Psikoloji

Çocuklarda Stres Ve Anksiyete Bozukluğu Nasıl Durdurulur?

Çocuklarda Stres Ve Anksiyete Bozukluğu Nasıl Durdurulur?

Bütün çocukların karşılaştığı yaygın sorunlardan stres yetişkinlik döneminde de bireysel kişiliği etkileyebilmektedir. Başa çıkma becerilerine bağlı olarak stres durumlarına tepki vermektedir. Öğretmenler, anne babalar çocuklarla bilgilerini paylaşmalıdır. Çocukların korku ve stres durumları yaşla birlikte kaybolmaktadır. Ayrılık kaygısı yaşayan bireyler sosyal hayatta kızgın hale gelmektedir. Anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer sorusu duruma göre değişmektedir. Canavarlardan korkan çocuklar karanlıktan da korkmaktadır. Anne ve çocuklar köklü anksiyete bozukluğu olup olmadığını anlamak için stres yönetimi çalışmalarına katılabilir.

Çocuklarda Stres Ve Anksiyete Bozukluğu Nasıl Durdurulur? Psikoloji

Stres Yönetimi Nasıl Sağlanmalıdır?

 

Çocuklarda mizaç ve davranış değişiklikleri kaygı ve stres duyguları yaşamalarına neden olabilir. Mide ve baş ağrıları, uyku sorunu ve konsantrasyon güçlüğü, kısa öfke nöbetleri, huzursuzluk, huysuzluk, tırnak yeme, parmak ısırma, okula gitmeyi reddetme, sorunlar yaşamak çocukların ortak stres belirtileri arasındadır. Kaygı bozukluğu testiyle neden aile içindeki değişiklikler, okuldaki sorunlar, arkadaşlarınızla çatışma harici şeyler olabilir.

 

Çocuklarda Stres Yansımaları Nasıl Olmaktadır?

 

Endişe duygusu çocukların duygu ve baskılarına neden olabilir. Aile düzeninde yaşanan değişiklikler, boşanmalar, yakınlardan birinin ölümü, hareketlilik yeni bir kardeş de stres bozukluğuna neden olabilir. Doğumlar yaşama düzeninin ters dönmesine neden olabilir. Temel yaşam değişiklikleri çocuklarınızın güvenli hissetmelerine, şaşkın ve endişeli olmalarına neden olmaktadır. Kaygı bozukluğu tedavi yöntemleri çeşitlidir. Büyükbaba ya da yakın aile büyüklerinin ölümü çocuklarda özellikle stres sorununa neden olabilmektedir. Kafa karışıklıkları ve kederler stres durumu yaratabilir. Çocukların sürekli bir işinin olması, programlarının dolu olması da stres yaşamalarına neden

olmaktadır.

 

Okul Başarısı Stres Yaşamaya Neden Olur Mu?

 

Okulda iyi şeyler yapmak isteyen kişiler de endişe yaşamaktadır. Diğer çocuklarla uyum ve sevilme sorunu yaşayanlar kendilerinden yana hata yapmaktan korkarak sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşamaktadır. Kaygılı çocuğa nasıl davranmalı bilinmelidir. Korkunç haberler, doğal afetler, şiddet ve terör olayları ile ilgili haberler, televizyon haber görüntüleri üzücü olabilmektedir. Çocukların bu kötü haberleri görmeleri sevdiği birileri yaşayabilir korkusu endişelenmelerine neden olmaktadır. Kurgusal öyküler de çocuklarda sıkıntılara neden olmaktadır. Kitaplarda, filmlerde öne çıkan detaylar korkutucu şiddet içerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu