Bebek ve Çocuk

 Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

 Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da birçok faktörlere bağlı olarak saç dökülmesi problemi meydana gelebilmektedir. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olmakla birlikte tedavi edilememesi durumunda çocuklarda başta özgüven duygusu düşüklüğü olmak üzere birçok olumsuzlukların meydana gelmesine neden olabilen saç dökülmesi problemi, bu bakımdan belirtileri görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurularak gerekli tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler Şunlardır;

Saç Mantarı

Yetişkin ve erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da söz konusu olabilen saç mantarı, başlı başına bir deri rahatsızlığı olmakla birlikte kafa derisinde pullanma tarzında etkisini göstermektedir. Çocuklarda saç dökülmesine neden olan etkenler listesinde yer alan saç mantarı ayrıca bulaşıcı bir özelliğe sahip olması sebebiyle, tedavi edilemediği takdirde, diğer çocuklara da geçiş gösterebilmektedir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Çocuklarda saç köklerinin tahrip olması ve yeni saçların çıkması ve gelişim gösterebilecek bir alana sahip olamaması durumunda saç dökülmesi rahatsızlığı meydana gelmekte ve bu durum daha çok Lupus türünden sağlık sorunları sonucunda söz konusu olabilmektedir. Bu olumsuz durumdan doğrudan etkilenen saçlı bölgede kızarıklık, pullanma gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir. Bu durumun fark edilmesi durumund derhal bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Saç Çekme Rahatsızlığı

Saç çekme kompülsiyonu olarak da tanım gören ve yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da söz konusu olabilen bir tür psikolojik kaynaklı bir sağlık sorunu olan saç çekme rahatsızlığında çocuğun gün boyu istam dışı bir şekilde sürekli olarak saçını çekmesi ve eline dolaması veya yoğun stres neticesinde bu olumsuz eylemi gerçekleştirmesi, beraberinde saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu gibi bir rahatsızlığın söz konusu olması durumunda ise, ilk olarak psikiyatri uzmanına  başvurularak gerekli tedavi gerçekleştirilmelidir.

Alopesi Areata

Toplumda saçkıran hastalığı olarak da tanım gören alopesi areata rahatsızlığı, yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da söz konusu olabilmektedir. Daha çok bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda meydana gelebilen alopesi areata rahatsızlığında zayıflamış olan bağışıklık sisteminin doğrudan kıl köklerine karşı müdahalede bulunması, saç derisi ve köklerinin tahrip olmasına ve sonucunda saç dökülmesi problemi meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, bulaşıcı bir özelliğe sahip olmayan alopesi areata rahatsızlığından uzak kalınması açısından çocuklarda doğru beslenme ve stres faktöründen uzak kalınması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Telogen Effluvium

Kalıcı saç dökülmesi söz konusu olmasa da, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasının durdurulduğu telogen effluvium rahatsızlığı, bu bakımdan çocuklarda saç dökülmesine neden olabilen faktörler listesinde yer almaktadır. Aşırı kilo kaybı, geçirilen bazı travmalar, uzun süreçli olarak ilaç kullanımı sonucunda biyolojik etkenler veya duygusal etkenler veyahut psikolojik kaynaklı stres faktörü gibi birçok çevresel etkenlerin hastalığa zemin hazırladığını ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Çocuklarda saç dökülmesine neden olan etkenlerden biri de, kuşkusuz ki deri ve yumuşak dokularda meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlardır. Açık bir yaradan veya solunum yolları üzerinden vücuda giriş yapan bakteriyel enfeksiyonlar, tedavi edilemediği takdirde saç ve saç derisine ciddi zararlar verebilmekte ve saç köklerinin zayıflamasına neden olarak saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Traction Alopecia

Yetişkin bireylerde olduğu gibi, çocuklarda da saç maşalarının ve saç düzleştirici cihazların saç köklerine zarar verebildiği ve bu durum sonucunda saç ve saç köklerinin tahip olarak saç dökülmesi problemine neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Daha çok çocukluk döneminden çıkarak ergenlik dönemine giriş yapan kız çocuklarında söz konusu olabilen bu olumsuz durumda saç tellerinin yanması veya kırılmasına bağlı saç dökülmesi söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan da, saçların daha güzel bir görünüme sahip olabilmesi açısından sıcak işlemler yerine, daha güvenilir saç bakım yöntemlerine başvurulmalıdır.

Alopesi Totalis

Doğrudan bağışıklık sistemi ile ilgili bir sağlık problemi olan Alopesi Totalis hastalığında zayıflamış olan bağışıklık sistemi doğrudan saç köklerine saldırarak bu sayede saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını önlemekte ve bu durum neticesinde de saç dökülmesi probleminin oluşmasına neden olmaktadır. Saç dökülmesi durumunun bu sağlık sorununun en ilerlemiş durumu olduğunu ve bu bakımdan tedavi edilmesinin söz konusu olmadığını belirtmekte ayrıca fayda görmekteyiz.

Alopesi Üniversalis

İstemdışı ve yanlışlık sonucunda bağışıklık sisteminin doğrudan saç köklerine karşı saldırı düzenlemesi durumu olan Alopesi Üniversalis hastalığı, diğer ilgili sağlık sorunları aksine, yalnızca kafa derisindeki saçlar açısından değil, vücudun tüm bölgelerinde yer alan kılların uzamasını da önlemektedir. Genel olarak genetik kaynaklı bir rahatsızlık olduğu düşünülen Alopesi Üniversalis rahatsızlığında ayrıca çocuğun yaşam şartları ve içerisinde yer aldığı çevresi de bu rahatsızlığın meydana gelmesinde önemli rol üstlendiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kıl Gövdesi Travması

Saç bölgesinde özellikle de sürekli bir şekilde etkili olan fiziksel stres kaynaklı meydana gelen kıl gövdesi travması rahatsızlığı neticesinde çocuklarda ciddi anlamda saç dökülmesi problemi söz konusu olabilmektedir. Saçların normal düzeyden çok daha fazla düzeyde sıkı bağlanması, saç köklerinin yumuşamasına neden olan sıvılar ve sürtünmeler olmak üzere toplamda 3 farklı neden sonucunda meydana gelmesi kıl gövdesi travması başlı başına ayrı bir sağlık sorunu olması sebebiyle mutlak olarak tedavi edilmelidir.

Saç Dökülmesi Probleminin Çocuklarda Yol Açtığı Olumsuzluklar İse Şunlardır;

  • Çocuklarda, özgüven düşüklüğü oluşmasına ve sonucunda okul başarısında düşüş yaşanmasına
  • Çocuklarda, psikolojinin olumsuz yönde etkilenmesine ve buna bağlı olarak beslenme bozukluklarına, uyku problemleri oluşumuna
  • Çocuklarda, sosyal aktivitelerden uzak kalınmasına
  • Çocuklarda, travmaların oluşumuna gibi birçok olumsuz durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Çocuklarda saç dökülmesi problemi söz konusu olması durumunda, hemen dermatoloji uzmanına başvurularak, saç dökülmesi nedenlerinin tespit edilmesi için gerekli test ve tetkiklerin yaptırılması ve sonrasında uygun tedavi seçeneklerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu