Ana sayfa » Hastalıklar » Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Önemli besin maddelerinin arasında bulunan ve günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz besinler içerisinde gluten sıklıkla bulunan bir maddedir. Doyurucu özelliğinin yanı sıra tat ve besinlerde kıvam arttırıcı özelliği ile bilinen glutenin faydaları olduğu gibi tek başına bir hastalığa sebep olduğu da bilinmektedir. Ancak hemen hemen tüm besinlerde glutenin bulunması ve bütün unlu maddelerde Gülten içermesi sebebiyle glutensiz bir yaşam sürdürmek oldukça zordur. Fakat ince bağırsağın bu maddeye karşı bir alerji durumu geliştirdiğim ve bağırsaklarda ağır tahribatı yol açtığı da bilinmektedir. Gerek kalıtımsal yolla aktarılabilen gerek stres ve yaşam koşullarıyla oluşabilen gerekse de daha sonra vücutta ortaya çıkabilen çölyak hastalığının sebebi glutenli gıdalardır. Ekmek, makarna, süt, un ve daha pek çok besin maddesinin içerisinde bulunan Gülten’e karşı bağırsakların alerji göstermesiyle Çölyak hastalığı meydana gelir. Bu hastalık kişinin vücudunda daha önceden olabildiği gibi zamanla yerleşerek kalıcı sonuçlar doğurabilir.

 

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar
Çölyak hastalığı hiç şüphesiz vücuda bu glutenli besin maddelerinin alınması ile ortaya çıkan bazı belirtilerle belirlenebilir. Ancak bu belirtiler çok yaygın bir şekilde diğer hastalıklarla da karıştırılabilir. Kansızlık, halsizlik, sürekli olarak mide bulantısı ve kusma, ciltte dökülmelerim yaşanması, kilo kaybı, tuvalet ihtiyacının artması, kas zayıflaması, eklem ve kemik rahatsızlığının ortaya çıkması, ağızda yara oluşumu gibi belirtiler yaşam kalitesinin oldukça düşmesine sebep olan diğer belirtiler çölyak hastalığının önemli göstergeleridir.

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Çölyak hastalığının bilinen tek tedavisi glutenli gıdaların terk edilmesi ile hastaya uygulanan sıkı bir diyettir. Hasta artık hayatına glutenli gıdalar çıkararak devam etmek zorundadır. Çok ufak miktarlarda alınan glutenli yiyecekler, şikayetlerin azalmasına Hatta Yok olmasına rağmen tekrar çölyak hastalığının ortaya çıkmasına hatta daha ağır sonuçları ile beraber hastalığın gelişmesine neden olabilir. Herhangi bir alternatif tıp ürünü veya ilaç bu hastalıkta işe yaramamaktadır. Çölyak hastaları hayatlarına glutensiz gıdalar tüketerek devam etmek zorundadırlar. Glutensiz gıda tüketimi ince bağırsağın kendi kendine tamir etmesini ve ortaya çıkan hasarların bir müddet sonra düzelmesini sağlar. Ancak oluşan bu alerjik Reaksiyon kalıcıdır ve çok ufak miktarlarda glutenli gıda tüketimi hastalığı yeniden tetikler.

] }
Henüz Yorum Yok