Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Çocuklarda Şaşılık Tedavisi

Çocuklarda Şaşılık Tedavisi

Çocuklarda şaşılık, göz tembelliğine sebep olmasının yanı sıra, estetik olarak da kötü gözüktüğü için psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Şaşılık tedavisinde erken teşhis, tedavi yaşanan sorunların daha kolay bir şekilde tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır.

Şaşılık, yeni doğan çocuklardan, ileri yaştaki bütün çocuklara kadar her yaşta görülebilmektedir. Özellikle de aile bireylerinde şaşılık geçmişi olan anne ve babaların çocukları da şaşılık riski taşımaktadır.

Çocuğun, anne ve babasının geçmişinde şaşılık geçmişi olmasının yanında; erken doğum ya da düşük doğum ihtimali olan çocuklarda şaşılık daha fazla derecede görüldüğü için göz tedavilerinin bebek doğduğu andan itibaren yapılabildiğinin bilinmesi çok önemlidir. Erken yaşlarda geçirilen havale ve yaşanan kötü travmaların da şaşılık riskini artıran faktörler arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Çocuklarda Şaşılık Tedavisi

Çocuklarınızın Gözünde Oluşan Kaymaları Dikkate Alın
Şaşılığın en büyük belirtisi gözlerde olan paralelliğini bozulmasıdır. Güneşli yerlerde gözünü kısma, başın ya da yüzün bir yöne doğru çevrilmesi gibi aktiviteler de şaşılık belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir gözde hafif olarak çıkan kayma dikkatli bir şekilde çocuklarını kontrol eden ailelerin bile gözünden kaçabilmektedir. Çocukta görülen en küçük göz kayması şüphesi oluştuğunda hemen uzman bir doktora götürülmelidir.

Cep telefonu Gibi Elektronik Aletler Şaşılığa Sebep Olmaktadır

Çocuklarınızın; televizyon, bilgisayar ve telefon gibi elektronik aletlerin başında çok uzun süreler geçirmesi şaşılığa sebep olabilmektedir. Çocuklarınızın bu tür elektronik aletleri kullanırken 20 dakikada bir gözlerini dinlendirmesi önerilmektedir.

Çocuklarda Şaşılık Tedavisi

Kapama Tedavisi Şaşılığı Durdurmaktadır

Görme kaybının oluşumunu durdurmak için gözlük kullanımının yanı sıra, gözde oluşan şaşılığın giderilmesi için de kapama tedavisi uygulanması önerilmektedir. Kapama tedavisi uygulanırken, sağlam gören göz belli bir zaman içinde kapatılarak, şaşılığın oluştuğu gözde görmenin oranı artırılmaktadır.

Şaşılık Ameliyatı Çocuğunuzun Görmesini Düzeltmemektedir

Şaşılık ameliyatlarında, kişilerin en çok sorduğu soruların başında gözün içerisine bir zarar gelip gelmeyeceğidir. Şaşılık ameliyatı göz çevresinin dışında gözün hareketini sağlayan kaslara yapılan bir operasyondur. Gözün merkez noktaya getirerek paralelliğin ve estetik görünüşünün sağlanmasının amaçlandığın şaşılık ameliyatının sonrasında, görme bozukluklarının artması ya da azalması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Görme rahatsızlıklarının tedavisi için gözlük ve kapama tedavileri önerilmektedir.

] }
Henüz Yorum Yok