Faydalı Bilgiler

Covid 19’a Karşı Evde Nasıl Temizlik Yapılır?

Covid 19 salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Herkes kurallara uyarak, gerekmediği zamanlarda evden dışarı çıkmayarak, Covid 19 salgının kötü sonuçlara yol açmaması için, kendini izole etmesine dikkat etmektedir. Evden dışarı çıkmayınca da herkes daha fazla derecede evini havalandırmakta ve ev temizliğine daha çok önem vermektedir. Uzun süre boyunca evde olmak zorunda olduğumuz bu dönemlerde kullanılacak olan dezenfeksiyon malzemelerinin de iyi seçilmesi gerekmektedir.

Covid 19’a Karşı Evde Nasıl Temizlik Yapılır? Faydalı Bilgiler

Covid 19’dan Korunmak İçin Evde Nasıl Temizlik Yapılmalıdır?

Temizliğe başlamadan önce temizlenecek olan odayı bir süre havalandırmak ve ondan sonra temizliğe başlamak gerekmektedir. Temizlik için kullanılacak olan çamaşır sularını kullanmadan hemen önce son kullanma tarihinin geçip geçmediğine bakılması ve eğer geçmiş ise asla kullanılmaması gerekmektedir.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, kirli olan çamaşırların elde temizlenmemesi gerektiğini, eğer el ile temizlendiği takdirde virüslerin etrafa yayılma riskinin olduğuna dikkat çekmektedirler. Kirli olan çamaşırlar mümkün olduğu sürede yüksek seviyede ısı altında yıkanmalı ve çamaşırların taşındığı kirli sepetlerinde ise hidrojen peroksit içeren çamaşır suları ile temizlenmelidir.

Covid 19’a Karşı Halı ve Perdeler Nasıl Temizlenmelidir?

Halıları ve kullanmış olduğunuz perdeleri, eğer elinizde varsa görünür kontaminasyonu gidermek gerekmektedir ve bu yüzeylerde kullanmak için belirtilen uygun temizleyiciler ile temizlenmesi gerekir. Eşyalar yıkanabilir vaziyetteyse, sıcak su ayarını en yükseğe getirerek ve aynı zamanda da üretici firmanın talimatlarına uygun olarak yıkayın. Sonrasında ise bu yıkadığınız eşyaları iyice kurulayın.

Covid 19’a Karşı Evde Nasıl Temizlik Yapılır? Faydalı Bilgiler

Astım veya Alerjisi Olan Çocuğunuz Varsa Nasıl Temizlik Yapılmalıdır?

Evde kalmaya çalıştığımız bu günlerde aynı zamanda çocuklarımız da evde bizimle birlikte kalmaktadır. Bundan dolayı evde temizlik yaparken çocuğumuzun da evde olduğunu unutmamak gerekir. Bunun sebebi alerjisi bulunan çocukların burunları ve astımlı çocukların ise akciğerleri çok hassas olmaktadır. Özellikle de klorlu çamaşır suları kullanmak, kokuları sebebiyle alerjisi olan ve astım olan çocuklarda bu hastalıklar tetiklenmeye neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da burun tıkanması, hapşırmalar ve öksürmeler başlamaktadır. Bundan dolayı temizlik sırasında çok dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu