Bebek ve Çocuk

Çoçuklarda diş eti apsesi nasıl tedavi edilir, diş eti şişmesi tedavisi, diş eti iltihabı ne iyi gelir

Çocuklarda diş apsesi ve diş eti apsesi nasıl anlaşılır, bebek diş eti apsesi belirtileri nelerdir?

Çocuklarda ve bebeklerde dişte apse, diş eti iltihabı anlaşılabilir bir dilde anlatmak gerekirse; diş etlerinin veya çevresindeki bölgelerde iltihaplanması ile meydana gelen enfeksiyondur. Ağzında dişi ve diş eti olan herkeste diş eti apsesi sorunu yaşanabilir anlamına gelir. Bu apseler bulunduğu bölgede şişmesi ile çevre alanlarda şişlik oluşturur. Daha kötüsü ise eğer buradaki apse giderilmesse ağız yoluyla diğer bölgelere de sıçrama yapabilir. Korkutucu olabilir ama bu apse ciddi boyutlarda bir rahatsızlığa bile sebep olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda apse şüphesi varsa tedavisi yapılmayan diş çürüklerine bakılmalıdır. Kırık dişler yüzünden bile apse olabilir. Diş eti apsesi ile oluşan iltihaplar irinliyse bebek ağzından koku gelebilir.

Bebeklerde diş apsesi ve diş eti iltibabı nedenleribebeklerde diş eti şişmesi neden olur?

Eğer çocuklarda ağızda çürük diş varsa apse olması doğladır veya diş eti apsesi olması an meselesidir. En faz diş eti şişmesi ve iltihaplanma nedeni kırık ve çürük dişlerdir. Kırılan veya çürüyen dişlerin dolgusu veya tedavisi diş doktoru tarafından yapılmalıdır. Tedavisi yapılmazsa diş etinde iltihaplanma ve bu iltihap hızlıca sağlam diş ve diş etleri tarafına yayılır. Çocukların diş kontrolü 6 ayda bir olmalıdır. Bu sayede zamanında müdahale yapılır. Şekerli yiyecekler özellikle çikolata ayrıca karbonhidrat olan besinlerin alımını azaltmalısınız. Diş fırçalamanın önemi burada zaten kendini belli ettiğinden çocuklar bu sorumluluğu alarak düzenli fırçalamalıdır.

Diş çatlakları varsa ayrıca bebeğin soğuk ve sıcaklarda aşırı diş sızlaması gibi sorunların yaşanmasına neden olur. Genelde soğuk içecek içildiğinde dişlerde aşırı sızlama meydana gelir. Rüazgar bile çürüklerde, apselerde dişin sızlamasına neden olur.

Bebeklerde diş eti ve diş eti apsesi nasıl anlaşılır, diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Diş apsesi veya diş eti apsesi bebekte, çocukta ağrı, sızı, sancı, zonklama yapar mı?

Diş apselerinin en belirgin özelliği ağrılar yapmasıdır. Bebekler ve çocuklar dişinde apse olduklarında şiddetli ağrılar ve zonklamalar hisseder.

Diş apsesi kulakta, boyunda, boğazda, dişte ağrı yapar mı?

Evet, diş ve diş etinde apse olan çocuğun, bebeğin ağrıları kulağına, boynuna, boğazına, çenesine, dişine vurabilir ağrıya neden olabilir.

Çocuklarda eğer çocuk derdini anlatabilecek seviyede ise bunu yemek yerken veya içecek alırken oluşan ağrılarla anlatabilir. Bebeklerde ise durum daha da kötütüdür. Bebek, derdini anlatamaz ama sürekli ağlar. Bazı belirtiler ise bebeğin diş ve diş eti ile alakalı sorunlar yaşadığını ifade eder. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Diş etinde kızarıklıklar,
  2. Diş eti ve bölgesinde şişlik, enfeksiyon ve yumrular görülebilir.
  3. Bebek ağzında koku yapar.
  4. İrinli apse akabilir.
  5. Diş etinde, yanaklarda şişme olabilir.
  6. Diş etleri hassaslaşarak kanama yapabilir.

Bebeklerde diş eti şişmesi tedavisiçoçuklarda diş eti apsesi nasıl tedavi edilir?

Diş eti bölgesindeki apselerin tedavisi antibiyotiktir. Doktora muayeneye gittiğinizde bu iltihaplanma ve şişlikler için antibiyotik verilir. Losyon, karbonatlı su gibi önerilerle temizlenmesini önerebilir. Ağrı kesici ve bebeklere şurup doktor kontrolü ile verilir. Şişliği ve ağrıyı soğuk kompres ile azaltabilirsiniz ama bir süre sonra soğuğa alışacaktır faydası azalacaktır. En yaygın olarak doktorlar bu konuda bebeklerde ve çocuklarda diş jeli önerir.

Bitkisel tedavi yöntemi ise sarımsaktır;

Sarımsağın anti-inflamatur özelliği ile enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Sarımsak tadı yüzünden bebekte çiğnememeye neden olabilir. Ezerek sorunlu bölgeye suyu ile müdahale edebilirsiniz.

Sirkeli su ile ağzı bakterilerden temizleyebilirsniz. 1 bardak su içine 1 kaşık elma sirkesi atıp gargara yaptırın.

Ağrıyı kesmek için tuzlu su ile gargara yapmak yardım edebilir.

Not: Bu yöntemlerin hiçbiri doktordan onay alınmadan kullanılamaz. Bebeklere ve çocuklara tahmini rahatsızlıklar yüzünden ilaç vermeyin.

Bu bilgileri de öğrenmenizde fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu