Ana sayfa » Hamilelik - Gebelik » Çoğul Gebelik Ne Demektir?

Çoğul Gebelik Ne Demektir?

Döllenen yumurta hücresi, çok sayıda mitoz bölünme yaparak embriyoyu meydana getirir. Bu bölünmeler sırasında bazen 2 bazen 3 hücrenin birbirinden ayrıldığı görülür. Bu ayrılma sürecinden sonra ayrılan hücrelerin her biri birbirinden farklı canlıları oluşturacak şekilde gelişmeye başlar.

Bazen de hücrelerin birbirinden ayrılma durumunun aksine yumurtalılardan tek seferde birden çok yumurta salınmakta ve her biri ayrı ayrı döllenmektedir.

Çoğul Gebelik Ne Demektir?

 

 

Bu durumların sonucu olarak ise ikiz, üçüz ya da daha fazla sayıda hamileliklerle karşılaşılmaktadır. Bahsi geçen bu olaylarda olduğu gibi bir defada birden çok bebeğe gebe kalınması durumuna çoğul gebelik adı verilmektedir.

Bebeğin ikiz olup olmadığı ne zaman anlaşılır? Çoğul gebelik yaşama ihtimalim nedir? Çoğul gebeliklerde fiziksel aktivite nasıl olmalıdır? Bu ve buna benzer sorularınız var ise kısaca bir açıklama yapalım.

Çoğul gebe kalınma ihtimali nedir?

Bu yazımızı, çoğul gebelikten daha somut bahsedebilmek ve belirsizlik oluşturmamak adına ikiz gebelik olarak ele alacağız.

İkiz hamilelik sıklığına gelecek olursak eğer, bu durumun 1000 anne adayından 15’inde görüldüğünü belirtmek isterim.  Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleri de göz önünde bulundurunca bu durum 1000 / 25 oranına yükseliyor.
Çoğul gebelikler anne ve fetüs bakımından yüksek risk taşımaktadır. İkiz gebelikte bebeğin birinin gelişmemesi vb. durumlar sıklıkla görülmektedir. Çoğul gebeliklerde takip, bu ve buna benzer olumsuz durumların önüne geçebilmek için çok önemli bir adımdır.

Çoğul Gebeliklerde Takip Nasıl Yapılmalıdır?

Bu durumla karşılaşan anne adaylarının özellikle hamileliğinin ikinci yarısında normalden çok daha fazla izlenmesi gerekir. 20. haftadan sonra 3 haftada 1, 26 – 28. haftalardan sonra ise 1 – 2 haftalık aralarla kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Çoğul Gebelik Ne Demektir?

Çoğul Gebeliklerde Fiziksel Aktivite Nasıl Olmalıdır?

Bu tarz riskli gebeliklerde erken doğum olası bir durumdur. Yapılan araştırmalarda yatak istirahatinin erken doğumu engellediği ispatlanmıştır. Fakat bu hareket kısıtlaması 28. haftadan sonra yapılmalıdır. Uzun süreli, yatak istirahatleri de vücudun hareketsiz kalması nedeniyle damarlarda pıhtılaşmaya eğilim ve kemik kaybı gibi olumsuz durumlara sebep olmaktadır.

Çoğul Gebelikte Görülen Riskler Nelerdir?

İkiz gebelikte kesenin birinin küçük olması, gebelik hipertansiyonu görülme oranında artış, annede kansızlık görülme riskinde artış,plesanta anomalisi riski, bebeklerde konjenitalanomali riskinde artış vb. sorunlar çoğul gebelikte görülmektedir. Düzenli kontroller ile bu riskler azaltılmakta ve tedavi seçeneği oluşturulmaktadır.

İkiz gebelik ve genetik hakkında

İkiz gebelik hakkında merak edilenlerden birisi de bu durumun genetik olup olmadığıdır. Hatta öyle ki, ikiz gebelik genetik mi sorusu en çok karşılaşılan sorulardan biridir. Bunun ile ilgili henüz net bir şey söylemek doğru değildir. İkiz gebelik gibi çoğul gebeliklerde genetik faktörlerin etkisi olduğu iddia ediliyor. Fakat daha önce de dediğim gibi bu konu hakkında net bir ifade yok.

] }
Henüz Yorum Yok