Güzellik

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarının soğuk preslenmesi yöntemiyle elde edilmektedir.  Ağır bir tada sahip çörek otunu, goğrudan tüketemeyenler için eczanelerde kapsül şeklinde de satılmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun web sitesinde çörek otu yağı ile ilgili şu bilgiler geçmektedir;  Çörek otu yağındaki zengin antioksidan içeriği kan şekeri, kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürür. Ayrıca çölyak, erken menopoz gibi hastalıklara iyi gelir. Anne sütünü arttırır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağını yetişkinler günde 3 defa 5 ml yani hemen hemen 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilir.

Çörek otun yağını goğrudan yutmayıp ekmek, börek ve sebzelere ilave edip tüketebilirsiniz. Ayırca yumurta, salata ve yumurtaveya ekleyebilirsiniz. Her besinde olduğu gibi çörek otu yağını tüketirken de aşırıya kaçmamalıdır. Unutulmamalıdır ki aşırı bitirildiğinde faydadan çok zarar getirecektir.

Çörek Otu Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otı yağı çok faydalıdır, fakat doz aşımında yan etki yapabilir. Çörek otu yağının rahim kaslarını uyardığı bilinmektedir. Bundan dolayı hamile kadınlar ve laktasyon zamanındaki anneler çörek otu yağı kullanmaktan kaçınmalıdır. Düşüğe neden olabilir.

Çörek otu yağı aşırı bitirildiğinde içindeki nigelline ve melanthinin sebebiyle felce neden olabilir, zehirlenme yapabilir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otunun bilinen faydalarının başında zayıflatmaya yardımcı olması gelmektedir. Zayıflamaya yardımcı olması için çörek otu yağını kahvaltı ve yemeklerden 1 saat önce 1 çay kaşığı kadar 1 bardak suya katıp yutmalısınız.  Çörek otunun iştahı azaltma etkisi mevcuttur, vücutta doyma hissini daha hızlı oluşturmaktadır. Çörek otunun zayıflamaya etkisi şu biçimde olmaktadır:

 1. 1. İştahı kapatır
 2. 2. Karaciğeri temizler ve bu sayede sindirimi hızlandırır.
 3. 3. Lubricant (yağlayıcı) özelliği ile bağırsakları kaygan hale getirerek (yani müshil etkisi göstererek) tuvalete çıkmayı kolay bir hale getirir.

Bir araştırmada çörek otu yağı Almanya’da 600 hasta üzerinde test edilmiştir. Bu araştırmada çörek otu yağının akne, astım, toz alerjisi ve bağışıklık sistem zayıflığı gibi alerjik hastalarının %70’inde iyileşme sağladığı görülmüştür. Çörek otu yağını alerjik hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanabilirsiniz.

Çörek otu yağı ile ilgili yapılan bir diğer araştırmada hafif derece tansiyonu olan bireylerde içindeki antioksidan ve ödem attırıcı etkisi aracılığıyla tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Çörek otu yağında bulunan çoklu doymamış yağ asitleri etkili antioksidan etki yaratmaktadır. Bunun yanında bağışıklık sistemini de düzenlemekte ve vücudu hastalıklara karşı kuvvetli hale getirmekte, korumaktadır.

Çörek otu yağı insülin direncini düşürmeye yardımcı olmaktadır. 60 hastada yapılan araştırmada birinci grup hastalara 6 hafta süreyle statin ve metformin verilmiş ve ardından ikinci gruba statin ve metformine ek olarak 2×2,5 ml. çörekotu yağı verilmiştir. Bu araştırma neticesinde görülmüştür ki ek olarak çörek otu yağı verilen grupta vücuttadaki kolesterol ve açlık kan şekeri düzeylerinde iyi derecede düzelme görülmüştür.

Yapılan bir diğer araştırmada ise çörek otu yağının kolesterol yüksekliği olan hastalarda HDL (kalbi koruyan kolesterol) kolesterol düzeysini yükselltiği ve  LDL (kötü kolesterol) düzeysini düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca Çörek otu yağının trigliserit yani kan yağı oranını düşürdüğü de görülmüştür.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır İbrahim Saraçoğlu

Çörek Otu Yağının Diğer Faydaları

 1. Çörek otu yağında A,B,C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi sağlığa faydalı bir çok bileşik bolca bulunmaktadır.
 2. Çörek otu yağı; sindirim sistemine iyi gelir, gaz giderici etki gösterir.
 3. Çörek otu yağı; kabızlığı giderir.
 4. Çörek otu yağı; burun tıkanıklığı açar.
 5. Çörek otu yağı; astım ve alerjik reaksiyonları dindirir.
 6. Çörek otu yağı; öksürük ve bronşiti kesmeye yardımcı olmaktadır. Hatta kış aylarda yaşanan nezle ve gribi de geçirir.
 7. Çörek otu yağı; kan lipitleri yani kolesterolü dengelediğinden Hiperlipidemi nasıl tedavi edileceğinde kullanılabilir.
 8. Çörek otu yağı; gebelik sonrası emzirme zamanında annenin sütünü çoğaltır.
 9. Çörek otu yağı; sinüzite iyi gelir.
 10. Çörek otu yağı; içindeki iltihap sökücü etkisi aracılığıyla eklem ağrıları, romatizma ve artrit hastalıklarına çok iyi gelir.
 11. Çörek otu yağında antidiabetik etki bulunur. Bunun yanında şeker hastalığına iyi gelir, şekeri düşürmeye yardımcı olmaktadır.
 12. Çörek otu yağı; kronik yorgunluğa iyi gelir.
 13. Çörek otu yağı; dolaşım sistemine iyi gelir.
 14. Çörek otu yağı; cinsel gücü arttırır.
 15. Çörek otu yağı; kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırır.
 16. Çörek otu yağında bolca antibakteriyel, parazit koruyucu ve mantar önleyici etki bulunur.
 17. Çörek otu yağı; saç dökülmesi ve kepeğe iyi gelir.
 18. Çörek otu yağı; kaşıntıya neden olan cilt problemlerine karşı yardımcıdır.
 19. Çörek otu yağında histamin sentezini azaltıcı etki bulunmaktadır.
 20. Çörek otu yağı; ciltte yaşanan yaraları bi hayli hızlı biçimde iyileştirir ve cildin pürüzsüz görünmesine katkı sağlar.
 21. Çörek otu yağı; hormon sistemini kuvvetlendirir.
 22. Çörek otu yağı; ruh halini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.
 23. Çörek otu yağı; mevsim geçişlerine bağlı göz yaşarmasını sorununi azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu