Bebek ve Çocuk

Çocuklarda yüksek ateş

Çocuklarda yüksek ateş

Çocuklarda yüksek ateş: Çocuk sağlığı konusunda hazırlanan bu yazımız; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Leyla ARICI ile Makbule BELER arasında geçen soru cevaplı ateşli çocuklar üzerine söyleşiden alıntılanarak hazırlanmıştır.

Çocuklarda oluşan yüksek ateş konusunda verilen bilgiler doğrultusunda faydalı olacağımız notlar ise şu şekilde;

 • Sual: Çocuklarda ateş ne demektir?

Yanıt: Nasıl müdahale edileceğinin pek bilinmediği ve tüm anne ve babaların karşılaşmış olduğu bir durumdur. Doğru yöntemler uygulanarak ateş ile baş edilebilir. Ateş, hastalık olarak tanımlanmaz ve vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği bir tepkidir. Çocuklarda oluşan ateşe karşılık panik yapılmamalı ve soğukkanlı olunmalıdır. Örneğin; ateşi çıkan çocuk üzerini örtmek anne veya babanın hatalı davranışlarından biridir.

Çocuklarda yüksek ateş ise hastalık durumlarında ortaya çıkar. Doktora gidilme sinyali veren bir durumla karşı karşıya olunduğu anlamına gelir. Hızlı şekilde yükselen ateşin amacı ise vücuda giren mikoorganizmaların çoğalmasını engellemektir.

Ateş yükseliği ölçülerek çocuğun hastalıp oluşuna veya olmayışına karar verilebilir. Bu sebeple evde termometre (derece) bulundurmak gerekmektedir.

Ateşte yaşanan düşme çocuk iyileşti demek değildir. Bakteriyel enfeksiyon kapmışsa antibiyotikle tedavi uygulanması gereklidir. Ateşin yüksekliği ile alçak oluşu hastalık derecesini belli etmez. Basit viral enfeksiyon yüzünden ateşte yükselme, idrar yollarında iltihap veya boğazda oluşunda düşük ateş olarak kendini gösterebilir.

Çocuklarda bazı durumlarda bunlara; diş çıkarma, ishal, bronşit gibi çoğu hastalık ateş yükselmesinde önemli rol oynar. Sıvı kaybetmeye, huzursuzlanmaya hatta havale geçirmeye bile neden olabilir. Metabolizma hızında, doku oksijen ihtiçları ve bunlara bağlı gelişen kalp iş yükünde artış olur.

 • Sual: Ateşin nedenleri nedir? Tehlikeleri ve ateşli çocuğa ne yapılması gerekir?

Yanıt: Öncelikle normal vücut ısısı; koltuk altında 37.4, ağız içinde 37.5,  rektumda 38 ve kulakta 37.8 derecenin altında olduğunu ve bu derecelerin üstündeki ölçüm değerlerinin ateş olarak tanımlanabilir.

Çocuklarda ateş sebepleri

 • Enfeksiyonlar,
 • Aşılar,
 • Lösemi,
 • İmmünolojik hastalıklar,
 • İnflamatuar hastalıklar,
 • Endokrin  hastalıklar,
 • Metabolik hastalıklar,
 • Zehirlenme,
 • Doku hasarı,
 • Vücutta su kaybı,
 • İlaçlar,
 • Kan transfüzyonları

ve bunlara benzer sebeplerdir.

Çocukta ateş nasıl ölçülür?

Çocuklarda ateş, koltuk altlarından, kulak içi, ağzı, rektum olarak ölçülebilir. Ölçümler için; kulak termometresi, elektronik digital termometre ve civalı cam  termometre kullanılabilir. En fazla kullanılan bölge kulaktır. Basitçe çocukta ateş ölçümü ise; dudak bebeğin alnına dokundurularak anlaşılabilir.

Ateşli havale durumlarında ise;

Ateşli havale geçiren çocuk anne ve baba için sıktılıdır. Sakinliği korumak gerekmektedir. Çocuğun başı yana doğru çevrilerek solunum yolu kapatılmamalı, giysileri çıkarılarak kompres veya rektal ateş düşürücü firtik ile ateş düşürülmelidir. İlk ateşli havalede doktora gitmeyi ihmal etmemelidirler. 24 saat içerisinde ateşli havale tekrarı çok görülmez.

Uyarılar

Telaş yapılarak paniklenmemelidir. Panik sonucunda yanlış tedavi uygulamaya neden olabilirsiniz.

Ateşlenen çocuğun üzerini örtmeyiniz. Bu durum çocuğun havale geçirme sebebi bile olabilir. Odanın ısısını düşürmek daha doğru olacaktır.

38-38.5 derece ateşler normal sayılır. Ateş çocukta 39 dereceye çıkıyorsa ve buna ek olarak kusmai öksürme, ishal görülüyorsa hemen doktora gidilmelidir.

Çocuklara, aspirinli, sirkeli suya batırıp bezleri alnına veya koltuk altı bölgelerine baskı yapmayın. Bu yöntemler yanlıştır. Çocuklarda ateşin atılmasını zorlaştırırsınız.

38.5-39 derece olan ateşler için fitil kullanılabilir, ateş aniden yükselirse ılık bir duş yaptırmak doğru olacak. Bu yöntemlerde başarılı olunamadığı durumlarda doktora gidilmelidir.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu