Sağlık

Çocuklarda Çalma(Hırsızlık) Davranışı

Çocuklarda Çalma(Hırsızlık) Davranışı

 Kendini ait olmayan şeylere ilgi duyma, bazen küçük bir şeker, bir tane silgi, bir miktar para alma durumlarına çocuklarda sıklıkla rastlanmaktadır. Okul öncesi dönemde çocukların benmerkezci özellikleri yoğun durumdadır. Hırsızlık yapan çocuğa nasıl davranmalı bilinmelidir. Çocuklar dünyanın kendilerinin etrafında döndüğünü bu dönemde düşünmektedir. Bu dönemde çocuklar herkesin eşyasına sahip olabileceğini, herkesin şekerini alıp yiyebileceğini, her beğendiği eşyaya sahip olabileceğini hissetmektedir.

Benmerkezci Dönemde Çocuklar

Çocuklarda benmerkezci dönemde sahiplenme duygusunu yaşatan bu durum kendilerine ait olmayan nesnelere, varlıklara izinsiz şekilde ve sormadan sahip olmalarına neden olmaktadır. Bu yaş çocuklarda mülkiyet duygusu henüz gelişmemiştir. Çocuğun hırsızlık yapması nasıl önlenir araştırılarak gerekenler yapılmalıdır. Çocuklar başka arkadaşlarından beğendiklerini almaktadır. Çocukların başkalarının eşyalarını izinsiz şekilde almalarına özenme, beğenme, inat etme, ısrar, yaş döneminin özellikleri, benmerkezcilik neden olabilmektedir.

İzinsiz Alma Davranışı Çalmaya Dönüşmemeli

 Çocuklar başkalarının eşyası olduğunu anlamakta zorluk çekmektedir. Çocukların izinsiz şekilde alma davranışlarının çalma ya da hırsızlık davranışına dönüşmemesi için aileler başkasının ve kendinin kavramlarını öğreterek işe başlayabilir. Aileler çocukları hırsızlıkla suçlayarak inat etmelerine ve ısrarla devam etmelerine engel olmalıdır. İzin almayı öğretmelidir. Anne ve babalar model davranışlar sergilemelidir. Çocukların kendi boya kalemleri, oyuncakları, giysilerini mülkiyet duygusu yaşayarak almalarını sağlamalıdır.

Çocuklarda Çalma(Hırsızlık) Davranışı

Çalma Davranışına İten Nedenler Nelerdir?

Çocukların izinsiz şekilde eşya edinmelerine ev içindeki huzursuzluklar, dürtüsel bozukluklar, anne babaya ve otoriteye tepki, arkadaş baskısı, arkadaşlık problemleri, malını aldığı kişiyi cezalandırma isteği, yetersizlik, mutsuzluk hisleri neden olabilmektedir. Arkadaş baskısı da hırsızlığa neden olabilmektedir. Kleptomania engellenemeyen dürtüler nedeni ile çalma davranışını ifade etmektedir. Bazı kişiler ihtiyacı olmadığı hallerde bile çalma davranışından kendini alıkoyamamaktadır. Bu nedenle çocuğum hırsızlık yapıyor ne yapmalıyım diye soranların sayısı hayli fazladır.

6 Yaşından Sonra Görülen Çalma Davranışı Hakkında Bilgiler

Kleptomania çocuklarda görülen çalma davranışından oldukça farklıdır. Bu durum bir ruh sağlığı problemine işaret ederken çocuklarda gözlenen durumlardan oldukça farklıdır. Kendini çalmaktan alıkoyamama durumu bir psikiyatrist uzmanın yardımı ile düzelebilir. Çocuklarda ki durum ergenlerde hırsızlık davranışından farklıdır. Çocuklar çalma davranışları ile kendilerini kanıtlamak, büyüdüğünü ispatlamak isteyebilirler. Çalma davranışının neyi ifade ettiği ise kişilerin ihtiyacı olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir.

Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Ailelerin bu dönemde çocuklarına çalmanın yanlış bir davranış olduğundan bahsetmesi, yeri geldikçe birlikte sohbet etmesi gerekmektedir. Ailelerin hırsızlık durumu ile karşı karşıya kalması durumunda sakinlikle durumu karşılaması önerilmektedir. İlk tavrın çocukların sonraki davranışlarında belirleyici olduğu unutulmamalıdır. Durumun nedenleri arasında değersizlik ve özgüven eksikliği önemli bir yer tutmaktadır. Örnek gösterilen kişileri ya da kardeşlerini kıskanan çocuklar yaşadıkları rekabet duygusunu bastırabilmek adına çalma davranışını sergileyebilirler. Ergenlerde çalma davranışı benmerkezcilikten doğabilir.

Arkadaşlarının Eşyasını Çalan Çocuklar Hakkında

Uyum bozukluğu gösteren çocuklarda çalma davranışı rekabet ettiği, kıskandığı kişilerden öç alma durumuna işaret etmektedir. Çalma davranışı 6 yaşına kadar süreçte gözleniyorsa davranış bozukluğu olarak nitelendirilmemektedir. Çalma davranışı sonucunda eğer önlem alınmazsa durum yetişkinliğe kadar gidebilmektedir. Eğer aileler ya da okullar bu durumu fark edemezse göz ardı edememektedir.

Durumun Düzelmesi İçin Neler Yapılabilir?

 Sınıf arkadaşını kıskanan çocuklar kalemini, tokasını, hatıra defterini, kalemini çalabilmektedir. Durum mutlaka aileler ve okullar tarafından önemsenmektedir. Aileler çalma davranışını ilgili kişiler haricinde gizli tutmalı, açığa vurmamalıdır. Söz konusu durum başkalarının yanında sıklıkla konuşursa çocuklar çok öfkelenmekte ve utanmaktadır. Çocuklarda öfkelenmek yeni çalma davranışlarına neden olabilir. Çocuklarda çalma davranışı etkinliklerle düzeltilebilir. Aileler durum ilerleyince psikolojik yardım alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu