Sağlık

Çok ağlamak neyin belirtisi, hangi hastalığa yol açar, çok ağlamak istiyorum

Ağlamak iyi mi?

Ağlamak size fayda verir ancak çok ağlamak, sürekli ağlamak, durduk yere ağlama, sürekli ağlama isteği ve hissi psikolojik sorunları yaşadığınıza veya hastalık taşıdığınıza işaret edebilir. Hüzünlü olmakla depresyonda olma durumunu iyi ayırt etmekte fayda var. İşten çıkarılmak, ayrılık acısı yaşamak, kronik bir rahatsızlık olması gibi durumlarda “psikoloji” depresyon bozukluğu veya depresyon belirtisi olmayabilir. Üzülürseniz duygu yoğunluğu yaşabilirsiniz ancak depresyona girerseniz hasta oldunuz anlamına gelebilir.

Depresyon derecesinin baş edilebilir veya süresinin ne kadar olduğu önemlidir.

Eğer depresyon yüzünden ağlıyorsanız sizde şu belirtiler oluşur;

Depresyon belirtileri

Boş hisler taşıma

Sürekliliği olabilir ve ruh halinizin hiçte iyi olmadığı hissi yaratır. Boş hisler yaşıyorsanız ve uzun süreli devam ediyorsa depresyonda olabilirsiniz. Belirli bir süre sonra geçer.

Şunlar var mı?

Boş bakışlar, ilgisiz yaşam tarzı, mutsuzluk, sevinçlerin nasıl olduğunu unutma, yetersizlik hissi gibi belirtiler yaratır. En son ne zaman mutlu olduğunu hatırlayamama!

Çaresizlik ve umutsuzluk

Eğer depresyondaysanız çevrenizde olup biten her şeyin kötüleştiğini düşünür ve suçu kendinize yüklersiniz. Şiddetli olan depresyon belirtsidir.

Şunlardan anlayabilirsiniz;

Olayların iyi yanlarını görememe, seçimlerin kontrolünde zorlanma, eski hataları anımsayarak suçluluk hissi ve aklınıza şunlar gelir; Hiç umut kalmadı, kimsenin umrunda değil, keşkeler fazlalaşır.

Sürekli ağlama isteği ve sık ağlama hissi

Hıçkırarak durduk yere hiç sebep olmadan olmadan ağlarsınız.

Ağlamak durduk yere ve her gün oluyorsa bu durum normal değildir. Kadınlarda daha çok ortaya çıkar. Kimilerinde ise hiç ağlama durumu yoktur.

Ağlamak zararlı mı, ağlamak faydalı mı?

Ağlamanın bir depresyon veya hastalık olduğuna işaret ettiği görülebilir ancak faydalarının olduğu da bilinir. Ağlamanın faydalarına ise şu yönden bakabilirsiniz;

Ruhsallığı düzenler;

Ağlarsanız manganez değeriniz düşer ve iyi hissetme, endişe, sinir, yorgunluk ve agresiflik ortadan kalkmaya başlar. Manganez değeri ne derece düşükse o derece iyi hissedersiniz.

Stres azalır;

Ağlayınca stres düzeyi düşer. Ağlamak engellenirse stres artar. Endorfin, prolaktin gibi kimyasallar STRES sonucu çıktığından gözyaşı bunların kaldırılmasında fayda sağlar.

Toksin temizleme;

Göze, gözle görülmeyen maddelerin girişlerinde oluşabilecek tahrişi ve toksinleri gözyaşı siler atar.

Duyguyu anlatır;

Hem sevinç göz yaşı hem de üzüntü gözyaşı ile duyguların anlaşılması kolaylaşır. Kişilerin birbirlerini anlamalarını kolaylaştırır.

Görmeyi sağlar;

Gözün nemlenmesi için şart olan gözyaşı aynı zamanda uzun vadede görmeyi sağlar. Mukoza zarlarının su kaybına karşı önlem alır.

Bakterileri yok eder;

Göz yaşları, göze yuvalanmaya çalışan lizozim isimli bakterilerin ölmesi için etkili sıvı üretir. Antibakteriyel ve antiviral savaşçı diyebilirsiniz. Bunlar tamamen doğal gerçekleşir.

Not: Çok ağlıyorsanız fayda yerine zarar görürsünüz bu hiç doğal veya normal değildir. Sebepsiz ağlamak psikoloji bozar. Sürekli ağlamak, durduk yere ağlamak , herşeye ağlamak, sürekli ağlama krizleri,durduk yere ağlama hissi için doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu