Hastalıklar

Covid 19 Nasıl Bulaşır?

Yapılan araştırmalar sonrasında virüsün tek zincirli RNA virüsü olan Covid 19 ailesinden olduğu tespit edilmiştir. İlk vakalar Çin’de bulunan Wuhan şehrinde kurulan büyük bir deniz ürünleri ve aynı zamanda hayvan pazarı ile bağlantılı olduğu için virüsün hayvan kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır.

Covid 19’un insandan insana damlacık yolu ile ve doğrudan kişi ile temas edildiğinde geçebildiği bilinmektedir. Diğer taraftan öksürük ve hapşırma gibi yollar ile yüzeylere saçılan solunum damlacıklarının da bir süre sonra bulaşıcılık özelliği taşıdığı bilim adamları tarafından belirlenmiştir.

Covid 19 Nasıl Bulaşır?

Covid 19 Nasıl Yayılır?

Covid 19 virüsü doğrudan solunum sistemine yerleşmektedir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre belirti göstermeden virüsü taşıyan, kuluçka döneminde olan kişilerin de bulaşıcı özelliği olduğunu göstermiştir. Ama kuluçka döneminde yayılma Covid 19’un en etkin yayılma gösterdiği dönem olmamaktadır.

Covid 19 hasta olan bireylerden öksürme ve hapşırma gibi yollar ile ortaya dağılan damlacıklar ile ve hastaların bulunduğu ortamlara temas ettiği yüzeylere dokunulmasının ardından ellerin göz, ağız ve buruna teması ile bulaşmaktadır.

Covid 19 genel olarak vücut dışında kalan yerlerde uzun süreli olarak varlığını sürdürme imkanı bulamamaktadır. Yapılan araştırmalara göre Covid 19’un bulaşma süresi ve dış ortamda yaşayabilme süresi hakkında tam olarak yeterli bilgiye ulaşılamamıştır.

Covid 19 genel olarak damlacık yolu ile bulaşmaktadır. Damlacık yolu ile bulaşan bu virüs, hasta kişinin solunum yolunda olan sıvı parçacıklarının öksürme ve hapşırma gibi durumlarda dış ortama yayılarak diğer insanları hasta etmesi ile meydana gelmektedir. Saçılan damlacıkların havada asılı kalmadığı ve hızlı bir şekilde yere düştüğü düşünülmekle beraber, düştüğü yüzeyde kaldığı ve bu yüzeylere dokunduktan sonra, vücudunuza dokunmakla hastalığın bulaştığı tespit edilmiştir.

Covid 19 Nasıl Bulaşır?

Covid 19’u Nasıl Engelleyebiliriz?

Covid 19’dan korunmak için birçok önlemler bulunmaktadır. Bu virüsün daha çok yayılmasını engellemek için devlet önemli önlemler almaya çalışıyor. Ama bu yayılmayı tamamen önlemek için sadece devlet yeterli olmamaktadır. Bireylerinde bu virüsün önemini kavrayıp kendi önlemlerini de alması gerekmektedir. Özellikle de ellerimizi sık sık sabunlu su ile yıkamamız gerekmektedir. Ayrıca dışarıya çıkarken de mutlaka maske takmamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu