Sağlık

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Deyip Geçmeyelim!

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Deyip Geçmeyelim!

Burun solunum sisteminin dışarı açılan elemanlarından biridir. Dışarıdan aldığı havayı mükemmel bir sistem olan kılcal damar ağıyla nemlendirir, mikroplardan temizledikten sonra kaliteli oksijeni beyne ve akciğerlere gönderir. Şimdi burunun görevini yapamadığını düşünelim. Tıkanık bir burunla nefes almakta zorlandığınızı… Hele de burun tıkanıklığı çocuklarda olduğunda durum daha da katlanılmaz olabilmektedir. Çocuklarda burun tıkanıklığı deyip geçmeyelim, bir anne için çok büyük bir sıkıntı olabilir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı neden olur?


Öncelikle çocuğunuzun başka şikâyeti olup olmadığını sormalısınız. Çünkü bu durum geniz eti, kemik ve kıkırdak eğrilikleri ve soğuk algınlığı gibi sorunların ön habercisi olabilir. Çocuğunuzun ateşini ölçün,  gözlerinde kızarıklık ve halsizliğinin olup olmadığına bakın. Unutulmamalı ki çocuklar yıl boyunca yetişkinlerden daha fazla hastalığa yakalanır. Eğer çocuğunuzun bu şikâyetleri de varsa hiç vakit kaybetmeden hekiminize gidin. Ama basit bir tıkanıklık abartacak bir şey yok diyorsanız sizin için birkaç küçük ipucu araştırdık.

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Çocuğunuza sıcak bir banyo yaptırarak başlayın işe. Banyo esnasında çocuğunuzun burnuna buhar uygulayabilirsiniz. Yada içinde bir miktar su koyduğumuz tencereyi kaynattıktan sonra buharını solumasını sağlayabilirsiniz.  Eğer tıkanıklık fazlaysa suyun içine nane atabilirsiniz. Ve elbette ki bir sonraki adım tuzlu su olmalıdır. Eczanelerde deniz suyu olarak satılan bu solüsyonu evde kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için bir bardak ılık suya bir çay kaşığı sofra tuzu karıştıralım. Ve her iki burun deliğine 2-3 damla uygulayalım. Son bir öneri, çocuğunuza süt içirmeyin. Süt mukus üretimini arttırdığı için çocuğunuzun her zamankinden daha az tüketmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu