doktoruna gidip D vitamini düzeynizi kontrol ettirmelisiniz. D vitamini eksikliği vücutta gereksiz yağ depolanmasına neden olmaktadır. Bu durum da metabolizma hızınızı düşürür ve kendinizi halsiz, bitkin hissedersiniz. The North American Journal of Medical Sciences (Kuzey Amerika Tıp Bilimleri Dergisi’nde ) 2014 senesinde yayımlanan çalışmaya göre halsizlikten muzdarip bireylerin D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesi sonucu bu bireylerde halsizlik sorunu ortadan kalkmış, eski enerjik zamanlarına döndükleri tespit edilmiştir.

Depresyon

D vitamini eksikliğinin en sık karşılaşılan belirtisi depresyondur. D vitamini serotonin yani mutlululuk hormonu üretiminde mühim rol oynayan bir vitamindir. Yeterli miktarda D vitamini alınmadığı takdirde serotonin hormonu salgılanamaz ve kişi kendini mutsuz, depresif hisseder. Güneş en mühim D vitamini kaynaklarındandır. Kış aylarında havanın puslu ve güneşsiz olması D vitamini eksikliğine yol açar, bunun neticesinde kış aylarında depresyona girenlerin oranı artar.

Sedef Hastalığı

D vitamini eksikliği,bağışıklık sistemiyle alakalı bir cilt hastalığı olan sedef hastalığına yakalanma riskini de artırır. The National Psoriasis Foundation (Ulusrarası) Sedef Hastalığı Vakfı’na göre, yeteri kadar güneşlenme, cilt hücrelerinin çoğalmasını ve dökülmesini kontrol altına alıp sedef hastalığını önler. Sedef hastalığından muzdaripseniz mutlaka doktora gidip D vitamini düzeynize baktırın.

Aşırı Terleme

D vitamini eksikliği özellikle baş bölgesinde olmak üzere vücutta aşırı terlemeye yol açar.  Vücudun sıvı dengesini sağlamak ve vücut sıcaklığını dengede tutmak D vitaminin görevleri içinde yer alır. D vitamini yetersiz olduğunda bu görevlerini yerine getiremez, bunun sonucu olarak terleme sorunu görülmektedir.

Tansiyon Yüksekliği

Yüksek tansiyon da D vitamini eksikliği belirtilerindendir. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastasıysanız ve bu durumunuz neden tespit edilemediyse mutlaka D vitamini düzeynizi ölçtürün.

D Vitamini Eksikliğinin Diğer Belirtileri

 1. Saç dökülmesi
 2. Erkeklerde iktidarsızlık
 3. Dikkat eksikliği
 4. İnsomnia (Uykusuzluk) sorunu yaşama
 5. Unutkanlık
 6. Yaraların geç iyileşmesi
 7. Kemik erimesi
 8. Konsantrasyonda kuvvetlik çekme
 9. Kas ağrısı
 10. Kemiklerin kolay kırılması
 11. Boyun kısalması
 12. Kaslara kramp girmesi
 13. Kandaki kalsiyum miktarında azalma
 14. Çocuklarda gelişim geriliği
 15. El, ayak gibi vücudun çeşitli organlarında karıncalanma hissi
 16. Kolay ve hızlı kilo alma

Günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

 1. 0-1 yaş 400 IU
 2. 1-70 yaş 600 IU
 3. 70 yaş yukarısı 800 IU
 4. Emziren kadınlarda D vitamini ihtiyacı 600 IU
 5. Hamilelerde D vitamini ihtiyacı 600 IU

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Ten rengi koyu olanlar, 50 yaşın üzerindeki bireyler ve güneş görmeyen bölgelerde yaşayanlarda bu vitamin eksikliğine çok fazla rastlanır. D vitamini eksikliğinin diğer nedenleri şunlardan oluşmaktadır;

 1. Az güneşlenme, güneş ışığına pek çıkmama
 2. Vejetaryenlik ( Süt ve süt ürünleri, karaciğer, yumurta gibi besinler mühim D vitamini kaynaklarından olduklarından, bu gıdaların tüketilmemesi D vitamini eksikliğine yol açar)
 3. Genetik
 4. Yaşlanma
 5. Uzun süre ofiste güneş görmeden çalışma
 6. Obezite aşırı kilolu olma
 7. Aşırı miktarda güneş kremi kullanma
 8. Karaciğer ve böbrek hastalıklarından muzdarip olma
 9. Kistik fibroz, Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı gibi gastrointestinal problemler  D vitaminin bağırsaklar aracılığıyla emilimini engelleyip D vitamini eksikliğine neden olabilir.

D Vitamini Hangi Hastalıklara Neden Olur?

D vitaminin eksikliği bir çok hastalığa neden olabilir. Bunlardan belli başlıları yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, kemik erimesi, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu hastalıklar dışında D vitamini eksikliğinde meme, kemik, tiroid, deri ve kalın bağırsak kanser riski artmaktadır.

D Vitamini Normal Değerleri Nedir, D Vitamini Eksikliği Nasıl Teşhis Ve Tedavi Edilir?

D vitamini eksikliğinin tespit edilebilmesi için bir Dahiliye doktoruna gidip D vitamini testi yaptırmalısınız. Bu test neticesinde; D vitamini düzeysi 20-50 ng/ml aralığında olanlar alt sınırda, 50-60 ng/ml aralığında olanların iyi durumda olduğu, 100 ve üzerindeki sonuçların ise toksik düzeyde olduğu kabul edilir. Şayet D vitamini eksikliği tespit edilirse doktorunuz size D vitamini damla reçete edecek ve D vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesini tavsiye edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu