Hamilelik

Çoğul Gebelik

Çoğul Gebelik

Doğal yollardan ya da tüp bebek yöntemleri  ile çoğul gebelik durumunda, anne adaylarını iki kat heyecan sarmaktadır. Sağlık açısından bebeklerin her ikisinin de sağlıklı olup olmayacağı, cinsiyetleri, doğum sonrası yaşanacaklar ve daha niceleri büyük bir merak konusudur.

85 gebelikten birinde görülen ikiz gebelikler, en sık rastlanan durumlardır. Ancak üçüz ya da dördüzler çok daha az olasılık olsa da beşiz, altızlar da canlı olarak doğum sağlanan gebelikler arasındadır. İkiz gebeliklerde, tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri arasında en çok çift yumurta ikizlerine rastlanır.

Çift yumurta ikizlerinde iki ayrı yumurta, iki farklı sperm tarafından döllenmiştir. Tek yumurta ikizlerinde ise, döllenmeden sonraki güne göre değişen bölünmelerle, eş, siyam ikizleri ya da tek yumurta ikizlerinin aynı cinsiyet ve görünümde olanları oluşmaktadır.

Çoğul Gebelikte Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Çoğul gebeliklerde, tıpkı tekil gebelikler gibi bir hamilelik sürecine tabidir. Her annenin her gebeliği farklı olabildiği için, hamilelik belirtileri değişiklik gösterebilir.


Ancak çoğul gebeliklerde, tekil gebeliklere göre bazı riskler artış göstermektedir. Bunlar arasında en sık karşılaşılanları ;

  • Düşük riski,
  • Erken doğum,
  • Düşük doğum ağırlıklı bebek,
  • HCG oranı daha yüksek olduğu için, bulantılar daha fazla görülür,
  • Kansızlık daha yüksektir.

Çoğul Gebelik

İkiz Gebelik Görülme Oranları

İkiz gebelikler, her hamilelikte görülebilir ve genelde tüp bebek yöntemleri, kısırlık tedavileri, ileri yaş gebelikleri, hormonal durum, annenin ailesinde ikiz gebelik gibi durumlar ikiz gebelik görülme ihtimalini arttırır.

Çoğul Gebeliklerde Doğum

Çoğul gebeliklerde ikiz hamileliklerde doğum anne ve bebeklerin sağlığına göre değişmektedir. Bebeklerin gelişinde bir sorun yoksa, genelde normal doğum tercih edilir.

İkiz gebeliklerin dışındaki üçüz ve daha fazla gebelikte ise, sezaryen kullanılır. Bebeklerin sayısı arttıkça, doğum haftası da azalır. Bu nedenle ikiden daha fazla gebelik olması durumunda bebeklerin sağ kalım oranları da düşmektedir.

Beşiz gebeliklerde doğum haftası 26. Haftayken, ikiz gebeliklerde 36.5 olabilmektedir. Bu nedenle hastanın düzenli kontrollerle durumunun yakından takip edilmesi önemlidir. Aksi halde bebek kayıpları yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu