Bebek ve Çocuk

Covid 19’u Çocuklara Anlatma Yolları

Covid 19’u Çocuklara Anlatma Yolları

Covid 19, çocuklar üzerinde yarattığı korku çok başka durumdadır. Covid 19 ile ilgili bilgi kirliliğinin sebep olduğu kaygı, virüsün kendisi gibi çok hızlı yayılırken, çocuklar da panik ortamından çok fazla derecede olumsuz olarak etkileniyorlar. Bundan dolayı çocuklarınızı Covid 19 hakkında doğru bilgilendirmek çok önemli olmaktadır. Covid 19’un, kendilerine ve sevdiklerine zarar verebileceği korkusundan dolayı çocuklarda ciddi derecede psikolojik sorunlara yol açabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Çocuklarınıza bu konuda yardımcı olabilmeniz, kendi beden ve ruh sağlığınız ile de oldukça yakından ilgilidir. Onlar, sizi, zannettiğinizden çok daha fazla derecede yakından gözlüyor ve bir şeyler çıkarmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı da sizin haberlere ve görüntülere verdiğiniz tepkiler çocuklarınızı doğrudan etkileyeceğinden dolayı, soğukkanlı bir şekilde davranmanız ve verdiğiniz tepkilerde de kontrollü olmanız çocuklarınızı rahatlatacaktır.

Covid 19’u Çocuklara Anlatma Yolları

Çocuğunuza Asla Bir Felaketten Söz Etmeyin!

Çocuğunuza Covid 19 ile ilgili sosyal medyada ve bu konuda konuşan kişilerin söylediklerinin doğru olmayabileceğini söyleyin. Güvenilir bilgi kaynaklarını tespit edin ve çocuğunuz ile sadece emin olduğunuz bilgileri konuşun. Çocuğunuzun yanında olumsuz haberlerden ve felaket senaryolarından asla bahsetmeyin.

Çocuğunuzu Rahat Ettiği Ortama Götürün!

Covid 19 ile ilgili konuşmayı güvenli bir ortamda ve çocuğunuzun kendini rahat hissedebileceği ve aynı zamanda da kendisini ifade edebileceği ortamda yapın. Çocuğunuzun endişelerini küçümsemeyin ve onları görmezden gelmeyin. Bu duyguları yaşamanın normal olduğunu ve ne zaman isterlerse bu konu hakkında onlar ile konuşabileceğinizi belirtmenizde fayda bulunmaktadır.

Covid 19’u Çocuklara Anlatma Yolları

Çocuklarınızın Sorularını Dürüstçe Yanıtlayın!

Çocuklarınıza yaşlarına uygun bir dil şekilde Covid 19 hakkında bilgi verin. Çocuklarınızın tepkilerini ve kaygı düzeylerini gözlemleyin. Cevaplayamadığınız sorular olursa asla yalan söylemeyin. İnternette bulunan her bilginin doğru olmayabileceğini ve uzmanların görüşlerinin daha değerli olduğunu belirtin.

Covid 19’a Karşı Önlemlerin Olduğunu Söyleyin!

Covid 19’a karşı hijyenin önemli rol aldığını söyleyin. Günde en az bir kaç kere, ellerin en az 20 saniye süre boyunca yıkanması gerektiğini belirtin. Öksürük ve hapşırıkları dirsek ile beraber kapatmak, öksürük ve hapşırığı olan insanlara yanaşmamak gerektiğini güzel bir şekilde söyleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu